Budowa i przeznaczenie wrotek

Wrotki, skonstruowane przez Johna Jospeha Merlina, po raz pierwszy zaprezentowano szerokiej publiczności w 1760 roku. Około 100 lat później, w latach 1870-1880, wrotkarstwo stało się znane na całym świecie. Przez cały czas swojego istnienia, wrotki przechodziły liczne modyfikacje (na przykład występując w wersji pięciokołowej). Największym zainteresowaniem cieszył się jednak oryginalny, czterokółkowy projekt, który przetrwał do dziś.

Rozstaw kółek przypomina ten samochodowy – dwa w przedniej części, dwa w tylnej. Do „podwozia” przymocowane są buty o wysokiej, dość sztywnej cholewce, która zapewnia odpowiednią stabilność podczas jazdy. Najczęściej występują w wersji wiązanej, a wyglądem przypominają łyżwy, chociaż są też dostępne w wersji z zapięciem klamrowym.

Jazda na wrotkach, dzięki stabilnej konfiguracji kół jest sportem, w którym łatwo się odnaleźć. Utrzymanie równowagi nie sprawia tak dużego kłopotu, jak w przypadku łyżew czy rolek. Ich wygodna konstrukcja ma jednak swoje minusy – jazda na problematycznym, pełnym dziur i wzniesień podłożu jest znacznie utrudniona. Co więcej, na wrotkach dość ciężko wchodzi się w zakręty. Z pewnością nie są więc odpowiednim wyborem do jazdy wyczynowej i bardzo szybkiej – zwłaszcza że nie osiągają zawrotnej prędkości.

Wrotki dzielimy na kilka rodzajów uzależnionych od ich przeznaczenia:

  • rekreacyjne – idealne dla początkujących, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przeznaczone są do jazdy podstawowej: po płaskim podłożu chodnika, boiska i asfaltowych alejek.

  • Sportowe – odpowiednie dla zaawansowanych wrotkarzy. Charakteryzują się obniżoną cholewką buta i płaską podeszwą (typową dla obuwia sportowego). Umożliwiają znacznie szybszą jazdę niż wrotki rekreacyjne.
  • Modele typu skatepark – dedykowane jeździe właśnie po skateparku, prawie-wyczynowej, a tym samym dla bardzo zaawansowanych użytkowników.
  • Wrotki figurowe – są bardzo lekkie i mają mniejsze kółka niż pozostałe rodzaje. Dzięki temu sprawdzają się w jeździe figurowej.

 

Wrotki regulowane raven model iris

 

Budowa i przeznaczenie rolek

Rolki mogą mieć cztery lub trzy kółka. W odróżnieniu od wrotek, ustawione są one w jednym rzędzie, ich konfiguracją mocno przypominają łyżwy. Takie ułożenie utrudnia utrzymanie równowagi, a jednocześnie – paradoksalnie – ułatwia jazdę po mieście. Wpływ na to ma fakt, że użytkownik bez kłopotu omija wszelkiego rodzaju nierówności podłoża, mniejsze i większe przeszkody, dziury czy pęknięcia. Rolki zapewniają także większą prędkość jazdy niż wrotki i bezproblemowe wchodzenie w ostre zakręty.

Rolki dzielą się na:

  • Rekreacyjne – nazywane także rolkami fitness, sprawdzają się w jeździe na płaskim podłożu. Nie zapewniają osiągania zawrotnych prędkości, są odpowiednie do raczej spokojnej jazdy.
  • Szybkościowe – odpowiednie dla zaawansowanych rolkarzy, gwarantujące wyjątkowo szybką jazdę.
  • Do agresywnej jazdy – nazywane także freestyle’owymi, dedykowane bardzo zaawansowanym użytkownikom stawiającym na jazdę wyczynową: zawrotną prędkość, skoki, triki.
  • Hokejowe – odpowiednie właśnie do gry w hokeja. Są pozbawione hamulca i charakteryzują się pakietem kółek o dwóch rozmiarach.

Jakie rolki wybrać dla początkujących? Najlepiej rekreacyjne – są bowiem ich najbardziej podstawowym typem i, jak wspomnieliśmy, nie jeżdżą bardzo szybko. Dzięki temu znacznie trudniej o poważny wypadek podczas nauki jazdy.

Rolki a łyżworolki – jaka jest różnica?

Nazwy te bardzo często stosuje się zamiennie. Łyżworolki jednak różnią się nieco od rolek. Są ich połączeniem z łyżwami, co można zauważyć nie tylko po nazwie, ale także specyficznej budowie. Kółka można odpiąć i zamienić na płozy, tym samym zamieniając rolki na łyżwy! Można więc poruszać się na nich zarówno po chodniku, jak i lodzie.

 

rolki i akcesoria marki k2

 

Co wybrać na początek – rolki czy wrotki?

Wybór między rolkami a wrotkami uzależniony jest oczywiście od osobistych preferencji i poniekąd stopnia zaawansowania. Jeśli ich przyszły użytkownik nigdy nie jeździł na łyżwach, łatwiej będzie mu zacząć od wrotek gwarantujących lepszą stabilność. Rolki dobrze jest wprowadzić na późniejszym etapie nauki, gdy opanuje się już samą płynną jazdę i zamarzy o wejściu na jej wyższy poziom. Nie oznacza to jednak, że od rolek nie można zacząć swojej przygody z wrotkarstwem. Przeciwnie; może się okazać, że dzięki łatwości omijania ewentualnych przeszkód i nierówności jazda na rolkach okaże się łatwiejsza od jazdy na wrotkach.

W obu przypadkach warto jednak zwrócić uwagę na budowę narzędzia jazdy. Szczególnie istotna jest wielkość kółek; im są większe, tym wyższą prędkość mogą zagwarantować, a tym samym mniejszą stabilność. Początkujący powinni wybrać modele z kółkami o wielkości między 80 a 84 mm. Nie mniej ważne są łożyska – to one odpowiadają za nabranie odpowiedniej prędkości. Odpowiednim ich typem będzie ABEC5, zapewniający szybkość jazdy idealną na początek.

Niezależnie od wyboru należy pamiętać o zachowaniu pełnego bezpieczeństwa na drodze. Warto rozpoczynać naukę na własnym podwórku lub boisku, a nie chodniku miejskim. Nie mniej istotne od wybrania odpowiedniego miejsca jest także wyposażenie się w akcesoria ochronne – zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Kask i ochraniacze na kolana, łokcie oraz nadgarstki to podstawa, która nie tylko amortyzuje każdy upadek, ale może także zapobiec poważniejszym urazom. Wszystkie naraz można znaleźć między innymi w ofercie Empiku, nie trzeba więc skakać między różnymi stronami internetowymi, by skompletować odpowiedni zestaw.