Skwalan stał się sporą rewelacją w kosmetyce z prostego powodu – stanowi składnik płaszcza lipidowego naszej skóry. Z tego względu, korzystając z tej substancji aktywnej, możemy odbudować tę ważną warstwę ochronną, która zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiega odparowywaniu wody.

 

Zdrowie i uroda: Pielęgnacja twarzy

 

Dla osób interesujących się kosmetyką pojęcie skwalanu nie powinno być czymś nowym – producenci coraz chętniej podkreślają bowiem jego obecność w składach swoich produktów. W kosmetykach można znaleźć skwalan o pochodzeniu roślinnym, stanowiący składnik oliwy z oliwek bądź syropu z trzciny cukrowej (od pozyskiwania tego oleju z wątroby rekina powoli się odchodzi). Oliwa jest znakomitym emolientem, chętnie wykorzystywanym w kosmetykach do włosów. Z kolei syrop z trzciny cukrowej, podobnie jak miód, jest świetnym humektantem. Wariant pozyskiwany z trzciny cukrowej jest najczystszy.

 

https://www.empik.com/zdrowie-i-uroda/kosmetyki-naturalne

 

Skwalan – co wyróżnia go spośród innych emolientów? 

Warto wiedzieć, że skwalen i skwalan to nie to samo. Skwalan (squalane) jest rozgałęzioną postacią węglowodoru alifatycznego – skwalenu, który można znaleźć w ludzkim sebum. Ciekła konsystencja czyni go jednym z lżejszych emolientów, używanych w przemyśle kosmetycznym do produkcji różnego rodzaju specyfików. Skwalan wykorzystuje się również jako lubrykant.

Co wyróżnia skwalan spośród innych emolientów oprócz lekkiej konsystencji? Przede wszystkim nie zatyka porów. W przypadku wielu substancji emolientowych jest to spory problem, co sprawia, że w kremach do cery tłustej i trądzikowej zazwyczaj się ich nie wykorzystuje. Mogą bowiem zupełnie zablokować ujścia gruczołów łojowych, co prowadzi do zaostrzenia się niedoskonałości.

 

DERMOKOSMETYKI

 

Co jednak w przypadku cery atopowej, wrażliwej i z tendencją do przesuszania, która ma jednocześnie skłonności do powstawania wyprysków? W rzeczywistości nie jest to wcale taki rzadki przypadek. Taka kombinacja wymaga specjalnego traktowania – należy w jej przypadku wzmocnić płaszcz lipidowy skóry, a jednocześnie zapobiec zatykaniu się porów. Skwalan sprawdza się tutaj doskonale! Natłuszcza, nawilża, ochrania, a jednocześnie pozwala skórze oddychać.

 

Onlybio, Bakuchiol & Skwalan, bogaty krem nawilżający, 50 ml

 

Skwalan w kosmetykach do pielęgnacji skóry 

Zalety skwalanu można mnożyć. W pielęgnacji skóry stosuje się go jako środek:

  • natłuszczający,
  • nawilżający,
  • ujędrniający,
  • wyrównujący koloryt,
  • rozjaśniający,
  • uelastyczniający,
  • przeciwzmarszczkowy.

Jednocześnie skwalan stymuluje procesy odnowy komórkowej.

 

Onlybio, Bakuchiol & Squalane, krem ujędrniający do twarzy, 50 ml

 

Jak już wspomnieliśmy, z uwagi na szczególne właściwości skwalan z oliwek lub trzciny cukrowej świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, skłonnej do alergii i podrażnień, a jednocześnie mającej tendencje do powstawania niedoskonałości. Świetnie upora się ze zmiennymi potrzebami cery mieszanej. Jednocześnie, znakomicie sprawdza się jako główny składnik kosmetyków do cery dojrzałej.

 

OnlyBio, Bakuchiol & Skwalan ujędrniający krem pod oczy 15ml

 

Znajdziesz go przede wszystkim w kremach do twarzy. Szeroką ofertę produktów ze skwalanem ma między innymi marka OnlyBio, znana z niemal stuprocentowo naturalnych składów rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Polecamy jej krem ze skwalanem głęboko nawilżający, przeciwzmarszczkowy czy wariant ujędrniający z dodatkiem bakuchiolu, dostępny również w wersji pod oczy. OnlyBio ma w ofercie również inne kosmetyki ze skwalanem z linii przeciwzmarszczkowej – w tym między innymi płyn micelarny, tonik i peeling enzymatyczny do twarzy.

 

Onlybio, Bakuchiol & Squalane, krem przeciwzmarszczkowy do twarzy, 50 ml

 

Skwalan w kosmetykach do pielęgnacji włosów 

Oprócz zastosowania w kosmetykach do twarzy skwalan staje się również coraz popularniejszy w pielęgnacji włosów. Świetnie sprawdza się jako lekki emolient, znakomity do włosów o różnej porowatości – nawet mających tendencje do obciążenia niskoporowatych kosmyków.

 

BIOUP, skwalan z trzciny cukrowej, 15 ml

 

Wnika do ich struktury, nawilżając je, natłuszczając i odżywiając. Świetnie sprawdza się do pielęgnacji zniszczonych włosów, które potrzebują odnowy po zabiegach koloryzacyjnych i stylizacyjnych. Jednocześnie, zabezpiecza kolor.

Na polskim rynku kosmetyki do włosów z dodatkiem skwalanu wciąż nie są powszechne – najłatwiej jest kupić ten lekki olejek w czystej postaci. Skwalan z trzciny cukrowej i oliwy z oliwek ma w swojej ofercie Ministerstwo Dobrego Mydła, a także BioUP i Indeed Labs.

 

Ministerstwo Dobrego Mydła, skwalan z trzciny cukrowej, 30 ml

 

Jak stosować skwalan na twarz i włosy? 

Czysty skwalan możesz nakładać na twarz jak krem, bądź dodać do kosmetyku, który stosujesz. W przypadku pielęgnacji włosów najlepiej dodać kilka kropel do odżywki czy maski. Możesz również wmieszać skwalan do roztworu emolientowego stosowanego przy olejowaniu. Jest to uniwersalny olejek, który należy połączyć z olejami dopasowanymi do stopnia porowatości twoich włosów.

 

OnlyBio, Bakuchiol & Squalane przeciwzmarszczkowy płyn micelarny 300ml

 

Więcej ciekawostek dotyczących kosmetyków i ich zastosowania znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock