Autorka: Ewa Świerżewska

Serie dla najmłodszych (do 5 lat)

Najmłodsze dzieci, te jeszcze nieczytające samodzielnie, to paradoksalnie najwdzięczniejsza grupa czytelników, dla których kontakt z książką jest stałym elementem dnia. Oczywiście pod warunkiem, że rodzice, dziadkowie czy tez inni opiekunowie, mają nawyk sięgania po książki i doceniają ich znaczenie w rozwoju dziecka.

Kilkulatkowie uwielbiają poznawać nowych bohaterów, jednak na tym etapie rozwoju lubią też wszystko to, co dobrze znają. Wielokrotne sięganie po te same tytuły, które rodzicom może zdawać się nudne i dziwne, ma całkiem proste wytłumaczenie. Znając opowieść, dziecko wie, co się zdarzy, czuje się bezpieczne, ma sytuację pod kontrolą.

Ta zasada sprawdza się także w przypadku serii wydawniczych. Znani bohaterowie i przewidywalne wydarzenia dają poczucie bezpieczeństwa, dlatego dzieci tak chętnie sięgają po kolejne tomy w ukazujące się w danym cyklu. A i dla rodziców jest to dobre rozwiązanie, bo nie muszą długo szukać i sprawdzać, czy aby na pewno dane tytuły przypadną do gustu ich dzieciom.

Rok w…

Ta wyjątkowa seria wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazuje się już od lat. Do projektu zaproszono wielu świetnych ilustratorów, którzy mają szerokie pole do popisu. Każda książka to dwanaście rozkładówek, przedstawiających bardzo szczegółowo dany temat. Prócz całostronicowych ilustracji, niektóre rozkładówki zawierają też treści przekazywane w formie krótkich, przystępnych tekstów. Duży format, kartonowe stronice z zaokrąglonymi rogami i setki szczegółów do odkrycia – to sprawia, że zarówno dzieci, jak i rodzice uwielbiają te książki.

„Rok w przedszkolu” Przemysława Liputa przenosi małego czytelnika/oglądacza do przedszkola, gdzie w zależności od pory roku i okoliczności, podejmowane są różne aktywności i odbywają się rozmaite wydarzenia.

Rok w przedszkolu

Rok w górach” Małgosi Piątkowskiej daje możliwość obserwacji zmieniających się pór roku i warunków, ale też pięter górskich. Fauna, flora, krajobrazy na przestrzeni dwunastu miesięcy zachwycają i zaskakują, zachęcając do wycieczki w góry.

W serii znalazły się też, m.in.: „Rok na placu budowy” Artura Nowickiego, „Rok w Krainie Czarów" Macieja Szymanowicza i „Rok na targu” Jolanty Richter-Magnuszewskiej.

Wesoły Ryjek

Wojciech Widłak dał życie nie tylko Panu Kuleczce, Psu Pypciowi czy Kaczce Katastrofie, ale też Wesołemu Ryjkowi, sympatycznemu prosiaczkowi, który ma mamę, tatę i żółwia przytulankę. Przeżywa też zwyczajne nadzwyczajne przygody, przedstawione z humorem na ilustracjach przez Agnieszkę Żelewską.

Wesoły Ryjek i wiosna

Wesoły Ryjek i wiosna” i „Wesoły Ryjek i jesień” to dwie części z czterech, w których znajdziemy opowiadania związane z poszczególnymi porami roku. Tytułowy bohater wraz z rodzicami i swoim żółwiem spędzają czas w domu i na powietrzu; bawią się i poznają otaczający ich świat. Niezwykła atmosfera ciepła i zrozumienia, stworzona przez duet autorsko-ilustratorski, zachęca do sięgnięcia również po inne tomy z serii, np. „Wesoły Ryjek i wynalazki” czy „Wesoły Ryjek powraca”.

Serie dla średnich (6-8 lat)

Dzieci kończące przedszkole i rozpoczynające szkolną przygodę to wyjątkowa i bardzo zróżnicowana grupa czytelników. Część z nich dopiero zaczyna interesować się literami i samodzielnym zgłębianiem krótki tekstów, podczas gdy inni z coraz większym zapałem odkrywają coraz to bardziej rozbudowane historie i opowieści. Są i tacy, którzy wciąż podczas literackich przygód korzystają z pomocy rodziców.
Mimo że te trzy grupy bardzo się od siebie różnią, to bez wątpienia łączy je jedno – wszyscy ich członkowie na pewno zetknęli się z seriami wydawniczymi dla dzieci i chętnie sięgają po kolejne tomy. Dodatkowo wśród sześcio- ośmiolatków wielu jest miłośników książek detektywistycznych.
Wciągające historie, których rozwiązanie zaskakuje, a do tego sposób wydania dostosowany do początkujących czytelników: duża czcionka, większe odstępy między linijkami, ciekawe ilustracje – takie serie gwarantują przyjemność i dobrą zabawę.

Majka, ciabcia i Monterowa

Książki Marcina Szczygielskiego to jakość sama w sobie, więc raczej nie wymagają specjalnego polecania. Każda premiera tego autora wyczekiwana jest przez młodych czytelników i ich rodziców, którzy są wdzięczni autorowi za to, że ich dzieci często stawiają czytanie ponad graniem na telefonie czy komputerze. Bezsprzecznie seria o przygodach Majki, ciabci i Monterowej jest jedną z częściej wybieranych pozycji tego autora. Wszystko zaczęło się od „Czarownicy piętro niżej” kilka lat temu, a do dziś ukazały się już sześć części – każda kipiąca przygodami, niezwykłymi zdarzeniami i wielkim talentem autora i ilustratorki. Prócz wspomnianego już pierwszego tomu, na czytelników czekają też: „Tuczarnia motyli”, „Klątwa dziewiątych urodzin”, „Bez piątej klepki”, „Pomylony narzeczony”, „Co jedzą czarownice”.

Tuczarnia motyli

Biuro Detektywistyczne nr 2

Wśród propozycji serii dla czytelników w wieku od 6 do 8 lat nie mogło zabraknąć cyklu detektywistycznego. Na myśl od razu nasuwa się „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” (wyd. Zakamarki), które od wielu lat święci triumfy, przyciągając nie tylko czytelników, ale też widzów adaptacjami filmowymi. Dla tych, którzy znają już na pamięć wszystkie przygody Lassego i Mai, wydawnictwo Media Rodzina ma równie ciekawą propozycję, „Biuro Detektywistyczne nr 2”. I znów głównymi bohaterami są dziewczynka i chłopiec - Tiril, Oliver i ich wierny towarzysz, pies Otto. Tytuł każdego z kilkunastu tomów zawiera w sobie słowo „operacja”, a rozwiązywane zagadki przyprawiają o szybsze bicie serca.

Najnowsza, szesnasta już część serii, pt. „Operacja rower”, opowiada o kradzieżach rowerów i o tym, jak młodzi detektywi postanowili złapać złodzieja.

Operacja rower

Serie dla najstarszych (9-12 lat)

Wśród dzieci w wieku od dziewięciu do dwunastu lat znajdziemy wiele moli książkowych, choć nie brakuje też osób, które po książki nie sięgają w ogóle. Na szczęście jest tak dużo wspaniałych serii – tematycznych, uniwersalnych, ale też pisanych specjalnie dla dziewczynek lub dla chłopców, które mogą obudzić miłość do książek nawet wśród największych sceptyków.

Tak jak nieco młodsze dzieci chętnie sięgają po książki detektywistyczne, tak te starsze często zaczytują się w fantasy. Nic więc dziwnego, że autorzy piszą, a wydawnictwa publikują opasłe tomy tworzące wieloczęściowe serie. Niejednokrotnie czytelnicy towarzyszą bohaterom przez kolejne lata, razem z nimi dorastają, śledzą ich losy.

„Magiczne drzewo”

Andrzej Maleszka podbił serca czytelników już pierwszym tomem serii „Magiczne drzewo”. „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”, opublikowane w 2009 roku, a później przeniesione na wielki ekran, stanowiło początek przyjaźni z Kukim, Tosią i Filipem. Od tamtej pory wydawnictwo Znak opublikowało już wiele tomów cyklu, m.in. „Magiczne drzewo. Gra” czy „Magiczne drzewo. Tajemnica mostu”, a autor doczekał się swoich fanklubów i długich kolejek miłośników jego twórczości podczas podpisywania książek na imprezach czytelniczych.

Magiczne Drzewo. Gra

To, o czym dorośli ci nie mówią

Jest wiele zagadnień, które zdaniem części dorosłych są zbyt skomplikowane, by wtajemniczać w nie dzieci. Okazuje się jednak, że najmłodsi z ogromną ciekawością zgłębiają tematy kiedyś zarezerwowane dla „starszyzny”. Dostrzegł to Boguś Janiszewski, który z niezwykłą lekkością i humorem przybliża małym czytelnikom obszary takie jak klimat, kosmos czy polityka. Zaproszony do tej współpracy artysta grafik, Max Skorwider, w bardzo ciekawy, atrakcyjny wizualnie sposób dopełnia tekst, a obie warstwy – graficzna i słowna, tworzą razem doskonały mix, który wciąga czytelnika. W serii ukazało się już sześć części, między innymi: „Mózg. To, o czym dorośli ci nie mówią”, „Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią” czy „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią”.

Mózg. To, o czym rodzice ci nie mówią

Mam wielką nadzieję, że tych kilka przykładów serii czytelniczych dla dzieci w różnym wieku zachęci rodziców wraz ze swoimi pociechami do poszukiwania innych fascynujących cykli, które zapewnią świetną lekturę i rozrywkę na długie miesiące.

Znajdź więcej książek dla dzieci,