Jak wybrać odpowiednie damskie siodełko do konkretnego rodzaju roweru? 

Zanim wybierzesz siodełko, zastanów się jakie trasy najczęściej pokonujesz i jakiego typu jest twój rower. Inny model siodełka pasuje do pojazdu górskiego, inny zaś do jednośladu miejskiego. W kolejnym kroku trzeba określić właściwy dla siebie rozmiar siodełka. Ostatni etap to dopasowanie go do pojazdu tak, aby umożliwiał wygodną jazdę i znajdował się na odpowiedniej wysokości.

Siodełko do roweru górskiego 

W przypadku rowerów górskich (MTB), wygodne siodełko rowerowe damskie jest szczególnie ważne, ponieważ pozwala przyjmować wiele pozycji, w zależności od fragmentu trasy. Pedałowanie pod górę wymaga bowiem przyjęcia innej postawy niż szybki zjazd po pochylni. Siodełko w rowerach MTB powinno więc być długie – ułatwi to dopasowanie pozycji. Inaczej będzie w przypadku pojazdów górskich, służących do tzw. grawitacyjnej jazdy, charakteryzującej się ekstremalnymi zjazdami. Wtedy postawa rowerzysty polega raczej na unoszeniu ciała nad siodełkiem. Dlatego też w tych jednośladach montuje się płaskie siodełka o małej powierzchni.

 

Selle Royal, Siodełko, Respiro 5131 det, damskie

 

Siodełko do BMX-a 

Kolejnym rowerem przystosowanym do jazdy ekstremalnej jest BMX. W tym pojeździe siodełko zostało zaprojektowane głównie w taki sposób, aby pomóc rowerzyście w wykonywaniu konkretnych trików. Przede wszystkim, nie może ono zawadzać, dlatego też powinno być jak najmniejsze i najwęższe. Siodełka do rowerów BMX projektuje się również z wykorzystaniem najlepszej jakości materiałów, gwarantujących wysoką odporność na upadki bądź uderzenia. Istotny jest także jego wygląd. Osoby, które chcą zadać szyku w bikeparku, powinny wybrać model, który wyróżnia się designem.

Siodełko do roweru szosowego 

W rowerach szosowych należy przede wszystkim zdecydować się na siodełko, które umożliwi wielogodzinną jazdę bez bólu i dyskomfortu. Wyróżnia się kilka rodzajów tego typu pojazdów: profesjonalne i amatorskie, endurance, gravel, przełajowe, a także triathlonowe. Każdy model wymaga innego podejścia. Jednakże istnieje kilka wspólnych zasad doboru odpowiedniego siodełka do rowerów szosowych. Dobry produkt na pewno musi charakteryzować się niewielką wagą, aby ułatwić uzyskanie większych prędkości. Co więcej, powinien posiadać kształt, dzięki któremu rowerzyście łatwiej będzie przyjmować pozycję pochyloną do przodu, a także taką długość, która sprawi, że komfortowe będzie ustawianie się zarówno w dolnym, jak i górnym chwycie siodełka. Ponadto wypełnienie musi być cienkie, ale bardzo wygodne.

Siodełko do roweru trekkingowego 

W rowerach trekkingowych siedziska projektuje się z myślą o dalekich wyprawach. Potrzebny jest więc tutaj komfortowy produkt – nie za twardy, gdyż może powodować ból podczas użytkowania, ale również nie za miękki, który sprzyjałby otarciom. Dobrym rozwiązaniem są siodełka wzbogacone o mechanizm amortyzujący wstrząsy. Należy pamiętać o tym, że wymiary oraz stopień twardości produktu trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb. Warto dobrać szerokość zgodnie z rozstawem kości kulszowych.

 

Wittkop, Siodełko, MEDICUS TWIN 2.0 żelowe trekking, damskie

 

Siodełko do roweru crossowego 

Szukając siodełka do roweru crossowego, najczęściej znaleźć można modele wąskie, o niskiej masie oraz z nieco dłuższym przodem. Ma to ułatwić pedałowanie na terenach bardziej wymagających.

Siodełko do roweru miejskiego 

W przypadku jednośladów do poruszania się typowo po mieście, siedziska zwykle projektowane są w taki sposób, aby umożliwić przyjęcie wyprostowanej pozycji podczas jazdy. Dlatego też najczęściej znajdziesz dość szerokie siodełka, wykonane z miękkich materiałów, które pozwalają rozsiąść się na nich, niczym na wygodnym krzesełku.

Damskie siodełka rowerowe – czym się charakteryzują? 

Siedziska produkowane dla kobiet muszą być dostosowane do budowy ich ciała, dlatego są szersze, a często także krótsze niż te wykonywane dla mężczyzn. Mężczyźni bowiem posiadają węższy rozstaw wyrostków kostnych na miednicy niż kobiety. Im szersze siodełko damskie, tym wygodniejsza jazda. Ciekawym rozwiązaniem dla pań są również modele ze specjalnymi wycięciami, których zadaniem jest między innymi ochrona przed uciskiem nerwów w okolicach intymnych.

 

Urban Proof, Siodełko rowerowe, kropki

 

Jeśli chodzi o kolorystykę siedzisk, dostępna oferta pozwala znaleźć coś dla siebie nawet najbardziej wybrednym amatorkom jazdy. W sprzedaży są sportowe produkty w eleganckiej, czarnej barwie, ale również modele w różnokolorowe wzory, np. w arbuzy, modne symbole popartowych ust czy tropikalne palmowe liście.

Jakie siodełko wybrać – piankowe czy żelowe? 

Damskie siodełka rowerowe wykonywane są z pianki bądź żelu. Najlepszy wybór stanowią te drugie, między innymi ze względu na fakt, że gwarantują znacznie lepszą amortyzację wstrząsów wytwarzanych w trakcie jazdy po danym terenie. Co więcej, są wygodniejsze, bardziej miękkie oraz lepiej dopasowują się do ciała. Piankowe modele z czasem mogą „ubijać się”, co sprawia, że dłuższe użytkowanie może powodować ból i dyskomfort. Siodełko żelowe nie zmieni swoich właściwości, a także bardzo łatwo można utrzymać je w czystości. Nie przyjmuje ono również zapachów i nie chłonie wilgoci. Dobrze jest zdecydować się na model gwarantujący odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu nie będziesz pocić się w czasie poruszania po trasie.

 

Selle Royal, Siodełko, Respiro 5131 det, damskie

 

Podczas wyboru damskiego siodełka do roweru należy kierować się nie tylko jego wyglądem i miękkością, ale także szerokością oraz rodzajem roweru, do którego jest kupowany. Dzięki temu zapewni się nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo podczas jazdy. Sprawdź naszą ofertę i wybierz model dla siebie. 

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock