Wybór butów sportowych to proste zadanie? I tak, i nie.  Jednej strony, na rynku dostępna jest niesamowicie szeroka gama obuwia sportowego, więc dobranie tego precyzyjnego nie stanowi problemu. Z drugiej jednak – musisz wiedzieć, jak szukać, aby kupić parę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb. Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie dobrej decyzji.

Dobierz obuwie sportowe do charakteru dyscypliny, jaką uprawiasz

Jaki sport uprawiasz najczęściej? Grasz w piłkę nożną na murawie? Preferujesz górskie trekkingi? A może biegasz? Każda dyscyplina rządzi się swoimi prawami, a uprawianie każdej z nich wymaga od Twojego ciała nieco innego sposobu poruszania się. Na przykład, gdy biegasz, intensywnie obciążasz stawy kolanowe i kręgosłup, a co za tym idzie – potrzebujesz odpowiedniej amortyzacji. Kiedy zaś grasz w piłkę na trawiastym boisku, najistotniejsze jest zwiększenie Twojej przyczepności do podłoża – stąd podeszwa buta ma kolce. Jeśli więc sport uprawiasz często i zależy Ci na bezpieczeństwie oraz komforcie – dobierz obuwie do specyfiki swojej dyscypliny. Buty „uniwersalne” – np. designerskie trampki, lifestylowe tenisówki – np. te od Adidas, czy rekreacyjne, designerskie buty New Balance wykorzystaj podczas spacerów z psem, długich zakupów czy spotkań ze znajomymi. Gdy zaś przystępujesz do ćwiczeń na poważnie – postaw na specjalistyczne obuwie.

Kup teraz

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając buty sportowe?

Bardzo istotną kwestią jest rozmiar obuwia sportowego. O ile lifestylowe buty sportowe, które będziesz nosić na co dzień – dla wygody i aby stworzyć modną stylizację – możesz śmiało kupić w rozmiarze noszonym na co dzień, o tyle dobór wielkości tych specjalistycznych jest nieco bardziej skomplikowany. Pamiętaj, że:

  • buty do biegania, model Revolution 4 od Adidas, warto kupić o ok. pół-jeden rozmiar większe, zwłaszcza jeżeli biegasz na 10-kilometrowych lub dłuższych dystansach,
  • buty trekkingowe na lato/ krótsze podejścia, typu Vibram Zamberlan powinny mieć wkładkę o ok. 0,3-0,5 cm większą niż długość Twojej stopy, zaś te na zimę (z uwagi na konieczność założenia grubszych skarpet) – być o 0,5-1 cm dłuższe niż Twoja stopa,
  • buty do sportów zespołowych (np. piłki nożnej / koszykówki) powinny być dopasowane „na styk”, aby jak najlepiej stabilizowały stopę.

Kup teraz

Zwróć także uwagę na markę oraz materiał wykonania obuwia sportowego – wybieraj zawsze to wysokiej jakości. Będziesz się nim cieszyć dłużej i zapewni Ci większy komfort i bezpieczeństwo podczas aktywności.