Dostępne rozmiary opon rowerowych i ich oznaczenia 

Do oznaczania rozmiarów opon rowerowych producenci korzystają z kilku skal. Do jednoznacznej identyfikacji ich wielkości najczęściej służy system ETRTO, czyli European Tyre and Rim Technical Organisation. Polega on na tym, że podaje się w milimetrach średnicę wewnętrzną oraz szerokość opony. Głównymi założeniami tego systemu jest ujednolicenie i doprecyzowanie systemu zapisu. Przykładowo, jeśli na oponie znajdziesz informację „40-559”, oznacza to, że posiada ona 40 mm szerokości oraz 559 mm średnicy wewnętrznej.

 

Continental, Opona rowerowa, Double Fighter III

 

Oprócz ETRTO, warto jednak zapoznać się również z pozostałymi metodami, aby dowiedzieć się czegoś na temat mechanizmu rozpoznawania rozmiarów opon. W przypadku systemu francuskiego, zwanego inaczej metrycznym, do oznaczania wymiarów również korzysta się z milimetrów. Np. zapis 700 x 40 A oznacza, że średnica zewnętrzna opony wynosi w przybliżeniu 700 mm. Liczba 40 to tutaj szerokość opon rowerowych. Litera na końcu nie została podana przypadkowo. Produkty z oznaczeniami A, B czy C będą posiadały istotną różnicę pomiędzy rozmiarem średnicy wewnętrznej. W związku z tym trzeba dobrać do nich inną obręcz.

System calowy, zwany również angielskim, jest na pewno jednym z najpopularniejszych. Szczególnie często spotyka się go w rowerach górskich. Mechanizm ten polega na tym, że zarówno szerokość opony, jak i jej średnicę wewnętrzną podaje się w calach. Na rynku dostępne są produkty o rozpiętości od 10 do 29 cali. Przykładowy zapis 28’’ x 1,5’’ sugeruje rowerzyście, że będzie miał do czynienia z produktem o średnicy wewnętrznej mierzącej 28 cali oraz szerokości wynoszącej 1,5 cala.

 

Continental, Opona rowerowa, Contact Speed

 

W jaki sposób dobrać rozmiar koła do wzrostu? 

Rowerzyści świetnie zdają sobie sprawę z tego, że kluczem do przyjemnej jazdy jest odpowiednie ustawienie kierownicy, siodełka oraz wybór właściwej wielkości i parametrów ramy. Jednakże, niesamowicie istotną kwestię stanowi także dopasowanie opon. Jeżeli bowiem źle je dobierzesz, nawet najwygodniejsze ustawienie reszty nie da spodziewanych efektów.

Kupując dopiero rower, warto najpierw przetestować dostępne w danym sklepie rozmiary. Dla osób dorosłych najczęściej przedział średnicy wewnętrznej zawiera się w przedziale od 26 do 29 cali. Mniejsze rozmiary przeznaczone są dla niższych użytkowników lub dzieci. Opony należy dobrać tak, aby móc komfortowo pedałować, dlatego też kupując pojazd dobrze wybrać się do takiego miejsca, w którym sprzedawcy pozwolą przejechać się na konkretnym jednośladzie.

Co zrobić, gdy chcesz kupić rower przez internet? Aby wybrać odpowiednie wymiary opon rowerowych, należy zmierzyć tzw. „przekrok”, czyli odległość między kroczem a podłożem. Tak uzyskany wynik trzeba będzie następnie pomnożyć przez 0,61 w przypadku wehikułów górskich (MTB), 0,63 dla pojazdów typu trekkingowego i crossowego męskich i damskich, a 0,65 w jednośladach szosowych. Podobną praktykę można zastosować wtedy, kiedy wcale nie masz pojęcia, jak dobrać opony do roweru. Dzięki tak dobranemu rozmiarowi, możesz liczyć na bardziej komfortową jazdę, bez konieczności przyjmowania niewygodnej, szkodliwej dla kręgosłupa pozycji.

 

Continental, Opona rowerowa, Explorer

 

Jak dopasować szerokość opony do szerokości obręczy? 

Odpowiednie dopasowanie szerokości opony do obręczy jest niesamowicie istotną kwestią. Zbyt wąski produkt może po prostu uniemożliwić jazdę. Dlaczego? Nieodpowiednio dobrana szerokość spowoduje, że nie będzie można poprawnie osadzić opony w obręczy, może ona w nią wpaść. Jak więc dopasować te parametry? Można również oczywiście posłużyć się w tym przypadku ETRTO, jeśli jednak nie ma oznaczenia, z którego mógłbyś odczytać wartość, należy zmierzyć szerokość wewnętrznej części obręczy bez ujmowania ścianek.

 

Vittoria, Opona rowerowa, Mezcal G2.0 TLR

 

Odpowiednie opony do konkretnych zastosowań 

Bardzo ważną kwestią podczas wyboru opon stanowi dopasowanie właściwego bieżnika pod kątem terenu, na jakim najczęściej będzie się jeździć. Decyduje on o przyczepności pojazdu do drogi. Należy dopasować nie tylko odpowiednią jego wysokość. Na rynku dostępne są na przykład gładkie opony typu slick, które nadają się świetnie do jazdy po asfalcie. Nie będą jednak sprawdzać się podczas deszczu czy na bardziej wymagających drogach. Znajdziesz także specjalnie zaprojektowane opony do pedałowania po śniegu, które ułatwiają przemieszczanie się po śliskiej nawierzchni.

 

Opona rowerowa Continental Cross King 26x2

 

Opony rowerowe i ich rozmiary – jak je czytać? 

Najczęściej producenci tych pojazdów umieszczają oznaczenia opon rowerowych na bocznych ściankach ogumienia. W nowych produktach zwykle łatwo je znaleźć. Są bowiem często wytłuszczone przy użyciu jasnego koloru, dzięki czemu kolarz zobaczy je bez problemu. Jednak co zrobić w przypadku, jeśli chcesz wymienić opony w posiadanym już rowerze, na których zapisy są niewidoczne, całkowicie starte? Wystarczy wówczas zmierzyć je miarką, po czym uzyskaną liczbę podzielić przez 2,54, jeśli chcesz dowiedzieć się, ile cali ma mieć średnica wewnętrzna.

W niektórych sklepach bądź salonach zajmujących się serwisowaniem rowerów kolarze nie muszą martwić się mierzeniem tych produktów. Po prostu zanoszą jednoślad i za kilka dni otrzymują gotowy do jazdy pojazd z idealnie dobranymi oponami. Niektórzy jednak preferują zrobić to sami, co wiąże się większą satysfakcją i z oszczędnością pieniędzy. A ty którą opcję wybierasz?

Więcej podobnych poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock