Na początku było Hygge

Moda na zagraniczne słowa definiujące źródło szczęścia zaczęła się w Polsce od duńskiego Hygge. W prostym tłumaczeniu Hygge oznacza przytulność i komfort i nie chodzi tu tylko o fizyczne poczucie wygody, ale także o radość płynącą z obcowania z samym sobą. Duński koncept szczęścia podbija serca Polaków, a wraz z fascynacją kulturą tego kraju, powstają liczne publikacje opisujące praktykę Hygge, która prowadzi do pełni szczęścia, czyli Lykke. Nie bez przyczyny Dania jest uznawana za najszczęśliwszy kraj na świecie - Duńczycy doskonale wiedzą, jak ważne jest celebrowanie małych rzeczy. Hygge opiera się na drobnych przyjemnościach i budowaniu ciepłej, życzliwej atmosfery w swoim domu i otoczeniu. Czytanie ulubionej książki pod kocem popijając herbatę, wieczór z ukochaną osobą przy cieple kominka, kolacja z przyjaciółmi przy świecach - to tylko niektóre elementy codziennego życia w Danii, które sprawiają, że czujesz się Hygge. Więcej o tym koncepcie i polskim odpowiedniku tego stanu dowiesz się z książki Izy Wojnowskiej - Hygge po polsku

 

Fala Lagom

Po ogromnym zainteresowaniu Hygge, na fali fascynacji skandynawską kulturą do Polski dotarła także szwedzka filozofia szczęścia. Lagom to słowo, które według Szwedów jest kluczem do szczęśliwego życia. W przełożeniu na polski, Lagom oznacza: w sam raz, akurat. Oczywiście, jako koncept mieści w sobie dużo więcej znaczeń. Przede wszystkim, filozofia życia w sam raz, zakłada zachowanie harmonii na wszystkich polach życia. Praktycy Lagom zachęcają do doceniania tego, co się ma oraz umiarkowania i szacunku dla natury, której istotą jest równowaga.

 

Poszukiwanie Ikigai

Ten, kto usłyszał o Ikigai, ten z pewnością zaczął jego poszukiwania. W końcu, mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawa muszą znać sekret długowieczności skoro są najdłużej żyjącymi ludźmi na świecie. Swoje długie i pełne wigoru życie zawdzięczają Ikigai, czyli wielkiej pasji. To właśnie jej posiadanie nadaje życiu sens, dodaje energii i sprawia, że codziennie rano wstajemy pełni optymizmu, gotowi stawić czoła wszelkim przeciwnościom. Ikigai pozwala wejść w stan wielkiego skupienia, który osiągamy, kiedy jesteśmy całkowicie zatopieni w czynności, którą robimy. Taka pełna koncentracja w połączeniu z satysfakcją z jej efektów jest źródłem wielkiego szczęścia. Japończycy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego nieustannie poszukują swojego Ikigai.

 

Kąpiel Shinrin-yoku

Chociaż posiadanie pasji ma kluczowe znaczenie dla naszego poczucia szczęścia, to zdrowie i relaks również odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Jednym z filarów japońskiej kultury, pozwalającym na pielęgnację zdrowia i wyciszenie się jest shinrin-yoku, czyli sztuka kąpieli leśnych. Słowo kąpiel może być w tym przypadku trochę mylące, bo nie chodzi o wylegiwanie się w wannie czy branie prysznica na środku lasu, ale o obcowanie z naturą. Taka zwykła czynność, jak spacer po lesie może przynieść naprawdę niezwykłe skutki. Kontakt z leśną roślinnością przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, zmniejszenia stresu, a także poprawia kondycję naszej skóry ze względu na duże stężenie olejków eterycznych w powietrzu. Aby zażyć takiej kąpieli nie musisz wyjeżdżać poza miasto. W dużym miejskim parku również możesz cieszyć się shinrin-yoku.

 

A Wy, jakie słowa posiadające moc, dodalibyście do tej listy?