Rower elektryczny – korzyści dla użytkownika

Współczesne rowery elektryczne oferują swoim użytkownikom pomoc podczas pedałowania. Sposób działania silnika gwarantuje wsparcie w takim zakresie, w jakim jest ono potrzebne. W praktyce oznacza to, że rowerzysta przemieszczający się po płaskim terenie odczuje działanie napędu elektrycznego w mniejszym stopniu niż osoba jadąca z wysiłkiem pod górkę. Dlatego korzyścią dla użytkownika jest odpowiednio dopasowane wsparcie podczas jazdy z odcinkami o różnym stopniu trudności.

Ponadto, pojazd elektryczny umożliwia szybsze pokonywanie dystansów oraz znacznie ogranicza zmęczenie, nawet podczas stromych podjazdów. Jest to szczególnie przydatna cecha, gdy jedziesz rowerem do pracy lub na wielokilometrową wycieczkę. Rower ze wspomaganiem daje ci możliwość samodzielnej regulacji, dlatego zawsze możesz zdecydować się na pokonywanie odcinków trasy bez dodatkowego wsparcia, jeśli tylko uznasz, że nie jest ono w danej chwili potrzebne.

Korzystanie z roweru elektrycznego niesie ze sobą także szereg dodatkowych zalet. Przesiadając się z auta na szybki rower elektryczny unikniesz korków, zmniejszysz emisję spalin i nie będziesz musiał się martwić o znalezienie miejsca parkingowego. Rower z napędem zdecydowanie ułatwi ci poruszanie się po mieście – w tym przypadku stanowi świetną alternatywę np. dla skutera czy popularnej hulajnogi elektrycznej.

TrybEco, Rower elektryczny, Luna, 28'', czarny 2020, unisex

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny zmniejsza wysiłek, który rowerzysta wkłada w pedałowanie. Zasilany baterią silnik sprawia, że użytkownik odczuwa mniejsze opory podczas jazdy. Mechanizm uruchamia się w momencie rozpoczęcia pedałowania i działa, dopóki ono trwa. Poza tym jazda rowerem nie różni się niczym od jazdy bez dodatkowego napędu. Istnieje także możliwość jazdy rowerem elektrycznym bez wykorzystania silnika.

Odciążenie rowerzysty na wymagających odcinkach

Rower elektryczny szczególnie dobrze sprawdza się podczas jazdy po wymagającym terenie czy podczas poruszania się w znacznie szybszym tempie. W działaniu pojazdów nie chodzi oczywiście o całkowite odciążenie rowerzysty, lecz o wsparcie podczas przemieszczania się. Użytkownik ma możliwość kontrolowania i regulowania osiągniętej prędkości. Elektroniczny kontroler pozwala na monitorowanie pracy wspomagania i przełączanie pomiędzy dostępnymi programami.

rower elektryczny

Bateria w rowerze elektrycznym – na ile wystarcza?

Źródłem zasilania jest bateria rowerowa, której pojemność przy pełnym naładowaniu umożliwia przejechanie nawet dużego dystansu z dodatkowym wsparciem. Odległość ta zależy od kilku innych czynników takich, jak rozmiar opon w pojeździe, waga rowerzysty, ukształtowanie terenu, a także kierunek, z którego wieje wiatr. Istotne jest także przechowywanie baterii w odpowiednich warunkach. W zależności od modelu, naładowany akumulator wystarcza na co najmniej kilkadziesiąt kilometrów jazdy. Musisz jednak pamiętać, że wspomaganie elektryczne działa tylko do 25 km/h, przy większych prędkościach dodatkowy napęd nie będzie działał.

Cechy budowy rowerów elektrycznych

Trzy dodatkowe elementy budowy odróżniają rowery elektryczne od klasycznych jednośladów. Są nimi: akumulator, silnik i kontroler. Dzięki nim możesz odczuć wsparcie podczas pedałowania i doświadczać wszystkich korzyści, jakie daje ci obecność takiego napędu w rowerze.

rower elektryczny ado

Bateria – źródło dodatkowej energii w rowerze

Akumulator to źródło zasilania silnika. Można wyróżnić kilka rodzajów baterii. Musisz je dobrać do trasy, jaką planujesz pokonać na swoim rowerze. Najbardziej wszechstronne i polecane są baterie litowo-jonowe. Są one dość lekkie, dodatkowo wyposażone zostały w inteligentny system kontrolujący proces ładowania.

Miejsca montażu silnika w rowerze elektrycznym

Rodzaj silnika związany jest z miejscem jego montażu w rowerze elektrycznym. Silnik umiejscowiony w przedniej piaście występuje w modelach przeznaczonych do jazdy w warunkach miejskich. Na stromych podjazdach i na wyboistych drogach sprawdzą się jednoślady z silnikiem zamontowanym na tylnej piaście. Takie sportowe rowery nadają się do dalszych wycieczek oraz do jazdy po wymagającym terenie. Opcją pośrednią jest silnik zamontowany centralnie, występujący w uniwersalnych modelach. W takich rowerach środek ciężkości jest umieszczony neutralnie, co korzystnie wpływa na komfort jazdy oraz umożliwia łatwy dostęp do poszczególnych części podczas napraw i konserwacji.

e bike wheeler

 

Jakie rodzaje i kolory rowerów elektrycznych są dostępne na rynku?

Obecnie znaleźć można mnóstwo pojazdów napędzanych silnikiem elektrycznym. Dostępne są modele bardziej eleganckie, przeznaczone dla lubiących modę i pragnących wyróżnić się kobiet, np. pojazdy w pastelowych barwach, z elegancko wygiętą ramą, przypominające szykowne cruisery. Dla osób, które pragną przemieszczać się po mieście, przeznaczone zostały jednoślady wyglądające jak rowery miejskie. Dbający o dobro środowiska naturalnego i ekologię również znajdą coś dla siebie, np. pojazdy typu eco. Dla fanów wycieczek wysokogórskich specjalnie zaprojektowane zostały rowery z silnikiem o mocniejszej konstrukcji i akumulatorze pozwalającym na podjazd nawet na bardzo strome wzniesienia.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com