Samotność jest uniwersalna. Jest zjawiskiem powszechnym, podstępnym i bardziej dojmującym niż stres. Dotyka ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci, statusu społecznego i materialnego. Cierpią z jej powodu osoby młode i starsze, żyjące w pojedynkę i w trwałych, wydawałoby się szczęśliwych związkach. Szacuje się, że ten problem dotyczy 25-30% populacji i ma tendencję wzrostową. Czy żyjemy w cywilizacji samotności? Skąd się ona bierze i jak jej przeciwdziałać opowie dr hab. Zofia Dołęga, prof. Uniwersytetu SWPS, psycholog i wykładowca na Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Wstęp wolny po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy:
https://bit.ly/2OzWQBY

Społeczne i osobiste przestrzenie samotności

Samotność, ze względu na jej powszechność, jest zjawiskiem społecznym. Szacuje się, że problem ten w sposób chroniczny dotyczy nawet 1/3 naszego społeczeństwa i… rośnie. W końcu żyjemy w cywilizacji samotności – poprzez zmiany stylu życia i, paradoksalnie, poprzez stały i wszechobecny dostęp do sieci, a więc do innych ludzi. Ale samotność to również problem jednostkowy, subiektywny, rozumiany jako deficyt bliskości i więzi lub jako brak satysfakcji z kontaktów i relacji społecznych. To tęsknota za bliskością, intymnością, sensem (życia). Na wykładzie opowiemy o społecznych i osobistych aspektach samotności.

Prowadząca: dr hab. Zofia Dołęga, prof. Uniwersytetu SWPS – psycholog, specjalistka w zakresie psychologii rozwojowej i edukacyjnej. Jej obszarem zainteresowań naukowych jest problematyka straty, samotności psychologicznej, niedokończonej i powikłanej żałoby, stresu posttraumatycznego, czynników ryzyka zaburzeń w sferze emocjonalno-społecznej i komunikacyjnej w okresie dzieciństwa i młodości. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej dzieci i młodzieży oraz seminaria magisterskie i doktorskie. Jako prodziekan ds. dydaktycznych odpowiada za jakość kształcenia w katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS.

Co kwartał na scenie głównej salonu Empik w Silesia City Center odbywają się spotkania prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu SWPS. Eksperci dzielą się wiedzą z zakresu takich dziedzin, jak psychologia czy psychokryminalityka. Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy o zagadnieniach z książki „Społeczne i osobiste przestrzenie samotności”.

Więcej informacji:
https://bit.ly/2CIXVTg