Jaki jest najlepszy młynek do kawy — ręczny czy elektryczny? 

Praktyka mielenia kawy opiera się nie tyle na konkurencji tych dwóch rozwiązań, ile na różnych ich zastosowaniach. Przede wszystkim, egzemplarze elektryczne mielą ziarna w bardzo drobny sposób, są też zauważalnie szybsze niż młynki ręczne. Niestety, charakteryzują się zwykle dość wysoką ceną, czy wysokim poziomem hałasu. Ponadto, istnieje ryzyko osadzenia się tzw. pyłu kawowego we wnętrzu urządzenia, co po jakimś czasie użytkowania może doprowadzić do pogorszenia smaku zmielonych ziaren.

 

Młynek żarnowy do kawy HARIO

 

Modele ręczne są znacznie mniej awaryjne niż ich elektryczne odpowiedniki. Nie wymagają zasilania, ponieważ w całości napędzane są siłą mięśni użytkownika. Z uwagi na prostszy rodzaj zastosowanej technologii, są zauważalnie tańsze niż ich zautomatyzowane odpowiedniki. Oprócz tego potrafią być świetną ozdobą dla kuchni w stylu art deco, vintage lub innych stylizacji.

Jakie żarna powinien mieć dobry ręczny młynek do kawy? 

Warto na samym początku zaznaczyć, że żarna w młynkach dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: płaskie oraz stożkowe. Te pierwsze są właściwie niespotykane w egzemplarzach ręcznych z uwagi na fakt, że zostały zaprojektowane z myślą o bardzo drobnym procesie mielenia, odbywającym się przy korzystaniu z modeli elektrycznych. Zdecydowana większość młynków ręcznych wykorzystuje technologię stożkową, działającą w oparciu o siłę grawitacji (ziarna opadają przez strukturę stożkową, w trakcie czego następuje mielenie). A zatem — ręczne młynki niemal zawsze posiadają stożkowe żarna, a nie ich płaskie odpowiedniki lub ostrza.

 

MŁYNEK DO KAWY RĘCZNY SZKLANY KLAUSBERG

 

Istotnym wątkiem jest także budulec żaren. Najczęściej spotykany materiał, z którego są wykonane to stal lub zróżnicowane odmiany ceramiki. Oba te rozwiązania świetnie sprawdzą się przy korzystaniu z tego rodzaju młynków.

Kiedy najlepiej sprawdzi się młynek ręczny? 

Popularny pogląd głosi, że skoro ręczne mielenie ziaren jest mniej dokładne niż przy wykorzystaniu metod elektrycznych, kawa potrafi być gorsza. Nic bardziej mylnego — dokładność mielenia jest tylko jednym z wielu czynników mających wpływ na ostateczny smak napoju, a i nie wszystkie jego rodzaje wymagają najwyższej możliwej dokładności mielenia ziaren.

 

Młynek do kawy ręczny Tadar Retro drewniany

 

Ręczny młynek do kawy sprawdzi się przede wszystkim przy następujących okolicznościach:

  • Parzeniu napoju z wykorzystaniem metod alternatywnych (np. french drip, chemex, aeropress). Zwykle nie wymagają one drobin tak małych, jakie zapewnia młynek elektryczny.
  • Przyrządzaniu kawy z zastosowaniem kawiarki. Podobnie jak w powyższym przypadku, stopień mielenia niekoniecznie musi być wysoki, aby otrzymać satysfakcjonujący efekt.
  • Robieniu napoju z drippera. Choć przy tej metodzie kawowy proszek powinien być zmielony stosunkowo drobno, jakościowy młynek ręczny z pewnością stanie na wysokości zadania.

W jakich sytuacjach najlepiej nie korzystać z młynka tego rodzaju? 

Choć jest on rozwiązaniem uniwersalnym, nie sprawdzi się we wszystkich przypadkach. Najważniejszym z nich jest parzenie kawy z wykorzystaniem ekspresu kolbowego. Przyczyna jest prosta: ten rodzaj ekspresu wymaga wykorzystania ziaren zmielonych z maksymalną możliwą dokładnością. Niestety, metody ręczne nie są w stanie osiągnąć takiego stopnia precyzji. W takiej sytuacji najrozsądniej byłoby skorzystać z elektrycznego młynka, a nie ręcznego.

 

Młynek do kawy ręczny KAMILLE Retro

 

Jakie dodatkowe funkcje posiada dobry ręczny młynek do kawy? 

Choć ten rodzaj technologii jest nieco tradycjonalistyczny, nawet on nie oparł się odpowiednim usprawnieniom. Przede wszystkim, wybrane egzemplarze posiadają możliwość regulacji żaren. Pozwala to na odpowiednie dostosowanie grubości zmielonych ziaren do rodzaju kawy, która ma zostać przyrządzona. Przykładowo, warto delikatnie zróżnicować rozmiary drobin kawy do parzenia napoju z drippera w porównaniu z wykorzystaniem kawiarki. W tym pierwszym przypadku powinny one być zmielone nieco drobniej.

 

Młynek do kawy VALDINOX

 

Podsumowanie. Na co zwrócić uwagę przy kupnie młynka ręcznego do kawy? 

Podstawowymi kryteriami powinny być takie cechy jak jakość i budulec żaren, możliwość ich regulacji, a także aspekt wizualny — kupno takiego narzędzia daje spore pole do popisu w postaci możliwości wyboru nie tylko bardzo praktycznego narzędzia, ale także doskonałej ozdoby dla każdej kuchni.

Przekonaj się, jak umiejętnie dobrany młynek ręczny doda uroku twojej kuchni!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock