Zalety mebli z prawdziwego drewna

Meble wykonane z litego drewna to synonim wysokiej jakości. Są niezwykle solidne, odporne na uszkodzenia i upływ czasu. Ich wytrzymałość na obciążenia sprawia, że potrafią przetrwać kilkadziesiąt lat lub więcej. Mają w sobie sporo naturalnego uroku, są ponadczasowe i pasują do wszystkich stylów wnętrzarskich. W Polsce moda na design rodem z PRL sprawiła, że coraz więcej osób zajmuje się renowacją mebli. Dla niektórych osób odnawianie starych mebli to prawdziwa pasja, inni nawet trudnią się tym zawodowo.

 

Meble od nowa. Domowe renowacje (okładka miękka) Małgorzata Budzich

 

Odnawianie starych mebli – dlaczego warto?

Wiele osób, które znajdą interesujące okazy meblowe na strychu czy w piwnicy (a czasem nawet przy śmietniku!) woli je odnowić, niż wyrzucić, gdyż są zbyt cenne. Takie meble z duszą pomagają dodać pomieszczeniu charakteru i urozmaicają wystrój zdominowany przez nowoczesne sprzęty. Przedmioty wykonane z naturalnego drewna nadają się dobrze do odnawiania i odświeżania. Takie rozwiązanie z pewnością będzie też znacznie tańsze niż zakup nowych mebli drewnianych. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej osób interesuje się tym, jak odnowić stare meble.

Kolejną zaletą odnowy starych mebli jest możliwość zmiany koloru i artystycznego wyżycia się. Możesz ozdobić mebel zgodnie z własnymi upodobaniami i kreatywnością. Masz wtedy pewność, że twój egzemplarz jest niepowtarzalny – nikt inny nie będzie miał takiego samego. W dobie mebli z sieciówek oryginalność to pożądana cecha.

 

Wióry lecą. Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących Kasia Sawko

 

Jakie meble nadają się do domowej renowacji?

Odnowienie mebla, choć może wydawać się czymś trudnym i wymagającym zdolności stolarskich, nie musi oznaczać skomplikowanych prac w warsztacie. Jeśli mebel nie ma tapicerki (jest to np. komoda, kredens, szafka czy proste krzesło), to z powodzeniem możesz podjąć się odnowienia takiego mebla samodzielnie w wygospodarowanym na to miejscu w garażu. Warunkiem jest dobry stan drewna, które musi być suche i zdrowe – niezainfekowane przez korniki czy pleśń.

Jak odrestaurować stare meble?

Drewno, które ma już kilkadziesiąt lat, zwykle potrzebuje zwiększonej ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych. Stary lakier, farba, warstwa impregnująca już dawno się starły. Aby nałożyć nowy preparat impregnujący, należy najpierw usunąć resztki starego, a następnie wygładzić i oczyścić powierzchnię. Odkurz miejsce pracy i zetrzyj z mebla powstały pył używając wilgotnej szmatki. Odczekaj, aż powierzchnia wyschnie. Na suchy mebel możesz nałożyć lakier czy bejcę.

 

Farba Bejca wodna Lasur 80 ml - brązowa

 

Miejsce do prac stolarskich – nie tylko warsztat

Renowację najlepiej przeprowadzać na zewnątrz, w ogrodzie, w garażu czy na działce. Jeśli nie masz takiej możliwości, musisz bardzo dokładnie zabezpieczyć podłogę i meble w mieszkaniu. Pamiętaj również o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, ponieważ prace wykonywane w drewnie powodują powstawanie pyłu. Używaj maseczki, aby ochronić swoje drogi oddechowe.

Renowacja starych mebli krok po kroku

Podstawowe czynności wykonywane przy prostej renowacji to:

  • usunięcie starych powłok,
  • szlifowanie, by wyrównać i wygładzić powierzchnię i przygotować ją pod lakier czy bejcę,
  • odświeżenie lub zmiana koloru,
  • impregnacja.

Przygotowanie powierzchni – usunięcie starej farby i szlifowanie

Jeżeli drewno wcześniej było pomalowane farbą, wszystko zależy od tego, w jakim jest ona stanie. Jeśli jej stan jest dobry, możesz kolejną warstwę nałożyć bezpośrednio na nią – oczywiście po uprzednim dokładnym umyciu powierzchni. Jeśli warstwa łuszczy się i odchodzi, należy ją najpierw zdjąć. Usunięcie zanieczyszczeń, starej farby oraz wygładzenie powierzchni w celu przygotowania do dalszych etapów wymaga czasu i jest męczące. Łatwiej i szybciej pójdzie ci, gdy użyjesz szlifierki lub specjalnych środków do rozpuszczania starych powłok.

Użycie szlifierki do renowacji mebli – czy warto w nią zainwestować?

Użycie odpowiednich narzędzi przyspiesza pracę i pomaga osiągnąć zadowalające efekty. Zaletą szlifierki jest wygoda, tempo i brak szkodliwych substancji chemicznych czy przykrych zapachów. Jeśli masz więcej mebli do odświeżenia lub czujesz, że może to stać się twoim hobby, tym bardziej warto w nią zainwestować. Na rynku możesz znaleźć szlifierki proste i kątowe. Kształt i rozmiar szlifierek kątowych jest tak zaprojektowany, by dotrzeć w trudniej dostępne miejsca. Tego typu szlifierka przyda się także gdy chcesz lakierować meble na wysoki połysk, wówczas trzeba bowiem szlifować każdą kolejną warstwę lakieru. Do większej powierzchni, np. frontu dużej drewnianej szafy, możesz zastosować szlifierkę taśmową.

 

Szlifierka kątowa MAKITA GA5030R

 

Elektronarzędzia – renowacja dla zaawansowanych majsterkowiczów

Elektronarzędzia przydają się w warsztacie majsterkowicza. Wkrętarka umożliwi ci szybkie rozkręcenie mebla, aby z osobna oczyścić każdą jego część. Ten zabieg pomoże ci wykryć ewentualne uszkodzenia. Dzięki wkrętarce w łatwy i szybki sposób wykręcisz, a potem wkręcisz ponownie wszelkiego rodzaju śruby. Mocuje się do niej odpowiednie wkręty, tzw. bity.

Z kolei wiertarko-wkrętarka to multifunkcyjne urządzenie, które pozwoli dodatkowo wywiercić dziury w twardych powierzchniach, m.in. w drewnie.

 

Wiertarko - wkrętarka akumulator STHOR 78972T78972

 

Malowanie i impregnacja starych mebli – rodzaje preparatów i ich cechy

Wśród substancji impregnujących drewno wyróżniamy lakiery, lakierobejce, bejce oraz farby do drewna. Lakiery nadają połysk, lakierobejce dodatkowo nadają delikatny kolor. Bejce zawierają mocniejsze pigmenty, które pozwolą zmienić barwę drewna. Te impregnaty zachowują naturalną strukturę drewna, widoczny rysunek słojów oraz sęków. Natomiast farby do drewna dają pełne krycie – słoje i sęki nie są dostrzegalne. To najważniejsza różnica pomiędzy lakierami i bejcami a farbami. Lakier oferuje gładką powierzchnię o większym połysku, natomiast bejca raczej matową i szorstką w dotyku. Preparaty te należy nakładać za pomocą pędzla o płaskim włosiu – tzw. pędzla angielskiego.

 

Creative Deco lakierobejca, lakier do drewna, szary, 1L

 

Daj nowe życie starym drewnianym meblom i przekonaj się, że samodzielne odnawianie sprzętu to kreatywne zajęcie, które umożliwia stworzenie modnego dodatku do domu tanim kosztem.

Więcej porad wnętrzarskich znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock