Jedne z najczęstszych zdań, które usłyszycie jako przyszli rodzice, będą brzmiały: „Teraz to już nie będziecie mieli na nic czasu” i oczywiście „Wyśpijcie się na zapas”. I niestety jest w nich sporo racji. Jednak nie dlatego rozmawiamy dziś o pomysłach na relaks w ciąży. Dbanie o siebie w tym wyjątkowym czasie ma dwa cele. Pierwszy jest doraźny: chodzi o to, by poradzić sobie jak najlepiej z trudnościami fizycznymi i psychicznymi mogącymi towarzyszyć ciąży. Drugi cel to znalezienie dla siebie sposobów na prostą, skuteczną relaksację, które będziecie mogli stosować po porodzie. Tak, to zdecydowanie się przyda. Nieprzypadkowo zwracam się do obojga rodziców, bo przyszły tata też może potrzebować takiej chwili wzmocnienia. Choć oczywiście dziś przede wszystkim koncentrujemy się na tobie, przyszła mamo.

Joga dla kobiet w ciąży

Ciepła kąpiel

To idealny sposób na poprawę samopoczucia i warto z niego korzystać, jeśli masz wannę. Jeśli nie masz, poproś partnera o przygotowane relaksacyjnej kąpieli dla stóp – też przynosi ulgę. Kąpiel nie może być zbyt gorąca, a jej czas warto ograniczyć do 15 minut. Leżenie w ciepłej wodzie pozwoli ci rozluźnić mięśnie, pozbyć się bólu kręgosłupa czy nóg, zmniejszyć wrażenie opuchnięcia, usunąć toksyny.

Żeby efekt był lepszy, warto zastosować do kąpieli dodatki. Ja na czas ciąży zastąpiłam ulubione sole ziołami. Najprościej jest zaparzyć je wcześniej przez kilka minut i nalać przez sitko do wanny. Oczywiście, o ile do picia stosowałaś jedną torebkę, do kąpieli zaparz ich kilka. Możesz też skorzystać z przypraw czy innych naturalnych dodatków jak goździki, rozmaryn, kulki jałowca. Zaparz je lub dodaj bezpośrednio do kąpieli (polecam materiałowy woreczek, by potem  łatwo wyłowić składniki).

Pamiętaj, że im późniejszy etap ciąży, tym bardziej musisz dbać o bezpieczeństwo. Staraj się brać kąpiele, gdy ktoś jest w domu. Korzystaj z pomocy przy wchodzeniu/wychodzeniu z wody. Używaj maty antypoślizgowej  (przyda się później również dla dziecka, dlatego warto pomyśleć o kolorowym wzorze).

Mata do wanny

Terapia sztuką

Jeśli w ciąży szczególnie odczuwasz podenerwowanie, lęki, spadek nastroju, spróbuj się zrelaksować poprzez sztukę. Terapie związane z aktywnościami artystycznymi (np. muzykoterapia) przynoszą naprawdę spektakularne efekty, więc dlaczego by z nich nie skorzystać i wyciszyć negatywne emocje?

Możesz oddać się malowaniu dowolną techniką, robieniu kolaży, wypełnianiu antystresowych kolorowanek, ceramice… Próbuj wszystkiego, na co kiedykolwiek miałaś ochotę, ale zabrakło czasu. Wiele inspiracji znajdziesz w dziale z materiałami kreatywnymi.

Nie chodzi o efekt twojej pracy, ale o sprawienie by mózg odpoczął, gdy my angażujemy się w nowe, manualne czynności. Kto wie, może stanie się to Twoim hobby na przyszłość?

kolorowanka dla dorosłych

Joga dla kobiet w ciąży

Pomaga pozbyć się dolegliwości bólowych oraz poprawia pracę jelit. Warto się nią zainteresować, jeśli nasz lekarz nie widzi przeciwskazań. Jeżeli praktykowałaś tę aktywność przed ciążą, możesz z niej korzystać dalej. Chyba, że chcesz dopiero zacząć, wtedy poczekaj do drugiego trymestru. Najlepiej oczywiście wybrać się do klubu z jogą dla kobiet w ciąży. Jeśli nie możesz tego zrobić, sięgnij po filmiki czy książki tj. „Joga dla kobiet w ciąży”. Wykonuj tylko najprostsze ćwiczenia (pozycje) pomagające na konkretne dolegliwości. Nie przeciążaj się! Ćwicz do momentu, w którym twoje ciało odczuwa przyjemność. Wybierz jak najgrubszą matę izolującą od twardego podłoża.

Mata fitness

Jeśli to możliwe, uprawiaj tę aktywność na powietrzu, wśród natury. Efekt poprawy nastroju i zmniejszenia bólu jest właściwie natychmiastowy.

Muzyka relaksacyjna

Najprostszy i najszybszy sposób, by uspokoić myśli oraz wyrównać oddech. Warto, żebyś spróbowała jej posłuchać i zrelaksować się przy niej. Możesz stworzyć własne listy odprężających utworów albo skorzystać z gotowych. Jeśli nie masz głowy do dźwięków natury czy delikatnych współczesnych składanek, sięgnij po muzykę poważną: Mozarta, Mendelsona, Schuberta, Vivaldiego… – dowolnych kompozytorów lub wykonawców. Ten sposób relaksu doskonale wpływa też pozytywnie na rozwój dziecka. Podczas słuchania muzyki możesz jednocześnie wykonywać ćwiczenia oddechowe.

Ćwiczenia oddechowe

Przynoszą natychmiastowe odprężenie ciała i wyciszają gonitwę myśli. Na początek mogą to być spokojnie, głębokie wdechy nosem. Specjalnych technik nauczysz się w szkole rodzenia – tam naprawdę dużo pracuje się z oddechem, by pomóc ci w porodzie. Ale po co czekać do porodu, skoro relaksację oddechem możesz wykorzystać już w ciąży?

Ta umiejętność przyda ci się również wtedy, gdy dziecko będzie już z wami. 

Ćwiczenia oddechowe

Popkultura

Książki, filmy, a nawet sztuki teatralne to rozrywki, które dziś nie wymagają wychodzenia z domu. W ciąży najbardziej korzystne jest czytanie (według badań redukuje stres przynajmniej o połowę), więc dobrze, jeśli będzie zajmowało najwięcej twojego czasu na relaks. Jednak jeśli lepiej odpoczywasz podczas oglądania, to oczywiście rób to, co sprawia, że czujesz się odprężona. Tak naprawdę kluczowe jest wybieranie odpowiednich treści. Ciąża to nie czas na dołujące czy przerażające tematy. Szukaj motywów optymistycznych, budujących, zabawnych. Pamiętaj, że dziecko odbiera każdą twoją emocję, więc lepiej wywoływać te dobre. Dlatego raczej decyduj się na komedie niż horrory.

Mnie bardzo cieszyło oglądanie ulubionych bajek i filmów familijnych z mojego dzieciństwa. Wróciłam też do książek z czasów, gdy byłam nastolatką, m.in. tych z cyklu „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz . Czyli znalazłam własny sposób na przywołanie poczucia bezpieczeństwa i beztroski.

Masaż lub głaskanie

Punkt, który powinien znaleźć się w kalendarzu ciążowym na każdy dzień. Delikatny możesz wykonywać sama dłonią, rękawicą czy miękką szczotką. Masujesz dostępne miejsca (poza brzuszkiem) w kąpieli, pod prysznicem, bądź na sucho przy użyciu olejków.

szczotka

Najbezpieczniejsze dla ciała w ciąży są oleje spożywcze, może to być zwykła oliwa z oliwek, olej lniany, migdałowy, czy jaki tylko używasz na co dzień.

Masaż lub głaskanie mogą stać się elementem codziennej rutyny np. wieczornej. Warto by partner masował cię lub głaskał podczas rozmowy czy wspólnego oglądania filmu. To wspaniały element wzmacniania relacji, a dla ciebie świetny sposób na wyciszenie emocji i rozluźnienie ciała przed snem. Jeśli potrzebujesz intensywniejszych, specjalnych masaży zwalczających ból, zapytaj lekarza, czy nie ma do nich przeciwskazań i umów wizytę u specjalisty zajmującego się kobietami w ciąży.

Odcięcie od technologii

Najszybszy sposób na odpoczynek. Zwłaszcza ważne jest odizolowanie się od złych wiadomości oraz informacji medycznych na temat ciąży (wchodzenia na fora dotyczące ciąży i porodu może nawet wywołać lęki oraz nerwice). U nas umówiliśmy się z partnerem, że zapisuję w notesie informacje do sprawdzenia, a on ich potem szuka w Internecie, żebym nie natknęła się na niewłaściwe treści.

Oczywiście, jeśli dużo korzystasz z mediów społecznościowych, portali informacyjnych, komunikatorów, gwałtowna zmiana może tylko dodatkowo cię zestresować. Dlatego wprowadzaj ograniczenia powoli. Na początku wyznacz godziny sesji, podczas których nie korzystasz z Internetu. Korzystne zmiany w samopoczuciu następują w ciągu dosłownie kilku dni. Potem sama zdecydujesz, czy czas wolny od technologii jest dla ciebie dobrym sposobem na relaks.

Udanego relaksu! Więcej artykułów o tym, jak przygotować się do porodu, znajdziesz w pasji Poradniki.