Z jakiego materiału powinna być rama rowerowa?

Ramy rowerowe z aluminium

Najbardziej ekonomiczne modele, dla rowerzystów początkujących i średniozaawansowanych, produkowane są najczęściej z aluminium. Są one dość wytrzymałe oraz charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Mają także niską wagę.

Ramy rowerowe ze stali

Bardziej komfortowym rozwiązaniem jest rama rowerowa wykonana ze stali chromowo-molibdenowej. Jednakże, taka opcja wiąże się z większym ciężarem gotowego pojazdu. Taki jednoślad zachwyci podróżników, miłośników klasyki w rowerach. Ramy stalowe często wykorzystywane są w pojazdach szosowych typu gravel.

Ramy rowerowe wzmocnione włóknem węglowym

W rowerach z najwyższej półki cenowej do ich wykonania używa się wzmocnionego włóknem węglowym kompozytu, zwanego karbonem. W zależności od przeznaczenia jednośladu, stosuje się konkretne ułożenie włókien. Można w ten sposób uzyskać albo bardzo niską masę, albo niesamowitą wytrzymałość oraz boczną sztywność i elastyczność w pionie. Takie rozwiązanie jest idealne w przypadku rowerów szosowych.

Jak dobrać rozmiar ramy roweru do wzrostu?

Aby nie wybrać ramy zbyt małej wielkości, nie należy podczas zakupu roweru stosować metody „przekroku”. Polega ona na tym, że staje się okrakiem nad pojazdem, z wyprostowanymi nogami oraz stopami położonymi płasko na podłożu. Mierzy się wtedy odległość krocza od górnej rurki jednośladu. Jest to sposób powszechnie znany, ale niedokładny.

Obecnie w wielu modelach znaleźć można oznaczenia takie, jak na metkach ubrań, czyli od XS do XL. Producenci chcieli rowerzystom ułatwić w ten sposób dobór odpowiedniej wysokości ramy.

Rozmiar ramy roweru będzie jednak inny w przypadku rowerów górskich i jednośladów miejskich, crossowych czy trekkingowych. Pierwsza grupa charakteryzuje się większą liczbą dostępnych rozmiarów. XS odpowiada 14 calom, a XL – 22. Inaczej sprawa prezentuje się w rowerach dla dzieci, gdzie pojazd dobiera się raczej pod względem wielkości kół.

Jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu, np. jeśli nie bierzemy pod uwagę oznaczeń jak na metkach ubrań? W przypadku rowerów crossowych, trekkingowych oraz miejskich, przy wzroście od 152 do 162 centymetrów powinno się wybrać ramę 17-calową. Dla osoby mierzącej od 162 do 167 cm, powinna ona mieć 18 cali. Od 167 do 172 cm rama powinna mieć 19 cali. Dla użytkownika o wzroście od 172 do 175 cm najlepiej sprawdzi się 20-calowa. Rowerzysta mierzący od 175 do 177 cm powinien zakupić rower z ramą 21 cali.

Romet, Rower górski, Jolene 6.0 26,  17
Romet, Rower górski, Jolene 6.0 26, 17", różowy Romet
0/5
1129,00 zł
Promocja
1069,00 zł  najniższa cena

1440,00 zł  cena regularna

Kross, Rower Górski, Mtb, Espera 1.1, Srebrny
Kross, Rower Górski, Mtb, Espera 1.1, Srebrny Kross
3/5
1269,00 zł
Promocja
1209,00 zł  najniższa cena

1599,00 zł  cena regularna

Kross, Rower Górski Mtb, Hexagon Zz, Czerwony
Kross, Rower Górski Mtb, Hexagon Zz, Czerwony Kross
5/5
1009,00 zł
Promocja
1169,00 zł (-13%)  najniższa cena

1299,00 zł (-22%)  cena regularna

Rozmiar ramy w rowerze miejskim i trekkingowym

Wybór odpowiedniej wielkości ramy dla roweru miejskiego i trekkingowego jest stosunkowo łatwy. Wynika to zarówno z kształtu, geometrii ramy, jak i faktu, że w znacznej części tego typu modeli istnieje możliwość regulacji kąta nachylenia oraz wysokości kierownicy. Dzięki temu nawet jeśli nie do końca trafimy z rozmiarem, poprzez skorygowanie tych ustawień możemy znaleźć optymalną dla siebie pozycję.

W rowerach miejskich i trekkingowych wielkość ramy, w zależności od producenta, może być wyrażona w calach lub poprzez literowe oznaczenia w przedziale od XS do XXL. W zdecydowanej większości przypadków tabele wielkości dla obu typów jednośladów są tożsame, niemniej warto wiedzieć, że inną rozmiarówkę powinno się stosować w odniesieniu do rowerów męskich i typowych rowerów damskich.

Rowery miejskie/trekkingowe damskie

Wzrost (cm) Cale Rozmiar
147-153 15-16 S
154-160 16-17 S-M
161-163 17-18 M
164-169 18-19 M-L
170-174 19-20 L
175-179 20-21 L-XL
180-185 21-22 XL
186-190 22-23 XL-XXL
190-197 23-24 XXL

 

Rowery miejskie/trekkingowe męskie

Wzrost (cm) Cale Rozmiar
150-156 15-16 S
157-163 16-17 S-M
164-166 17-18 M
167-172 18-19 M-L
173-177 19-20 L
178-182 20-21 L-XL
183-188 21-22 XL
189-193 22-23 XL-XXL
194-200 23-24 XXL

Rozmiar ramy w rowerze szosowym i gravelowym

W przypadku rowerów szosowych, gravelowych oraz przełajowych, rozmiar ramy najczęściej wyrażony jest w centymetrach. Stanowi on długość górnej rury ramy mierzoną od środka główki ramy do środka rury podsiodłowej. W celu ułatwienia wyboru, w poniższej tabeli zamieściliśmy również przybliżone wielkości podane w calach oraz oznaczeniu literowym. Co ważne, są to jedynie przybliżone wartości, które przed zakupem należy zweryfikować z tabelami rozmiarów znajdującymi się przy konkretnych produktach. Wynika to z faktu, że rozmiarówki poszczególnych marek mogą się od siebie znacząco różnić. Dlatego przy podjęciu ostatecznej decyzji o wyborze wielkości ramy należy sugerować się tabelą przypisaną do konkretnego modelu oraz roku produkcji roweru.

Rozmiar ramy w rowerze górskim i MTB

Jeśli chodzi o rowery górskie, osoba o wzroście od 152 do 157 cm powinna wybrać ramę o wysokości 14 cali. W tym przypadku przedziały wynoszą około 5 centymetrów. Jak widać, rozmiary ram rowerowych powinny być dobierane nie tylko do wzrostu użytkownika, lecz także do przeznaczenia pojazdu.

Co ciekawe, jeśli jesteś osobą o dość krótkich nogach w stosunku do reszty ciała, powinieneś zdecydować się na niższy rower. Umożliwi ci to wygodniejsze pedałowanie, a twoje kończyny nie będą zwisać nienaturalnie po obu stronach pojazdu.

Jak dobrać rozmiar ramy roweru do wzrostu dziecka?

Planując zakup roweru dla dziecka, znaczna część osób ma dylemat związany z wyborem jego właściwej wielkości. Co ciekawe, rozmiary rowerów dziecięcych najczęściej wyrażone są w calach, które dotyczą średnicy kół. Ta zasada dotyczy każdego rodzaju dziecięcego roweru, niezależnie od jego typu. Dlatego szukając podobnego jednośladu, najczęściej spotkamy się właśnie z taką formą określania ich rozmiaru. Przy podjęciu decyzji pomocna może okazać się tabela stanowiąca wartość wyjściową dla każdej grupy wiekowej. Za jej pomocą, wybierając właściwy wzrost oraz wiek dziecka, można dobrać rower bez wcześniejszego przymierzania się do jego wielkości. Jednak, aby mieć absolutną pewność, że trafiliśmy z rozmiarem, nie ma innej metody, niż testowa jazda małego cyklisty na rowerze, który mamy zamiar mu kupić.


Więcej dowiesz się z artykułu: Rowery dla dzieci – czyli jak dobrać rower dla dziecka?


Co wziąć pod uwagę przy wyborze ramy rowerowej?

Powszechnie wiadomo, że najważniejszym parametrem decydującym o wyborze ramy, jest jej wielkość. To od niej bowiem zależy, czy podczas jazdy będziemy czuli się na rowerze komfortowo i pewnie. Niemniej warto również wziąć pod uwagę materiał, z jakiego została wykonana, ponieważ przełoży się to na wagę oraz sztywność roweru, a także na ilość punktów montażowych, pozwalających na przymocowanie dodatkowego osprzętu w postaci koszyków na bidony, błotników czy bagażnika. Przeglądając kolejne produkty, niejednokrotnie można natknąć się na termin „geometria ramy”. Pod tym pojęciem ukryte są wszelkie długości, wysokości i kąty nachylenia, mające bezpośredni wpływ na naszą pozycję na rowerze, a także właściwości i charakter samego jednośladu. Dlatego, warto chociaż pobieżnie sprawdzić poszczególne parametry, tak, aby już na etapie zapoznawania ze specyfikacją interesującego nas modelu wiedzieć, czego się po nim spodziewać.

Długość i wysokość ramy

Istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu ramy rowerowej, jest jej stosunek długości do wysokości. Jeżeli twoim celem jest jazda rekreacyjna, komfortowa, kierownica powinna znajdować się wyżej oraz bliżej siodełka tak, abyś mógł przyjąć pozycję wyprostowaną.

Pedałowanie będzie wówczas znacznie wygodniejsze. Jeśli z kolei korzystasz z roweru wyczynowo, trenujesz, warto wybrać model, w którym kierownica umieszczona jest dość nisko i daleko od siodełka. Na takim pojeździe będziesz mógł przyjąć aerodynamiczną pozycję, co sprawi, że pojedziesz znacznie szybciej.

Kąt nachylenia główki ramy

Kolejnym ważnym parametrem podczas zakupu ramy rowerowej jest główka ramy. Dla rowerzystów preferujących styl sportowy najlepiej sprawdzi się taka o stromym kącie nachylenia. W przypadku pojazdów crossowych i górskich jest to około 70 stopni. Z kolei jednoślady szosowe posiadają jeszcze większy kąt nachylenia główki.

Do szybkiej i zwrotnej jazdy należy wybierać także ramy o krótkim tylnym trójkącie. Wówczas będzie można jeździć bardziej „agresywnie”, „wyścigowo”. Jeżeli jednak wolisz spokojną, płynną jazdę, bez większych szaleństw, zdecyduj się na ramę o dłuższym tylnym trójkącie oraz niższy kąt nachylenia główki. 

Typ roweru i aktywność

Wybierając ramę do roweru, należy wziąć pod uwagę nie tylko wzrost. Istotne jest również to, jakie przeznaczenie będzie miał pojazd. W przypadku osób jeżdżących rekreacyjnie czy też sportowców, warto kupić ramę o odpowiednich dla tego stylu jazdy parametrach.

Musisz również pamiętać o tym, że każdy jednoślad wymaga innego, indywidualnego podejścia i jeśli np. w rowerze crossowym pasuje ci rama 17-calowa, to w rowerze innego typu wielkość ta prawdopodobnie będzie inna.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com