Jakie mogą być rozdrabniacze do gałęzi?

Na początku warto się zastanowić nad rodzajem rozdrabniacza, który będzie najlepszy. Producenci oferują bowiem różne rozwiązania dostosowane do zróżnicowanych typów zadań.

Rozdrabniacz do gałęzi elektryczny 

To rozwiązanie doceniane przede wszystkim przez właścicieli niedużych ogrodów. Nie są one najbardziej wydajne spośród rozdrabniaczy do gałęzi dostępnych na rynku, lecz na amatorski użytek z pewnością wystarczą. Istotny jest tutaj przede wszystkim wybór mocy, który nie powinien być niższy niż 2500 W. Dużą zaletą tego typu modeli jest ich stosunkowo niewielka waga oraz brak emisji spalin.

 

Rozdrabniacz do gałęzi SHE250B-BAG-LD2 NAC Elektryczny

 

Rozdrabniacz do gałęzi spalinowy 

Spalinowe rozdrabniacze do gałęzi są najczęściej wykorzystywane do prac na większym obszarze i stosują go na przykład służby oczyszczania zieleni. Mają one dużą moc (zazwyczaj kilka kW), co zapewnia bardzo wydajną pracę. Rębak spalinowy jest przeznaczony przede wszystkim do rozdrabniania dużych gałęzi – nadaje się do różnego rodzaju „zadań specjalnych”. Wadą tych urządzeń są koszty związane z zakupem paliwa, a także duża masa. Dla wielu osób przeszkodą jest też emisja spalin oraz powodowanie dużego hałasu.

 

Rozdrabniacz do gałęzi JR 420R FAWORYT Spalinowy

 

Hydrauliczna łuparka do drewna 

Narzędzie to bywa wykorzystywane nie jako rębak do gałęzi, a bardziej urządzenie służące do usuwania pieńków. Ma on specjalny hydrauliczny popychacz, który wraz z wirnikiem i odpowiednio wyprofilowanymi nożami skutecznie usuwa pozostałości po drzewach. Sprzęt ten jest wykorzystywany zazwyczaj przez profesjonalistów przy zaawansowanych pracach w terenie.

Czym jest frezowy rozdrabniacz do gałęzi?  

Szczególnym podtypem rębaka jest ten frezowy. Cieszy się on uznaniem, ponieważ jest bardzo wygodny w obsłudze. Urządzenie jest bowiem wyposażone w specjalny mechanizm z podajnikiem - sam wciąga gałęzie bez konieczności pilnowania każdego procesu przez operatora. Pracownik musi jedynie kontrolować cały proces, nie przejmując się odpowiednim ułożeniem gałęzi lub fragmentu drewna.

Niszczarki do gałęzi – rodzaje ostrzy 

 

Rozdrabniacz gałęzi MAKITA 45 mm, 67 l UD2500

 

Sam rodzaj maszyny to jedno kryterium wyboru. Kolejną istotną kwestią jest mechanizm tnący. Wśród dostępnych opcji możesz znaleźć mechanizm:

  • nożowy – najprostszy typ, który wygląda nieco jak niszczarka do papieru. Prosty mechanizm uniemożliwia jego zamknięcie.
  • bębnowy – noże poruszają się tutaj zgodnie z ruchem walca. Główną rolę odgrywa bęben z najostrzejszym nożem, który jest sercem całego mechanizmu;
  • tarczowy – kluczowy element to tarcza z wyprofilowanymi ostrzami. Rębak porusza się wzdłuż koła tarczy, co wymusza określony sposób podawania gałęzi do rozdrobnienia;
  • z nożami ślimakowymi – dzięki charakterystycznemu kształtowi zbliżonemu do ślimaka, ostrza te potrafią ciąć wyjątkowo grube gałęzie. Przekłada się to niestety na niższą wydajność sprzętu;
  • z turbiną – na wnętrzach turbiny, która jest osią mechanizmu, znajdują się ostrza tnące gałęzie. To wydajna metoda, ale potrzebuje bardzo dużej mocy do wykonania cięcia;
  • z walcem zębatym – ta skomplikowana konstrukcja składa się z kilku modeli tarczowych, co pozwala na pozbycie się nawet grubych fragmentów. Niestety idzie za tym potrzeba wysokiego poboru mocy.

Rozdrabniarka gałęzi a rozdrabniarka do drewna – jakie są różnice?

Nieoczywistą kwestią może być podział urządzeń służących do rąbania na te przeznaczone do drzew i gałęzi. Wspominaliśmy już powyżej o specjalnym sprzęcie do pieńków, które zalicza się do kategorii rozdrabniaczy do drzew. Mają one większą średnicę cięcia, dzięki czemu mogą sobie poradzić nawet z bardzo grubymi fragmentami drewna. Zazwyczaj w domowym użytku można rzadko spotkać się z tego rodzaju urządzeniami. Większość osób używa bowiem mniejszych sprzętów, które ograniczają się do rozdrabniania gałęzi o znacznie mniejszej średnicy.

 

Cichy rozdrabniacz do gałęzi 2500W Ryobi RSH2545B

 

Rozdrabniacz sadowniczy a bezpieczeństwo użytkowania

Praca z gałęziami i ich rozdrabnianiem może być niebezpieczna, dlatego sprzęt powinien być wyposażony w odpowiednie systemy. Niezwykle istotne jest zabezpieczenie chroniące przed samoczynnym uruchomieniem. Dzięki niemu maszyna nie uruchomi się w momencie, gdy noże są ułożone nieodpowiednio lub na przykład kosz jest odłożony. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na obecność wyłącznika przeciążeniowego - chroni on przed awarią na skutek włożenia zbyt grubych gałęzi lub ich za dużej ilości. Ochronić może także wszelkiego rodzaju wyłączenie awaryjne w przypadku wykrycia jakiejkolwiek nieprawidłowości.

Dodatkowe funkcje rębaków do gałęzi

Istnieje jeszcze kilka funkcji, które nie zawsze mają wszystkie rozdrabniarki, a są one bardzo przydatne. Warto zainwestować w sprzęt, który posiada na przykład:

  • koła – urządzenia rozdrabniające gałęzie mogą ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, a zatem przenoszenie ich przez jedną osobę jest utrudnione. Obecność kółek z pewnością zwiększa mobilność rębaka, a przy ich zakupie spójrz też na wytrzymałość i maksymalne obciążenie.
  • możliwość złożenia – rozdrabniarki zazwyczaj są dużymi urządzeniami, więc ich składowanie jest często trudne. Funkcja szybkiego złożenia jest czymś, co zdecydowanie ułatwia korzystanie i przechowywanie sprzętu.
  • kosz na zrębki – rozdrobnione wióry wylatują na zewnątrz i spadają na ziemię. Rezultatem jest nieporządek, dlatego warto postawić na model z wbudowanym koszem. Pozwala on wygodnie zebrać wszystkie odpadki, a potem je wyrzucić.

 

Rozdrabniacz Rębak Do Gałęzi Spalinowy 3600 Obr./Min 7 Km Hillvert

 

Sprawdź ofertę i dobierz model, który znacząco ułatwi pracę w ogrodzie.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock