Czy warto kupić skuter?  Zalety i wady

Skuter wydaje się świetnym rozwiązaniem dla mieszkańców dużych miast. Dzięki niemu możemy uniknąć stania w korku, sprawnie przemieszczając się pomiędzy stojącymi w kolejce samochodami. W ten sposób szybko dotrzemy z punktu A do punktu B i bez trudu zaparkujemy, nawet w ciasnym zaułku. Skutery są chętnie wybierane także przez mieszkańców mniejszych miejscowości. Świetnie sprawdzają się na krótkich dystansach – jako środek transportu do pracy, szkoły czy sklepu. Uchodzą także za doskonały przyrząd do nauki jazdy dla młodych osób, które nie są jeszcze gotowe, by wsiąść na prawdziwy motocykl. Zakup skutera nie jest dużym wydatkiem. Zwłaszcza w czasach bardzo szybko drożejących samochodów, wydaje się on bardzo korzystną alternatywą dla osób mniej zamożnych lub oszczędnych. Fabrycznie nowy skuter dla początkujących można kupić już za kilka tysięcy złotych.

Na pierwszy rzut oka skutery mają same zalety. Czy są i wady? Oczywiście tak, choć zależą w dużym stopniu od punktu widzenia. Istnieją dwa najpopularniejsze typy skuterów – 50 i 125. Skuter 50 to pojazd z silnikiem spalinowym o pojemności mniejszej niż 50 cm sześciennych lub elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW. Zgodnie z przepisami, jego prędkość maksymalna musi być ograniczona do 45 km/h. Zdjęcie tzw. blokady prędkości jest w przypadku skutera nielegalne.

Skutery 125 to o wiele mocniejsze i szybsze maszyny, dysponujące mocą nawet 14,8 KM. Są one nieco większe niż skutery 50, co ogranicza ich zwrotność w ruchu miejskim oraz możliwość parkowania. Są także droższe od „pięćdziesiątek”.
 

Skuter zipp 125
 

Jakie uprawnienia są potrzebne na skuter?

Sprawa jest dość skomplikowana. Wielu Polaków wciąż nie wie dokładnie, czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy? Część osób pamięta, że do prowadzenia skutera nie trzeba było mieć uprawnień – wystarczył dowód osobisty, potwierdzający pełnoletność. Tak faktycznie było aż do 19 stycznia 2013 r. Każdy kto osiągnął pełnoletność przed tą datą, może legalnie korzystać ze skutera na sam dowód osobisty. Ci, którzy nie mieli wówczas jeszcze 18 lat, ale wcześniej wyrobili tzw. kartę motorowerową, mogli nadal jeździć skuterem, posługując się właśnie tym dokumentem, ale tylko do osiągnięcia pełnoletności. Po 19 styczniu 2013 r. zlikwidowano możliwość wyrabiania karty motorowerowej. Zastąpiono ją kategorią prawa jazdy AM. Jej uzyskanie wiąże się z koniecznością odbycia kursu w ośrodku nauki jazdy oraz zdania państwowego egzaminu. Mogą to zrobić osoby pełnoletnie, ale także niepełnoletnie (za zgodą rodziców od 14 roku życia).

Prawo jazdy AM wystarczy jednak tylko na skuter 50. Na jazdę skuterem o większej pojemności silnika, np. 125 cm sześciennych, trzeba poczekać aż do 24 roku życia, kiedy to można ubiegać się o kategorię A. Prawo jazdy kat. A można wyrobić wcześniej tylko, jeśli posiada się od co najmniej dwóch lat kategorię przejściową A2.

Inną metodą na zdobycie uprawnień „na skuter” jest wyrobienie prawa jazdy kategorii B. Wówczas można legalnie jeździć samochodami osobowymi i skuterami, ale po upływie trzech lat, także motocyklami do pojemności silnika 125 cm sześciennych.

skuter 125 zipp niebieski

O czym pamiętać przed zakupem skutera?

Niestety konieczność wyrabiania prawa jazdy AM częściowo ograniczyła zainteresowanie skuterami w Polsce. Jak już wspomnieliśmy, winne temu nie są jednak same maszyny, które wciąż są jednym z najszybszych, najtańszych i zarazem najbardziej ekologicznych środków transportu na krótkich dystansach.

Przed zakupem własnego środka lokomocji warto zastanowić się, czy ma to być skuter elektryczny czy spalinowy? Atutem tego pierwszego jest wysoki moment obrotowy uzyskiwany już od startu, co wpływa pozytywnie na wrażenia z jazdy. Elektryczne skutery uchodzą także za pojazdy ekologiczne i niezatruwające środowiska. Jeżeli mamy dostęp do taniego prądu (np. w domu posiadającym instalację fotowoltaiczną) są także tanie w eksploatacji. Ich wadą jest jednak wyższy koszt zakupu niż wersji z silnikiem spalinowym. Mankamentem jest także niższy zasięg niż w przypadku spalinowych konkurentów.

Skutery z silnikiem spalinowym pozostają najpopularniejsze na rynku ze względu na cenę zakupu. Najtańsze konstrukcje są dostępne w cenach oscylujących wokół 4-5 tysięcy złotych. Oczywiście, aby mieć pewność jakości zakupionej maszyny oraz bezpieczeństwa korzystania z niej, warto dołożyć nieco pieniędzy i wybrać skuter jednej ze znanych marek, takich jak ZIPP, Hecht czy Romet. Za markę z wysokiej półki, będącą wyznacznikiem miejskiego stylu uchodzi za to włoska Vespa.

Skutery spalinowe są także tanie w eksploatacji. Te z silnikiem czterosuwowym potrafią spalić zaledwie od 2 do 3 litrów na 100 km przebytego dystansu. Także ich serwis jest niedrogi, podobnie jak obowiązkowe ubezpieczenie OC skutera.
 

Duży skuter 125
 

Co trzeba mieć, by legalnie jeździć na skuterze?

Polskie prawo reguluje tylko kwestię ochrony głowy użytkownika skutera. Potrzebujemy zatem kasku na skuter. Możemy kupić go już za nieco ponad 100 zł, choć rekomendujemy oczywiście zakup bardziej bezpiecznej, a zatem droższej wersji – na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Dobrym rozwiązaniem dla skuterzystów jest także korzystanie z odzieży motocyklowej, posiadającej ochraniacze w strategicznych punktach ciała, które mogą ucierpieć w razie wypadku.
 

skuter elektryczny
 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com