Przygotowując się do egzaminu ósmoklasisty, warto mieć przy sobie dobre repetytorium ósmoklasisty. Polski jako przedmiot jest bardzo złożony i wymaga znajomości zasad gramatyki, interpunkcji, ortografii oraz treści lektur, dlatego warto poświęcić czas na wybranie najlepszego repetytorium.

„Teraz egzamin ósmoklasisty” – repetytorium z języka polskiego

Podobnie jak w przypadku innych przedmiotów, z których ósmoklasiści zobligowani są zdawać egzaminy, również język polski doczekał się opracowania w postaci repetytorium ósmoklasisty – polski. Nowa Era przygotowała solidny podręcznik, który zawiera wiadomości ze szkoły podstawowej. W „Teraz egzamin ósmoklasisty 2021. Język polski. Exam Preparation” znajdziemy sporą dawkę wiedzy oraz ćwiczenia, które pomagają m.in. przygotować się do analizy najważniejszych tekstów. Z racji często zmieniającego się kanonu lektur, duże znaczenie w przypadku tego podręcznika ma fakt, że został opracowany zgodnie z aktualnymi wymaganiami na rok szkolny 2021/2022. Oprócz standardowej wiedzy, jaką znajdziemy w większości repetytoriów, „Teraz egzamin” zawiera także przydatne wskazówki co do tego, jaką strategię rozwiązywania zadań przyjąć, kiedy uczeń zasiądzie przed właściwym arkuszem.

 

Teraz egzamin ósmoklasisty 2021. Język polski. Exam Preparation. Repetytorium. Klasa 8. Szkoła podstawowa

 

Repetytorium ósmoklasisty język polski – GREG

Repetytorium od wydawnictwa GREG znacząco różni się od propozycji Nowej Ery. Mamy tu znacznie bardziej skondensowaną wiedzę, idealną do ostatnich powtórek przed przystąpieniem do egzaminu. Twórcy tego opracowania, na podstawie egzaminów z poprzednich lat, szczegółowo omówili kluczowe zagadnienia, lektury szkolne oraz pojęcia z poszczególnych epok literackich. Uwagę przyciąga również minimalistyczna szata graficzna, która jednocześnie jest bardzo przejrzysta i przyjazna. Do książki „Język polski. Egzamin ósmoklasisty. Repetytorium” dołączono również przykładowe arkusze egzaminacyjne wraz z kluczem rozwiązań.

 

Język polski. Egzamin ósmoklasisty. Repetytorium

 

Wydawnictwo Dragon – repetytorium ósmoklasisty język polski 2022

Kolejne klasyczne repetytorium przygotowało również wydawnictwo Dragon. „Egzamin ósmoklasisty. Język polski” to opracowanie zawierające obszerną wiedzę na temat samego egzaminu – wymagań, lektur, itp. Wszystkie epoki literackie i najważniejsze zagadnienia pogrupowane są w czytelne działy. Dużym atutem tego tytułu jest szeroki zakres wiadomości. Repetytorium ma zaledwie 112 stron, jednak zawiera sporą porcję wiedzy z języka polskiego.

 

Egzamin ósmoklasisty. Język polski

 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne poradniki o repetytoriach ósmoklasisty:


Aktualne repetytorium z języka polskiego – Operon

Obszernym podsumowaniem całego materiału z języka polskiego w szkole podstawowej jest bez wątpienia „Egzamin ósmoklasisty 2022. Język polski. Niezbędnik z teorią”. Opracowanie od wydawnictwa Operon ma blisko czterysta stron i zawiera kompleksowe informacje dotyczące gramatyki, zagadnień teoretycznoliterackich oraz lektur. Ponadto tegoroczne wydanie dotyczy roku szkolnego 2021/2022, zatem znajdziemy tu wyłącznie aktualne pozycje ze spisu. „Niezbędnik z teorią” polecamy przede wszystkim jako wsparcie na każdym etapie przygotowań do egzaminu ósmoklasisty. Zawarte w nim informacje pomogą przypomnieć najważniejsze zagadnienia.

 

Egzamin ósmoklasisty 2022. Język polski. Niezbędnik z teorią

 

Wydawnictwo Wiedza – repetytorium ósmoklasisty do języka polskiego

Czasami przed egzaminem nie trzeba przypominać sobie całego materiału, a raczej niektóre elementy, mogące przysporzyć trudności w trakcie egzaminu ósmoklasisty. Dla uczniów, których piętą achillesową jest gramatyka, ortografia czy interpunkcja, polecamy opracowanie skupione wokół tych zagadnień. Książka „Repetytorium. Gramatyka, ortografia, interpunkcja” obejmuje zagadnienia wymagane na egzaminie, ale ogranicza się do następujących dziedzin:

  • gramatyki,
  • ortografii,
  • interpunkcji,
  • retoryki,
  • komunikacji językowej,
  • stylistyki.

Uczeń może więc skupić się na tematach, które stanowią dla niego największą trudność, a w zamian otrzymuje wartościowe repetytorium, w którym zawarte są najważniejsze zasady oraz praktyczne ćwiczenia.

 

Repetytorium. Gramatyka, ortografia, interpunkcja

 

Egzamin ósmoklasisty ­z polskiego – książki i ćwiczenia

Podręczniki to jedno, ale warto zadbać także o praktykę przed przystąpieniem do egzaminu. Dlatego w naszym zestawieniu repetytoriów zamieszczamy również dwie dodatkowe pozycje. Pierwszą jest „Egzamin ósmoklasisty 2022. Język polski. Repetytorium, wypracowania, lektury, zadania, arkusze” od Operonu. W „Niezbędniku teorii” znajdziemy obszerne opracowanie obowiązkowego materiału, natomiast repetytorium to bardziej wiedza w pigułce, a także przykładowe arkusze, zgodne z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 

Egzamin ósmoklasisty 2022. Język polski. Repetytorium, wypracowania, lektury, zadania, arkusze

 

Drugie praktyczne opracowanie, które polecamy to „Jak pisać rozprawkę, opowiadanie, charakterystykę...”. Znajdziemy tutaj przydatne wskazówki oraz zasady dotyczące wypracowania, jakie przyjdzie uczniom napisać w trakcie egzaminu. Twórcy tego opracowania od wydawnictwa GREG przygotowali szczegółowe opisy rodzajów prac pisemnych, które mogą pojawić się na egzaminie. Oprócz wskazówek teoretycznych kluczowe są oczywiście ćwiczenia, które polegają na pisaniu wypracowań na wskazane tematy. Bardzo podobne zagadnienia uczniowie mogą znaleźć w tegorocznym arkuszu.

 

Jak pisać rozprawkę, opowiadanie, charakterystykę...

 

Język polski to rozbudowany przedmiot, który obejmuje zarówno naukę o języku, literaturze, jak i kulturze. Warto więc wybrać w najlepsze repetytorium ósmoklasisty z polskiego pomagające w powtórce materiału, żeby cieszyć się dobrym wynikiem z egzaminu.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock