Na czym polega rozjaśnianie włosów?

Rozjaśnianie włosów to jeden z zabiegów fryzjerskich, mających na celu zmianę naturalnego koloru na jaśniejszy o kilka tonów. W dużym uproszczeniu polega on na pozbawieniu włosów pigmentu. Efekt ten można uzyskać zarówno w naturalny, jak i w chemiczny sposób. Wybór odpowiedniego dla nas zależy przede wszystkim od tego, jak duża zmiana ma zajść na włosach – czyli o ile tonów będą one rozjaśniane.

Koloryzacja włosów oferta empik

W przypadku radykalnej metamorfozy należy zastosować chemiczne środki do rozjaśniania, powszechnie znane jako utleniacze. Ich nazwa pochodzi od wody utlenionej, która znajduje się w składzie takiego preparatu (jej stężenie uwarunkowane jest stopniem zmiany koloru). Nie zaleca się jednak samodzielnego stosowania tej metody, bowiem źle dobrane kosmetyki oraz nieprawidłowo oceniona kondycja włosów mogą doprowadzić do całkowitego ich zniszczenia. W takiej sytuacji lepiej udać się do ulubionego salonu fryzjerskiego i powierzyć przeprowadzenie zabiegu profesjonalistom.

Jeżeli jednak w grę wchodzi rozjaśnianie włosów jedynie o 1-2 tony, można bezpiecznie zrobić to samemu w domu. Co więcej, do osiągnięcia wymarzonego efektu bardzo często wystarczą naturalne składniki codziennego użytku i… systematyczność!

Rozjaśniacz joanna

Sposoby na rozjaśnianie włosów w domu

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby do rozjaśniania włosów w domu użyć chemicznych kosmetyków, dostępnych w drogeriach czy salonach fryzjerskich. W takiej sytuacji warto jednak przed zabiegiem odpowiednio zadbać o ich kondycję. Podczas jego przeprowadzania trzeba również bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta – szczególnie tych, związanych z proporcjami oraz czasem trzymania preparatu na włosach.

Po zakończonym rozjaśnianiu warto pamiętać o dokładnym odżywieniu oraz nawilżeniu kosmyków i skalpu, ponieważ zabieg ten działa przesuszająco na skórę głowy. Innym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych sprayów rozjaśniających np. marki John Frieda. Są one delikatniejsze aniżeli środki zawierające oksydant, jednak finalnie można liczyć na zmianę koloru wyłącznie o 2 tony.

Powyższe rozwiązania to tak zwane metody ekspresowe. Ich efekty są bowiem widoczne już po pierwszym zastosowaniu. Osoby preferujące zdrowszy sposób metamorfozy, mogą skorzystać z jednego z domowych sposobów na rozjaśnienie włosów przy pomocy naturalnych składników.

Rozjaśniacz platynowy

Czym rozjaśnić włosy w domu?

Jak sama nazwa wskazuje, naturalne sposoby na rozjaśnianie włosów nie uwzględniają użycia rozjaśniacza. Z tego względu metoda ta nie wpływa niekorzystnie na kondycję kosmyków i skalpu, jednocześnie dając efekt, na jaki liczyła osoba poddająca się zabiegowi. Warto jednak pamiętać, że jego osiągnięcie jest możliwe tylko poprzez systematyczne stosowanie danego produktu. Zainteresowani muszą więc uzbroić się w cierpliwość. Zatem jak rozjaśnić włosy w domu bez rozjaśniacza?

Rzewień lekarski

Na pierwszy ogień pójdzie rzewień lekarski, nazywany również lekarskim rabarbarem. Ten niepozorny produkt jest bogatym źródłem wielu minerałów i witamin – w tym witaminy A, potasu, magnezu, wapnia czy fosforu. Co więcej, w jego korzeniu znajduje się także kwas jabłkowy, działający niczym naturalny rozjaśniacz. 4 łyżki rzewienia lekarskiego wystarczy połączyć z 300 ml wody lub rumianku a następnie nałożyć na wilgotne włosy. Mieszankę trzeba zmyć letnią wodą po ok. 2 godzinach. Dla lepszego efektu można połączyć składniki z miodem lub kasją, tworząc gęstą maseczkę. Preparat należy stosować na włosy tuż po przyrządzeniu. Najlepsze efekty można uzyskać, stosując go regularnie, nie częściej niż jeden raz w tygodniu.

Rozjaśniacz Joanna

Kwas jabłkowy

Rozjaśnianie włosów w domu może odbywać się także jedynie za pomocą kwasu jabłkowego. Warto dodać go do ulubionego szamponu czy odżywki lub wymieszać z wodą – 2 płaskie łyżeczki na szklankę wody (250 ml). Tak przygotowaną miksturą należy płukać włosy. Zaleca się zużycie całego preparatu za jednym razem i powtarzanie zabiegu co tydzień.

W podobny sposób zadziała również sam rumianek. Co więcej, specyfik ten wpływa korzystnie na ogólną kondycję włosów i skóry głowy, chroniąc je przed nadmiernym przetłuszczaniem. Z rumiankową płukanką, do której stworzenia wystarczy tylko 500 ml zaparzonego rumianku, łyżeczka soku z cytryny i łyżka miodu – nie wolno jednak przesadzać, bowiem nadmierne jej stosowanie może przynieść odwrotny skutek, w postaci przesuszonego skalpu i kosmyków. W podobny sposób można używać także cytryn, które nie tylko rozjaśniają, ale i stymulują produkcję sebum.

Fartuch fryzjerski empik

Miód

Na analogicznej zasadzie działa także miód. Dodatkowo produkt ten jest doskonałą odżywką do suchych i matowych kosmyków. Przed użyciem należy rozpuścić go w wodzie (2 łyżki w 500 ml wody), a następnie dobrze przepłukać włosy. Niezastąpionym sposobem na rozjaśnienie włosów są też promienie słoneczne. Jest to jeden z najładniejszych i najbardziej efektownych „zabiegów”, bowiem uzyskane efekty są bardzo naturalne. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji kosmyków, a głównie o ich nawilżaniu. Słońce może bowiem za bardzo je przesuszać. Z powyższych metod może bezpiecznie korzystać każdy, kto pragnie odmienić kolor swoich włosów o 1-2 tony.

Cynamon

Sposobem na osiągniecie tego efektu, może być także stosowanie cynamonu, jednak w tym przypadku trzeba zachować należytą uwagę. Produkt ten może bowiem działać drażniąco na skórę i spojówki, niekiedy doprowadzając nawet do poparzeń. Maskę stworzoną z cynamonu i połowy szklanki płynnego miodu należy nakładać na włosy, unikając wcierania jej w skórę głowy. Co więcej, do jej wykonania można użyć maksymalnie 3 łyżeczek tego specyfiku. Całości nie należy trzymać na głowie dłużej niż przez 15 minut. Nie dla wszystkich efekt może być jednak zadowalający. Cynamon lubi bowiem pozostawiać na włosach rudawe refleksy.

Domowe rozjaśnianie włosów – kiedy jest skuteczne?

Powyższe sposoby na rozjaśnianie włosów w domu są skuteczne wyłącznie wtedy, gdy pamięta się o ich regularnym stosowaniu – każdy z zabiegów powinien być wykonywany przez kilka miesięcy, 1-2 razy w tygodniu. Bez wątpienia dużą zaletą naturalnych metod jest ogólnodostępność produktów, z jakich są one tworzone. Co więcej, składniki te można dowolnie ze sobą łączyć, tworząc maseczki pielęgnacyjne, płukanki, jak również dodając je do ulubionego szamponu. Dzięki temu efekt będzie jeszcze bardziej spektakularny!

Osoby preferujące gotowe rozwiązania, mogą skorzystać z licznej oferty sprayów, pianek koloryzujących czy farb do włosów. W takiej sytuacji warto dobrze przyjrzeć się składowi kupowanego produktu, jak również zapoznać się ze sposobem jego używania. Dzięki temu każdy, kto preferuje domowe rozjaśnianie, będzie mógł uzyskać na włosach pożądany efekt i to bez wizyty u fryzjera!

Więcej porad dotyczących pielęgnacji znajdziesz w naszym dziale Dbam o urodę.

zdjęcie okładkowe: źródło shutterstock.com