Od kiedy w 2013 roku zadebiutowali na koreańskiej scenie, błyskawicznie zaskarbiają sobie serca kolejnych fanów. BTS stali się światowym fenomenem, czego dowodem są liczby związane z ich najnowszą płytą. Krążek jeszcze przed premierą sprzedał się w ponad 4 milionach egzemplarzy! To najwyższy wynik w historii Korei Południowej.

Nowe ścieżki na mapie duszy

Najnowsze dzieło chłopaków z BTS stawowi kontynuację szóstego studyjnego minialbumu grupy „Map of the Soul: Persona”, który ukazał się w kwietniu ubiegłego roku. Osiem utworów zawartych na krążku szybko podbiło listy przebojów na całym świecie, goszcząc na szczycie m.in. w Australii, Wielkiej Brytanii, a także zgarniając numer jeden w prestiżowym amerykańskim zestawieniu Billboard 200. To ogromny wyczyn, zważywszy na fakt, że to był już trzeci album BTS, który to osiągnął. Ostatnią kapelą, jaka dokonała podobnego wyczynu byli… The Beatles. „Persona” również cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem jeszcze przed oficjalną premierą. Krążek w przedsprzedaży zamówiły 3 miliony osób. Oficjalne dane mówią o blisko 4 milionach sprzedanych egzemplarzy dotychczas, a mowa tu o wynikach wyłącznie z Korei Południowej.

Map of the Soul: Persona

 

Pierwsze zapowiedzi

Zarówno zespół, jak i wytwórnia zadbali o podsycanie apetytu fanów, częstując ich szczątkowymi informacjami na temat najnowszego albumu. 7 stycznia grupa obwieściła, że już dwa dni później ruszy przedsprzedaż „Map of the Soul: 7”. W tym dniu w sieci pojawił się trailer zatytułowany „Interlude: Shadow” w wykonaniu Sugi. Potem dowiedzieliśmy się, że krążek będzie zawierał też drugi solowy utwór, czyli „Outro: Ego” autorstwa J-Hope’a. 8 stycznia świat obiegła „mapa powrotu”, zawierający specjalny harmonogram, który uwzględniał m.in. premierę nowych singli, promujących płytę. Członkowie grupy pojawiają się intensywnie publicznie (spotkania w Londynie czy Berlinie) oraz w mediach, występując m.in. w talk shows. Kolejne zwiastuny i przecieki z najnowszego dzieła BTS pojawiały się w mediach społecznościowych. Fani gorączkowo sprawdzali każdego dnia TikToka.

Map of the Soul: 7

 

Co zawiera siódemka i jakie rekordy pobiła?

Na „Map of the Soul: 7” znajdziemy 20 utworów, z których kilka znamy już z poprzedniego albumu. Co ciekawe, płyta powstała w czterech wersjach, a przy zakupach internetowych o tym, która z nich trafi do kupujących, zdecyduje los. Dodatkowo w zestawie każdy fan BTS znajdzie fotoksiążkę, lyric book, pocztówkę, naklejki, plakat oraz inne gadżety związane z południowokoreańską grupą. Na trackliście pojawią się też goście. Oprócz Halsey, będą to także Zero O'Clock oraz Sia.

 

BTS. Koreańska fala - Besley Adrian

BTS. Koreańska fala

 

Oprócz wspomnianego historycznego sukcesu przedsprzedaży, „Map of the Soul: 7” ma szansę pobić kilka innych rekordów. Dzień premiery płyty ma być też próbą wytrzymałości dla serwisów streamingowych, na które atak przypuści A.R.M.Y., czyli przedstawiciele oficjalnego fanklubu boys bandu. Prawie 3 miliony zamówień preorder w ciągu pierwszych pięciu dni od uruchomienia przedsprzedaży to również wyczyn, jakiego nie osiągnął dotąd żaden inny zespół w kraju. Do BTS już należy rekord wyświetleń na YouTube w ciągu pierwszych 24 godzin od opublikowania filmu i przewiduje się, że klip do singla z nowej płyty może ten wynik przebić. Oprócz tego dziennikarz muzyczni już zapowiadają, że single mają duże szanse zdominować listy przebojów m.in. w USA i Wielkiej Brytanii, gdzie przy okazji wcześniejszych projektów jako pierwszy azjatycki zespół nie tylko znaleźli się na szczycie, ale też długo się na nim utrzymywali.


 

Popularność BTS oraz K-popu w Polsce wciąż rosną, zatem „Map of the Soul: 7” może pobić rekordy także nad Wisłą. Czekamy więc na oficjalne wyniki, gdyż to, że płyta będzie hitem jesteśmy już pewni.