„Jeszcze nigdy...”

Najnowsza młodzieżowa produkcja Netfliksa to opowieść o dziewczynie o hinduskich korzeniach, zdeterminowanej nastolatce, która planuje zmienić swoje życie. Po nagłej śmierci ojca, Devi ma wiele pragnień, chce - chłopaka, wyższego statusu społecznego, mniej włosów na przedramionach oraz odcięcia się od tożsamości, o której stale przypominają jej bliscy. Nie wszystko jednak uda się tak łatwo osiągnąć. Wewnętrzne konflikty, które targają dziewczyną, zaprezentowane w pierwszym sezonie serii często zapewniają widzom uśmiech na twarzy. Ale dają też dużo okazji do przemyśleń i refleksji, zwłaszcza nastolatkom, dla których Jeszcze nigdy...” może mieć oczyszczającą i wyzwalającą moc. To zarówno słodka historia, jak i szokująco intymny portret młodej kobiety, która złe decyzje podejmuje z takim samym zapałem, jak te dobre. Ku przestrodze i ku pokrzepieniu serc.

 

„Inna”

Główna bohaterka Jenna Hamilton jest szkolnym wyrzutkiem i zazwyczaj zdezorientowaną nastolatką z Kalifornii, której próżna matka, Lacey, wydała fundusze z college'u na implanty piersi i jest zdeterminowana, by przeżyć młodość za córkę. Gdy Jenna ulega wypadkowi, który jest źle interpretowany jako próba samobójcza, ta sytuacja całkowicie odmienia jej życie. Nagle zaczyna być dostrzegana przez rówieśników. Szybko zyskuje rozgłos, co jednak prowadzi ją do wniosku, że bycie niewidzialnym jest całkowicie niedoceniane. Serial jest też godny uwagi ze względu na szczere zainteresowanie seksem, do którego podchodzi w sposób uczciwy, ale niezbyt przesadny; bardziej interesują go pytania, które następują po akcie, niż wydarzenia, które do niego prowadzą, co zdecydowanie odróżnia go od wielu znanych produkcji dla nastolatków. Inna” to połączenie typowego dla komedii MTV ostrego humoru z emocjonalną szczerością, co sprawia, że stanowi interesującą alternatywę dla utartych młodzieżowych produkcji.

 

„Atypowy”

Atypowy” ma wszystko, co serial dla młodzieży powinien zawierać, by przyciągać widzów. Są tu m.in. niezręczne momenty, historia o dorastaniu wyjątkowego chłopca i walka o miłość w piekle, którym dla wielu nastolatków może być współczesne liceum. Główny bohater Sam, nastolatek ze spektrum autyzmu, szuka dziewczyny i niezależności. Przeżywa przy tym swoje wzloty i upadki związane z dorastaniem. Jednocześnie serial prezentuje, czasami z rozbrajającą szczerością, jego zmagania w codziennym funkcjonowaniu w trudnym otoczeniu. Twórcy produkcji umiejętnie wykorzystują sceny sesji terapeutycznych i pomagają rzucić światło na autyzm. Dzięki temu „Atypowy” promuje wśród nastolatków współczucie, tolerancyjność i zrozumienie dla inności, o wiele przystępniej niż typowa dydaktyka.

 

„To nie jest OK”

Gdy młodej Sydney nagle wali się cały świat, okres dojrzewania staje się dla niej naprawdę ciężkim etapem. Serial, który jest adaptacją komiksu Charlesa Forsmana przedstawia trudy bycia nastoletnią dziewczyną w bardzo dosłowny sposób. Syd stara się poradzić sobie z żalem związanym z utratą ojca, który popełnił samobójstwo, pytaniami dotyczącymi jej rozwijającej się seksualności i obawami przed doświadczaniem supermocy, których nie potrafi kontrolować. Ignorowanie traumy i tłumienie emocji powodują niszczycielskie wybuchy nadprzyrodzonej energii, co można odczytywać jako nieodpowiednią strategię radzenia sobie z problemami. Historia o tym, jak smutek i gniew mogą przejawiać się u nastoletnich dziewcząt staje się ostrzeżeniem, natomiast kwestie odkrywania swojej inności - oparciem dla nastolatków, którzy także czują się wykluczeni.

 

„Sex Education”

Co sprawiło, że ten serial przypadł do gustu widzom na całym świecie (nie tylko nastolatkom)? Przede wszystkim eksperckie i naturalne podejście do tematu edukacji seksualnej, w tym złożonych emocji towarzyszących fizycznemu pożądaniu. W odróżnieniu od wielu wcześniejszych prób edukowania w tym zakresie, serial nie bazuje na plotkach i strzępkach informacji zasłyszanych przez nastolatków i przekazywanych sobie wzajemnie po kryjomu. W analizie ich uczuć i problemów pomaga serialowy duet. Otis uczy się od swojej matki, która jest seksuologiem, a następnie wykorzystuje zdobytą wiedzę do prowadzenia szkolnego gabinetu terapeutycznego. Rówieśnicy zgłaszają się do niego ze swoimi problemami, a on stara się im pomóc. Bez wyśmiewania czy wulgarności, za to z delikatnością i odpowiednią dla tych kwestii dozą poufności. Widzowie poznają fachowe przyczyny pewnych zjawisk czy zachowań, a młodsi odbiorcy mogą znaleźć tu odpowiedź na szereg pytań, których nigdy wcześniej nie mieli odwagi zadać. 

Sex Education (Music From Season 1&2 Of The Netflix Original Series) - Furman Ezra
Sex Education (Music From Season 1&2 Of The Netflix Original Series) (CD)

 

„The Skins”

Jeśli można w stosunku do serialu użyć instagramowego porównania, to „Skins” zdecydowanie stanowią obraz nastolatków przedstawiony bez filtra. To jeden z pierwszych tak realistycznych (czasem też przesadnych) i przy tym szokujących seriali o młodzieży. Śledzi życie grupy brytyjskich nastolatków, a każda kolejna część opowieści - przestawiana z punktu widzenia innej postaci - zajmuje się całym spektrum ważnych i osobistych tematów, takich jak choroba psychiczna, dysfunkcja rodziny, przynależność rasowa, zaburzenia odżywiania, seksualność czy zażywanie narkotyków. Hedonizm bohaterów nawet dziś może oburzać i wzbudzać kontrowersje. Warto jednak zwrócić uwagę, że twórcy serialu nigdy nie chronili nastolatków przed konsekwencjami ich działań. To oznacza, że widz może krytycznie oceniać zachowania postaci i wyciągać dla siebie wnioski.

 

„Trzynaście powodów”

Serial, który wzbudził wiele kontrowersji i jest oskarżany o propagowanie wśród nastolatków niebezpiecznych zachowań, jako sposobu na radzenie sobie z problemami, stał się jednocześnie tym, który zwrócił uwagę szerokiej opinii publicznej na trudny temat samobójstwa wśród młodych ludzi. Clay, uczeń Liberty High otrzymuje siedem kaset magnetofonowych, które zawierają tajemnicze uzasadnienie samobójstwa jego rówieśniczki - Hanny Baker. Historia rozwija się w kolejnych sezonach produkcji, dotykając ciężkich problemów, takich jak depresja, szkolne znęcanie się, przemoc, inicjacja seksualna i ujawnia dodatkowe sekrety, które dzieją się w murach szkoły.

Uzależniająca adaptacja powieści Jaya Ashera okazała się sporym sukcesem i cieszyła dużą popularnością wśród nastolatków. Prawdopodobnie dlatego, że dotyka problemu, który wśród ich rówieśników stale narasta. Choć serial jest mocny i opowiada tragiczną historię, staje się pretekstem do dialogu i pomaga widzom rozpocząć na ten temat rozmowę. 

„Trzynaście powodów” szokuje i bardzo dosadnie prezentuje problemy nastolatków. Nie pozostawia ich jednak samych sobie. Serial promuje stronę internetową 13reasonswhy.info, która zawiera informacje na temat programów pomocowych, a osoby, które potrzebują wsparcia zachęca do kontaktu z odpowiednimi organizacjami.


Trzynaście powodów (audiobook | CD)

 

„The end od f***ing world”

Siedemnastoletni James jest przekonany, że jest psychopatą. Partnerem Jamesa w zbrodni jest Alyssa, koleżanka z klasy. Jednak chłopak szybko obiektywizuje ją w znacznie bardziej złowrogi sposób: zostaje jego kolejną potencjalną ofiarą (ma już na koncie kilka zwierząt). Wkrótce James i Alyssa uciekają i wyruszają w podróż, która będzie pełna zabawnych gierek i interakcji, stanowiących odmienną wersję życia seksualnego zwykłych nastolatków. Oboje są uosobieniem młodzieńczych buntów, niepokojów i wściekłości, reprezentowanych przez dwie odmienne osobowości. James jest przeważnie rzeczowy, Alyssa bardziej złożona, krzykliwa, niepohamowana i niegrzeczna. Mimo to tworzą prawdziwą więź emocjonalną, którą tylko nieznacznie podważały ich początkowe opinie na swój temat.

Obraz zaadaptowany z komiksu Charlesa Forsmana - przekształca się w przekonujący romans między początkującym psychopatą a nadąsaną nastolatką. Jest opowieścią o nastoletnich nihilistach, ale także historią o dojrzewaniu, niekonwencjonalnej przyjaźni i miłości.

 

„SKAM”

Choć różnice między norweskim „SKAM”, a wielkimi amerykańskimi produkcjami widać na pierwszy rzut oka, przede wszystkim w warstwie realizacji, ten serial o problemach nastolatków jak najbardziej dotrzymuje im tempa. Fabuła „SKAM” skupia się na przedstawieniu życia uczniów szkoły Hartvig Nissens w Oslo. W kilku sezonach poznajemy bohaterów, którzy borykają się z rozmaitymi problemami, w tym odkrywaniem swojej seksualności i pierwszymi doświadczeniami w tej sferze, kryzysem tożsamości, a także przypadkiem anoreksji, ciąży czy znęcania się poprzez rozsiewanie nieprawdziwych plotek. Serial zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na autentyczność. Aktorzy to nastolatkowie, którzy w dużej mierze mieli wpływ na scenariusz, w tym dialogi, dlatego ich świat przedstawiono tu całkiem realistycznie.

Eva. SKAM. Sezon 1 - Andem Julie
Eva. SKAM. Sezon 1 (okładka twarda)

 

„Euforia”  

Euforia wywołana środkami odurzającymi pomaga głównej bohaterce serialu, zagłuszyć rzeczywistość i otaczający ją chaos. „Euforia” to momentami zrealizowany jak narkotyczna wizja obraz o życiu amerykańskiej nastolatki, która wraca do szkoły po odbyciu odwyku i zastaje świat, w którym zupełnie nie może się odnaleźć. To emocjonująca i dramatyczna opowieść o autodestrukcyjnych zachowaniach współczesnych nastolatków, zatopiona w świecie wszechogarniających mediów społecznościowych. Wciągająca przede wszystkim ze względu na kontrowersyjne sceny i zdolność do kwestionowania utartych społecznie opinii nt. miłości czy męskości. Ekscytująco krzykliwa „Euforia” stanowi jeden z lepszych seriali ubiegłego roku, który pozostawia niezatarty ślad na gatunku, a dorosłych może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.