Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry po kwasach, aby przyspieszyć proces gojenia i uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych efektów ubocznych, które mogą – choć nie muszą – się pojawić. Jakie kosmetyki stosować po kwasach? Jakich lepiej unikać? Podpowiadamy!

 

Zdrowie i uroda: Kosmetyki i pielęgnacja

 

Dzięki dostępności produktów zawierających składniki aktywne, terapię kwasami możesz przeprowadzić nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale i we własnym domu. Kwasy coraz częściej pojawiają się również w składach kosmetyków do codziennej pielęgnacji — oczywiście w niewielkich stężeniach, aby zapobiec powstawaniu podrażnień. Warto bowiem pamiętać, że są to substancje, które mogą je wywoływać. Ryzyko czy nadmiernego łuszczenia zwiększa się przede wszystkim wraz ze stężeniem kwasu.

Miej jednak na uwadze, że podrażnienie po kwasach może się pojawić również wtedy, jeśli dobierzesz rodzaj niedopasowany do potrzeb twojej skóry. Dlatego ich dobór warto konsultować ze swoim dermatologiem lub kosmetologiem, lub przynajmniej wykonać test poprzez nałożenie preparatu na niewielki odcinek skóry. Terapię kwasami najlepiej przeprowadzać zimą, ponieważ wtedy jest najmniej słońca, które może negatywnie oddziaływać na cerę bezpośrednio po zabiegu.

Kwasy AHA, BHA i PHA — czym się od siebie różnią? 

Jak pielęgnować skórę po kwasach? Zanim odpowiemy w szczegółach na to pytanie, chcielibyśmy objaśnić podział pomiędzy poszczególnymi rodzajami kwasów. Znajomość sposobu, w jaki działają, może pomóc ci uniknąć podrażnienia i innych nieprzyjemnych efektów ubocznych. Wyróżniamy

  • kwasy BHA — a właściwie kwas BHA, ponieważ do tej grupy zaliczamy wyłącznie jeden rodzaj kwasu — salicylowy. Jest on najmocniejszy spośród wszystkich trzech grup. Pozyskuje się go w sposób syntetyczny, choć w występuje również w naturze, —w roślinach. Kwas salicylowy mocno złuszcza i pobudza procesy regeneracji naskórka, a przy tym działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie.
  • kwasy AHA — do tej grupy zaliczamy aż siedem kwasów owocowych: glikolowy, jabłkowy, winowy, mlekowy, maleinowy, cytrynowy oraz migdałowy. Kwasy te są łagodniejsze od salicylowego. Regenerują, złuszczają, nawilżają, napinają i wygładzają blizny potrądzikowe oraz zmarszczki.
  • kwasy PHA — najłagodniejszy typ kwasów, do których zaliczamy glukonakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy. To delikatne substancje gwarantujące przede wszystkim efekt nawilżenia i wygładzenia.

Pamiętaj, że im większe stężenie kwasu, tym skora będzie mocniej się łuszczyć. To normalna, a nawet pożądana reakcja — kwas usuwa martwe komórki naskórka, co napędza wzmaga regeneracyjne i wygładza cerę. Łuszczenie skóry po kwasach może trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni, w zależności od doboru terapii.


Jeśli chcesz jeszcze więcej dowiedzieć się na temat działania kwasów, zajrzyj tutaj:


Najczęstsze skutki uboczne stosowania kwasów 

Kwasy mogą dawać wspaniałe skutki, jednak ich stosowanie wiąże się również z ryzykiem efektów ubocznych takich jak:

  • podrażnienie,
  • zaczerwienienie,
  • łuszczenie się skóry,
  • rzadko: pieczenie i ból.

Objawy te zazwyczaj ustępują po kilku dniach od zabiegu.. Jeśli zauważasz je podczas stosowania kosmetyków w codziennej pielęgnacji, po prostu zmień krem czy serum na łagodniejsze — dla przykładu kwasy AHA zamień na PHA. Może okazać się, że twoja cera jest po prostu zbyt wrażliwa i nie radzi sobie z mocniejszymi kwasami.

Jest jeszcze jeden możliwy efekt uboczny, który jest skutkiem nie tyle niewłaściwego doboru stężenia czy rodzaju kwasu, ile nieodpowiedniej pielęgnacji po zabiegach. Mowa o przebarwieniach. Mogą one pojawić się, jeśli nie będziesz używać filtrów SPF. Wszystko dlatego, że podczas stosowania kwasów skóra bardziej chłonie promienie UV, pod których wpływem wytwarzana jest melanina. To sprzyja powstawaniu przebarwień, jak również podrażnień spowodowanych nadmierną ekspozycją na słońce.

Pielęgnacja twarzy po kwasach — jaki krem z filtrem stosować? 

Przede wszystkim pełen filtrów SPF w składzie! Stosowanie takich formuł podczas i po zabiegach kwasami to żelazna zasada, której naprawdę warto się trzymać. Filtr powinien mieć wartość minimum SPF 50. To bardzo silna bariera ochronna, jednak skóra po kwasach zdecydowanie jej potrzebuje. Z tego samego powodu terapie tego typu najczęściej przeprowadza się zimą. Jeśli jednak wybierzesz filtr SPF 50, możesz bez obaw aplikować kwasy również wiosną czy jesienią.

Po terapii kwasami możesz stopniowo obniżać wartość filtra.. W pierwszym miesiącu po jej zakończeniu nie schodź jednak poniżej SPF 50. Taki krem z filtrem warto stosować przez cały rok jako element rutyny pielęgnacyjnej, by spowolnić zachodzące pod wpływem słońca procesy starzenia.

Jakie kremy po kwasach z SPF 50 wybrać? Do cery tłustej i trądzikowej polecamy krem Pharmaceris Medi Acne, a dla normalnej i suchej — Bielenda Protective Face Cream. Marka ta ma w swojej ofercie również krem z linii Bielenda Professional, przeznaczony stricte do pielęgnacji cery po zabiegach medycyny estetycznej — również z SPF 50.

 

Pharmaceris S KREM OCHRONNY dla skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej MEDI ACNE PROTECT SPF 50+ 50 ml

 

Pielęgnacja twarzy po kwasach — jakie kosmetyki stosować? 

Po przeprowadzeniu serii zabiegów kwasami warto zdecydować się na stosowanie kosmetyków o działaniu łagodzącym i kojącym. Dobrym pomysłem będzie używanie żelu aloesowego, który w swojej ofercie mają marki Eveline czy Skin79.

 

Eveline, żel aloesowy multifunkcyjny, 250 ml

 

Jeśli zależy ci na dużym stężeniu aloesu, polecamy gel Herbamedicus, zawierający 50% aloesu.

 

Herbamedicus Aloesowy żel 50% do suchej skóry - 250 ml

 

Kojące będą również kremy z ekstraktem z alg, jak na przykład Farmona Herbal Care Algi Błękitne.

 

Farmona, Herbal Care, krem-żel nawilżający Algi Błękitne, 50 ml

 

Pielęgnując skórę po kwasach, unikaj nie tylko peelingów drobnoziarnistych, ale też enzymatycznych. Enzymy owocowe, jak choćby papaina czy bromelaina, mogą niepotrzebnie podrażnić twoją cerę.

Jak długo regeneruje się skóra po kwasach? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań, a także stężenia i rodzaju zastosowanych kwasów. Skóra może mieć różne tempo gojenia, a większe podrażnienia mogą je spowolnić. Po tzw. kwasach powierzchownych skóra zazwyczaj potrzebuje na regenerację od dwóch do pięciu dni. Przy głębszych zabiegach, czas regeneracji może przedłużyć się nawet do miesiąca. W tym okresie stosuj kremy z filtrem i unikaj peelingów każdego typu.

 

Bielenda, krem ochronny do twarzy, SPF 50, 50 ml

 

Więcej porad dotyczących rytuałów pielęgnacyjnych i polecanych kosmetyków znajduje się w dziale Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock