Przedstawiamy 10 tajemnic, które zdradził nam Remigiusz Mróz:

 

1. „Kasację” zacząłem pisać osiemnastego lipca dwa tysiące trzynastego roku, a skończyłem dwudziestego drugiego sierpnia. I była to jedna z najlepszych wakacyjnych przygód, jakie miałem.

 

2. Długo wahałem się nad nazwiskiem dla głównej postaci kobiecej, a wybór ostatecznie zawęziłem do trzech typów: Stegienka, Hajka i Chyłka. W pierwszej wersji miała na imię Agata.

 

3. Brytyjski partner Żelaznego mógł nazywać się Winfield, Ellington lub McVay.

 

4. Proponując „Kasację” wydawcom, w ten sposób zaczynałem maila:
 

„O czym jest ta książka?

O tym, jak korporacja odbiera życie. O tym, jak kultura organizacyjna zabija indywidualizm.

O tym, jak monstrualna machina zarządzania zasobami ludzkimi tłoczy w jednostki kolejne zastrzyki konformizmu i zawodowej spolegliwości. O tym, jak…

Nie... poważnie? Kto chciałby o tym czytać? Wystarczy pójść na bezpłatny staż i gryźć prawniczą ziemię od ósmej do dwudziestej pierwszej”.

Dopiero potem przechodziłem do opisu fabuły.

 

5. Cytat z „Kasacji” znalazł się na okładce podręcznika „Proces karny. Zarys systemu” Stanisława Waltosia i Piotra Hofmańskiego.

6. „Kasację” pisałem jako jednotomową, zamkniętą historię. Kiedy wydawca zapytał, czy nie chciałbym zrobić z tego serii, odparłem, że nie ma mowy i dodałem, że mam pomysł na inny cykl prawniczy.

 

7. Pierwotna wersja okładki „Kasacji” była odbiciem lustrzanym – Oryński znajdował się po lewej, niemal w pełnej okazałości, a Chyłka była jeszcze bardziej enigmatyczna. Koncepcję zmieniliśmy, kiedy Kasia Bonda napisała blurb i trzeba było wygospodarować dla niego miejsce.

 

8. Prolog pierwszego tomu napisałem na nowo podczas drugiej redakcji.

 

9. W pierwotnej wersji „Kasacja” kończyła się sceną łóżkową Chyłki i Kordiana.

 

10. Autorskie egzemplarze „Kasacji” dotarły do mnie w piątek trzynastego, zrobiłem nawet mały unboxing z przeznaczeniem na Facebooka. Nie uwzględniłem jednak klątwy tamtego dnia – okazało się, że w gigantycznej paczce zamiast Chyłki były egzemplarze… „Wojny domowej w Hiszpanii 1936-1939” Tadeusza Zubińskiego (on prawdopodobnie dostał „Kasację”, ale do dzisiaj nie wiem, czy się ucieszył, czy wręcz przeciwnie).

Umorzenie - Mróz Remigiusz

Kup teraz

 

A jaka jest Wasza ulubiona część serii o Chyłce?

Poznajcie też inne książki Remigiusza Mroza. Akcja najnowszej rozgrywa się w małym mieście.