Rodzaje rowerów – czym się od siebie różnią?

Na rynku mamy szeroki wybór jednośladów. Możesz wybrać m.in.:

  • rower górski,
  • rower crossowy,
  • rower miejski,
  • rower elektryczny,
  • rower trekkingowy,
  • rower szosowy.

Przed zakupem warto poznać wszystkie rodzaje jednośladów- czym się różnią, jakie są ich cechy charakterystyczne do czego zostały przeznaczone etc. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie ci wybrać rower w pełni skrojony do twoich potrzeb. Planujesz jeździć przede wszystkim po mieście? Potężny rower MTB może okazać się nienajlepszą opcją. A może chcesz przede wszystkim pędzić po trudnym terenie? W takim przypadku szosówka odpada. Warto też sprawdzić oferty popularnych marek, jak Romet czy Kross. Poniżej znajdziesz charakterystyki najważniejszych rodzajów rowerów oraz porady, jak dobrać idealny rower. Szerokiej drogi! 

Rowery i akcesoria

 

Rower górski / MTB

Popularny „góral” jest jednośladem stworzonym do tego, aby jeździć nim po ścieżkach i bezdrożach, poza asfaltowymi trasami. Cechą charakterystyczną rowerów górskich jest to, że wyposażone są w koła z szerokimi oponami i agresywnym bieżnikiem, który odprowadza wodę i błoto oraz odpowiada za przyczepność. Na ogół koła w rowerach górskich mają 26, 27.5 oraz 29 cali, a ich rozmiar należy dobrać w zależności od wzrostu użytkownika. Rowery górskie wyposażone są zwykle w jeden lub dwa amortyzatory. To jednoślad wytrzymały, solidny i uniwersalny, którym z powodzeniem możesz jeździć po miejskich ścieżkach, jak i po bardziej wymagającym terenie. Często można spotkać się z określeniem bicyklów górskich jako MTB (Mountain Terrain Bike), czyli przeznaczonych do jazdy po górach i szlakach na wyżynach.

Dostępnych jest kilka rodzajów rowerów górskich:

  • ATB (All Terrain Bicycle) – grupa niedrogich jednośladów amatorskich, które sprawdzają się do jazdy codziennej i rekreacyjnej. Wyposażone są one w jeden amortyzator albo nie mają go wcale.
  • DH – inaczej rower downhill, z dwoma amortyzatorami, solidną ramą i dużymi tarczami hamulcowymi, służący do uprawiania sportu polegającego na szybkich zjazdach ze stromych tras.
  • Enduro – uniwersalne rowery górskie, odpowiednie do jazdy w różnych warunkach.
  • FR – jednoślady typu freeride, które pod względem konstrukcji przypominają modele górskie DH, ale skok amortyzatorów w ich przypadku to przynajmniej 170 mm.
  • Trail – inaczej pojazdy All Mountain, które cechują się lekką konstrukcją i zawieszeniem o skoku w granicach 120 mm.
  • XC (Cross-country) – zaawansowane, lekkie jednoślady przeznaczone do ścigania się w terenie, wyposażone w jeden amortyzator.

Rower górski mtb

 

Rower crossowy

Uniwersalnymi jednośladami są rowery crossowe, które można wykorzystywać do jazdy w terenie, po polnych czy leśnych ścieżkach, jak i po szosie. Najczęściej są one wyposażone w przedni amortyzator, ale zdarza się, że mają pełną amortyzację. Ten typ spełni potrzeby wielu rowerzystów, ponieważ to sprzęt dostosowany do niemal każdego terenu, a przy tym tani w eksploatacji. Na ogół crossowe rowery wyposażone są w 28-calowe koła i mają szeroki zakres przełożeń, co pozwala na łatwiejsze pokonywanie nawet bardzo wymagających podjazdów. Rower crossowy można uznać za kompromis pomiędzy rowerem szosowym a klasycznym rowerem górskim. To bardzo uniwersalny rodzaj jednośladu. 

Rower crossowy

 

Rower miejski

Rowery miejskie stanowią dużą grupę różnych rodzajów pojazdów – najpopularniejszym jest prawdopodobnie typ holenderski. Jest on niezwykle popularny w kraju tulipanów – według szacunków, w Holandii znajduje się ponad 23 miliony rowerów miejskich – czyli 6 milionów więcej niż mieszkańców! W samym tylko Amsterdamie na ulicach znajduje się ok. 850 tysięcy bicykli. Są one również popularne w innych miastach na świecie, głównie dzięki specjalnej budowie, ułatwiającej poruszanie się wąskimi drogami miejskimi.

Konstrukcja ramy tego jednośladu ułatwia wsiadanie i zsiadanie z niego. Bicykle te mają zwykle szerokie siodełko i wymagają pozycji wyprostowanej, co nie obciąża pleców. W piaście tylnego koła jednośladów miejskich zwykle znajduje się przerzutka planetarna, która pozwala zmieniać biegi podczas zatrzymania. Do rowerów miejskich często montuje się błotniki, bagażnik czy koszyk na zakupy, a także stopkę, oświetlenie i pełną osłonę łańcucha. Ich projekt zakłada jak największą przyjemność z jazdy, kosztem np. szybkości. Raczej nie rozpędzisz się na nich tak, jak na innych modelach.

Rower miejski

 

Rower elektryczny

Nowoczesnym rodzajem jednośladów są rowery elektryczne, które wyposażone są w silnik elektryczny i akumulator. Są cięższe od innych rowerów i mogą mieć konstrukcję właściwą dla jednośladów miejskich, trekkingowych, górskich, a nawet zwykłych składaków. Silnik bicykla elektrycznego nie zastępuje siły nóg kolarza, ale wspomaga jazdę. Są świetnym wyborem dla osób, które chcą szybko dojeżdżać do pracy lub z łatwością pokonywać trudne tereny, jak i dla osób, które po prostu lubią przejażdżki rekreacyjne. E-bike to na pewno fantastyczne rozwiązanie dla kogoś, kto szuka alternatywy dla skutera, hulajnogi elektrycznej czy biletu autobusowego. 

Rower elektryczny

 

Rower trekkingowy

Rower trekkingowy nazywany jest czasem turystycznym i stanowi połączenie cech właściwych dla jednośladów górskich i szosowych. Ma opony szersze niż w typowej szosówce, ale jednak węższe niż w modelu górskim. Na swoim wyposażeniu zwykle ma błotniki, bagażnik czy dynamo z oświetleniem. Rowery trekkingowe zapewniają wygodną jazdę po asfaltowych drogach i po ubitych ścieżkach. Większość modeli zapewnia wysoki komfort w czasie jazdy – nawet kilku- czy kilkunastogodzinnej. To doskonała opcja na długie wycieczki za miasto!

Rower trekkingowy

 

Rower szosowy

Rowery szosowe przeznaczone są do jazdy po drogach asfaltowych lub inaczej utwardzanych. Ich cechą charakterystyczną jest wygięta kierownica, nazywana barankiem, oraz duże, 28-calowe lub większe koła z wąskimi oponami bez bieżników. W bicyklach szosowych kolarz hamuje oraz zmienia przełożenia przy użyciu klamkomanetek, dlatego nie ma on potrzeby odrywania rąk od kierownicy. Dostępne są dwa typy jednośladów szosowych, mianowicie rowery sportowe i endurance. Cechuje je to, że są zwykle bardzo lekkie i pozwalają na wykręcanie naprawdę dużych prędkości – dzięki właśnie specyficznej budowie tego wariantu.

rower szosowy

 


Chcesz się mocniej wgryźć w temat? Sprawdź inne nasze poradniki rowerowe:


Jaki rower górski wybrać?

Najlepszym rodzajem pojazdu na drogi i bezdroża, łącznie z leśnymi i polnymi ścieżkami, jest rower górski. To typ jednośladu przeznaczony do jazdy terenowej. Pierwszy górski rower MTB powstał już w 1933 roku. Był to model Schwinn Excelsior, który miał wytrzymałą oraz kanciastą konstrukcję i grube opony. Dzisiejsze jednoślady górskie są lżejsze, bardziej zwrotne i mają cieńsze gumy.

Przy wyborze roweru górskiego weź pod uwagę:

  • przeznaczenie – dla kobiety czy dla mężczyzny, ponieważ damskie i męskie jednoślady mają odmienną geometrię, siodełka i ramę;
  • rodzaj ramy i geometrii;
  • dopasowanie do wzrostu;
  • rozmiar kół;
  • markę i oczywiście jego cenę.

Rower górski musi mieć ramę i geometrię dobrze dopasowaną do przeznaczenia. Jeśli zamierzasz wykorzystywać swój jednoślad do uprawiania kolarstwa zjazdowego, wybierz modele z nisko ułożonym siodełkiem, dużym skokiem amortyzatorów oraz agresywnymi kątami. Do uniwersalnego zastosowania nadają się rowery górskie XC (Cross-country), które mają niski skok. Możesz nimi wygodnie jeździć po ulicach, ścieżkach czy górach. Zaawansowanym miłośnikom jazdy bicyklami górskimi polecamy konstrukcję, w której znajduje się przedni i tylny amortyzator.

Rozmiar kół i wybór ramy zależne są od wzrostu użytkownika. Długość nogi mierzy się od krocza do ziemi. Przyjmuje się, że:

  • Rozmiar koła 26 lub 27,5 – długość nogi mnoży się przez 0,57, aby otrzymać wynik w centymetrach lub przez 0,226, by uzyskać rozmiar ramy w calach.
  • Rozmiar koła 29 – długość nogi mnoży się przez 0,6, by otrzymać wynik w centymetrach oraz przez 0,238, by uzyskać wynik w calach.

Rozmiary ram rowerów górskich odpowiadają wzrostowi:

  • rama XS – 14 cali (ok. 36 cm), wzrost 152–157 cm,
  • rama S/M – 15 cali (ok. 38 cm), wzrost 157–162 cm,
  • rama S – 16 cali (ok. 41 cm), wzrost 162–167 cm,
  • rama S/M – 17 cali (ok. 43 cm), wzrost 167–174 cm,
  • rama M – 18 cali (ok. 45 cm), wzrost 174–179 cm,
  • rama M/L – 19 cali (ok. 48 cm), wzrost 179–185 cm,
  • rama L – 20 cali (ok. 51 cm), wzrost 185–190 cm,
  • rama L/XL – 21 cali (ok. 53 cm), wzrost 191–195 cm,
  • rama XL – 22 cali (ok. 55 cm), wzrost powyżej 195 cm.

Do rowerów górskich możesz wybrać przydatne akcesoria, np. podpórkę, która powinna być montowana na tylnym trójkącie ramy. Z pewnością przydadzą się również elementy odblaskowe i oświetlenie rowerowe z własnym źródłem zasilania, dynamem lub prądnicą w piaście.

Romet, Rower górski, Rambler R7.4 27 L 27,5", czarny, unisex

Jak dobrać rower szosowy?

Jednym z głównych czynników wyboru rowerów szosowych powinna być rama, która jest większa od ramy w wariantów górskich. Jej dobór wpływa na szybkość jazdy oraz osiągane wyniki. Pod uwagę trzeba wziąć jednak nie tylko dopasowanie ramy, ale i innych elementów, jak długość mostka, wspornika siodełka oraz korb. Rama szosówki może być wykonana z aluminium lub karbonu. Karbonowe ramy są niezwykle lekkie oraz bardzo wytrzymałe, ale i jednoślady z takim rozwiązaniem są droższe.

Odpowiedniego dopasowania wymaga również rozmiar i rodzaj kół „szosówki”, ponieważ rzutuje to na komfort jazdy. Z reguły cykliści wybierają koła o rozmiarze minimum 28 cali.

Jeśli chodzi o dopasowanie rozmiaru ramy jednośladu szosowego do długości nogi po wewnętrznej stronie, przyjmuje się, że:

  • rama 18 cali – długość nogi 70 cm,
  • rama 18,5 cala – długość nogi 71–72 cm,
  • rama 19 cali – długość nogi 73–74 cm,
  • rama 19,5 cala – długość nogi 75–76 cm,
  • rama 20 cali – długość nogi 77–78 cm,
  • rama 20,5 cala – długość nogi 79 cm,
  • rama 21 cali – długość nogi 80–81 cm,
  • rama 21,5 cala – długość nogi 82–83 cm,
  • rama 22 cale – długość nogi 84–85 cm,
  • rama 22,5 cala – długość nogi 86–87 cm,
  • rama 23 cale – długość nogi 88–89 cm,
  • rama 23,5 cala – długość nogi 90–91 cm,
  • rama 24 cale – długość nogi 92–93 cm.

Czynnikiem decydującym o zakupie roweru szosowego powinien być także układ napędowy. Początkujący użytkownicy z pewnością mogą wybrać mechanizm korbowy (50/34) z zębatką 28. Zaawansowani cykliści mogą zaś zdecydować się na mechanizm korbowy 52/36 lub 53/39.

Romet Rower Szosowy   Huragan 2 2021  18,5" 47 Cm

 

Jaki rower trekkingowy wybrać?

Jeśli zależy ci na zakupie pojazdu, którym można jeździć na wycieczki za miasto, możesz wybrać rower trekkingowy wyposażony w koła 26 lub 28 cali. Tego typu rower turystyczny powinien być wytrzymały i mieć solidną konstrukcję. Tak jak i w przypadku innych jednośladów, bardzo ważne jest ustalenie optymalnej do wzrostu wielkości ramy. W tym celu należy zmierzyć wewnętrzną długość nogi, od poziomu krocza do śródstopia, i pomnożyć wynik przez 0,63, a jeśli chcesz uzyskać rozmiar ramy w calach – wynik trzeba jeszcze podzielić przez 2,54.

Rama roweru trekkingowego może być stalowa, karbonowa lub aluminiowa. Jednoślad z ramą stalową będzie najcięższy, a z ramą karbonową – najlżejszy, ale i najdroższy. Zaletą ram stalowych jest skuteczne tłumienie wstrząsów, ale wadą jest ryzyko korozji. Dobrze sprawdzi się z kolei rama aluminiowa – sztywna i wytrzymała, ale nie tak droga jak karbonowa.

Koła trekkingowego bicyklu mają zwykle 26, 28 lub 29 cali. Te najmniejsze charakteryzuje lepszą zwrotność, dlatego pozwalają na szybkie wykonywanie manewru skrętu. Koła 28-calowe umożliwiają łatwiejsze pokonywanie przeszkód i mają dobrą przyczepność do podłoża. Natomiast 29-calowe w rowerze turystycznym powinny wybrać osoby wysokie, które chcą rozwijać większe prędkości na swoim jednośladzie. Opony rowerowe należy dostosować do rozmiaru obręczy, która najczęściej wynosi 622 mm oraz do ramy. Przyjmuje się zwykle, że im szersza opona, tym większa rama. Bieżnik opon ma znaczenie, jeśli chcemy jeździć jednośladem po wyboistych i nieutwardzonych drogach. W takich przypadkach dobrze sprawdzi się bieżnik agresywny, klockowaty, a na ulicach i polnych drogach lepszy może być bieżnik semi-slick, półgładki i półklockowaty.

Jeśli jeździsz sporadycznie, to możesz wybrać modele z hamulcami typu V‑brake, ale wyczynowcy powinni zdecydować się na nieco droższe hamulce szczękowe hydrauliczne lub tarczowe hydrauliczne.

Jako, że na tego typu pojeździe turystycznym jeździ się w dłuższe trasy, jego siodełko powinno być dopasowane do rozstawu kości kulszowych (kości, które należą do obręczy miedniczej). Im bardziej wyprostowaną pozycję utrzymujesz na rowerze, tym szersze musi być siodełko.

Pamiętaj – trekkingowe, turystyczne jednoślady służą rekreacji. Zanim wyruszysz na przejażdżkę, zadbaj o kilka akcesoriów do roweru turystycznego, m.in. dobre oświetlenie czy sakwy rowerowe pozwalające na zabranie ze sobą większej liczby rzeczy. Jednoślad trekkingowy niekoniecznie musi mieć amortyzator – wystarczy sztywny widelec tłumiący wstrząsy.

Romet, Rower trekkingowy, Gazela M 28", biało- fioletowy, 2021, damski

Jaki wybrać rower elektryczny?

Przede wszystkim przy wyborze roweru elektrycznego zdecydować należy, czy ma to być jednoślad:

  • składany,
  • miejski,
  • górski,
  • trekkingowy.

Najważniejszym kryterium wyboru tego urządzenia jest jego silnik. Może być to silnik szczotkowy, bezszczotkowy (bezoporowy) lub bezprzekładniowy. Tanie rowery elektryczne z reguły mają silniki montowane w piastach.

Silniki bezszczotkowe BLDC (ang. Brushless Direct-Current motor) prądu stałego nazywane są również silnikami bezoporowymi. Mają one mniejszy opór od silników szczotkowych. Warto zdecydować się na model z silnikiem wyposażonym w dodatkowy wolnobieg wewnątrz piasty, co pozwoli na uzyskanie bezoporowej jazdy przy wyłączonym napędzie.

Drugą ważną kwestią w przypadku tego typu pojazdów elektrycznych jest zasięg i pojemność akumulatora. Rowery elektryczne mają akumulatory składające się z dużej ilości ogniw akumulatorowych. Od rodzaju i jakości tych ogniw zależy zasięg pojazdu, jego waga oraz żywotność akumulatora.

Najprostsze i najtańsze rowery elektryczne mają akumulatory żelowe lub litowo-jonowe o niskiej pojemności i napięciu 24 V. Dużo wydajniejsze są akumulatory litowo-jonowe z napięciem zasilania 24/36/48 V. W tanich modelach elektrycznych najczęściej stosowane są akumulatory o pojemności z przedziału od 280 Wh do 700 Wh.

Wheeler  Rower elektryczny  E-Cru 28"

 

Jaki rower crossowy będzie właściwy?

Rower crossowy służy do jazdy miejskiej i rekreacyjnej po lesie i polach. Przy wyborze takiego jednośladu trzeba zwrócić uwagę na:

  • Wiek, wzrost, płeć użytkownika – można wybrać wariant crossowy w wersji damskiej, męskiej, jak i juniorskiej.
  • Ramę – stalową, aluminiową czy wykonaną z super lekkiego włókna węglowego o wysokiej wytrzymałości.
  • Cenę – solidny, dobry model będzie kosztował więcej niż kilkaset złotych.
  • Napęd – do wyboru są napędy 10-, 9- lub 8-rzędowe.
  • Amortyzatory – im lepszej jakości, tym lepiej będą tłumić drgania na wybojach.

Rozmiar ramy w rowerze crossowym dobiera się w ten sam sposób jak do wariantów trekkingowych. Powinna być ona nieco mniejsza niż rama jednośladu miejskiego, ale większa od ramy bicyklu górskiego.

Koła jednośladu crossowego mają najczęściej średnicę 28 cali, co pozwala na bezpieczną jazdę po nierównej nawierzchni. Do tego warto zdecydować się na koła z szerokimi oponami, które zapewnią lepszą stabilizację od kół węższych i zagwarantują dobrą przyczepność do podłoża.

Romet  Rower crossowy  Orkan 3 M 28"  czarny

 

Jak prawidłowo dobrać rower miejski?

Tak jak i w pozostałych modelach, w przypadku rowerów miejskich wyróżniamy jednoślady damskie i męskie różniące się m.in. konstrukcją ramy. Do wyboru są przy tym ramy stalowe – cięższe, ale dobrze tłumiące drgania oraz ramy aluminiowe – lżejsze i bardziej komfortowe.

Rozmiar ramy roweru miejskiego trzeba dopasować do wzrostu użytkownika według wytycznych:

  • rama S – 17 cali, (ok. 42–43 cm), wzrost 152–162 cm,
  • rama S/M – 18 cali, (ok. 46 cm), wzrost 162–167 cm,
  • rama M – 19 cali, (ok. 48 cm), wzrost 167–172 cm,
  • rama M/L – 20 cali, (ok. 51 cm), wzrost 172–175 cm,
  • rama L – 21 cali, (ok. 53 cm), wzrost 175–177 cm,
  • rama L/XL – 22 cale, (ok. 55 cm), wzrost 177–181 cm,
  • rama XL – 23 cale, (ok. 58 cm), wzrost 181–187 cm.

Dla komfortu korzystania z jednośladu miejskiego warto zdecydować się na model z biegami w piaście. Takie rozwiązanie będzie mniej awaryjne niż klasyczne przerzutki ze względu na to, że cały mechanizm jest w tym przypadku szczelnie zamknięty. Podstawowe modele miejskich jednośladów mają zaledwie 3 biegi, ale są też i wersje 5- i 7-biegowe.

Do bicyklu miejskiego przyda się bagażnik z sakwami lub koszyk montowany z przodu, na kierownicy. Nie zapominaj o wyposażeniu jednośladu miejskiego w błotniki, które chronią przed wodą spod kół. Niezbędne jest również oświetlenie dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa na drodze. Podpórka (nóżka) to kolejne ważne akcesorium, podobnie jak osłona łańcucha.

Goetze  Rower miejski  Touring 7b 28"  piaskowy

 

Przy wyborze, skup się na tym, aby dopasować rodzaj jednośladu do sposobu jego użytkowania. Ważna jest wielkość ramy i kół, jak i rodzaj siodełka, amortyzatory, napęd oraz przełożenia, ale nie tylko. Sprawdź i porównaj różne rodzaje rowerów, które mamy w naszej ofercie i wybierz swój ideał.

Więcej rowerowych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com