„Trivial Pursuit” – zasady ogólne

Trivial Pursuit” to gra z quizowa, która na rynku debiutowała już pod koniec lat 70.. Została stworzona przez Scotta Abbotta i Chrisa Haney’a. Jej zasady są niezwykle proste. Na kartach znajdziemy pytania oraz odpowiedzi. Grać możemy zarówno drużynowo jak i w pojedynkę. W podstawowej wersji otrzymamy również planszę, po której będziemy się poruszać. W zestawie jest specjalna, sześciościenna kostka. To właśnie rzut kością decydować będzie, o ile pól się przesuniecie, a także jakie otrzymacie pytanie.

Nie zabraknie również okrągłych pionków. Za każdą poprawną odpowiedź będziecie otrzymywać znaczniki, czyli małe trójkąty, które należy umieszczać we wspomnianym pionku. By wygrać, trzeba zebrać sześć trójkątów o różnym kolorze. To pozwoli odblokować opcję udzielenia odpowiedzi na ostateczne pytanie! To właśnie ono rozstrzygnie, czy zasłużyliśmy na miano mądrali absolutnego!

Planszówka znakomicie nadaje się zarówno na imprezy jak i rodzinne popołudnia. Dzięki ciekawej formie, prostym zasadom oraz wygodnej formie, gra znalazła uznanie w oczach graczy. Twórcy postanowili wiec ją rozwijać i zaczęli dokładać kolejne pytania. Z czasem stworzono także wersje tematyczne. Jedną z nich jest edycja „Trivial Pursuit: Przyjaciele” do Winning Moves, przeznaczona dla wszystkich fanów słynnego, amerykańskiego sitcomu.

 

Trivial Pursuit:  Przyjaciele” Winning Moves

 

Jak grać w „Trivial Pursuit: Przyjaciele”?

W „Trivial Pursuit: Przyjaciele” grać można na kilka sposobów. Technicznie rzecz biorąc, jest to dodatek, więc pudełku nie znajdziecie planszy czy kolorowych trójkątów, a i pionek jest tylko jeden. Z kolei sami twórcy proponują, aby po poprawnej odpowiedzi gracz zdobywał daną kartę, żeby było łatwiej liczyć punkty. Wygra ten, kto zbierze sześć kart.

Zawsze jednak możecie bawić się jeszcze inaczej. Jednym z wariantów będzie stworzenie tabelki i zapisywanie punktów – to szczególnie wygodne, jeśli zdecydujecie się na partyjkę w szerokim gronie. Pytania zadawać możecie sobie po kolei lub rzucając kostką, która wybierze dla nas kategorię. Warto bowiem wspomnieć, że zagadki na kartach podzielone zostały na kolejne sezony serialu. Przykładowo grupa zielona dotyczy sezonów 1 i 2, a pomarańczowa 4 i 5.

Jeśli chcecie, to możecie stworzyć także wielką tablicę, by spróbować odtworzyć fragment odcinka, w którym Chandler i Joey walczyli z Rachel oraz Monicą o mieszkanie i los zwierzaków.

 

Trivial Pursuit Przyjaciele dodatek

 

Czy warto zaprosić „Przyjaciół” do siebie?

Samo opakowanie gry z pewnością przyciągnie do siebie fanów serialu. Zobaczymy na nim głównych bohaterów, polskie logo produkcji, żółtą taksówkę czy kubek z Central Perk. Czy warto jednak zainwestować w planszówkę?

Na spory plus zasługuje wykonanie. Wewnątrz pudełka znajdziemy plastikowy trójkąt, który zapobiegnie zniszczeniu kart oraz pozwoli na łatwe przenoszenie gry w różne miejsca. Grać więc będziemy mogli nie tylko u siebie. W zestawie są także wspomniane wcześniej kostka i pionek.

 

Trivial Pursuit Przyjaciele pytania

 

Na samych kartach znalazły się zarówno logo „Przyjaciół” jak i „Trivial Pursuit”. Najważniejsze w tym wszystkim są jednak same pytania. A te naprawdę zaskakują. Zapewne nie raz znaleźliście w internecie quiz, który zapewniał was, że jest niesamowicie trudny i tylko najwięksi fani dadzą sobie  z nim radę, a później okazywał się banalny i kończyliście go z maksymalnym wynikiem.

Tutaj tak nie będzie. Zadania są szczegółowe i wymagające. Aby nie być gołosłownym, przytoczmy dwa losowe:

  • „Jak Chandler uciszył Monicę, kiedy razem z Pheobe podsłuchiwali przez cienkie ściany hotelu dwie nowe pary na Barbadosie?”
  • „Co Erica Ford dołącza do listu miłosnego do doktora Drake’a Ramoraya?”

Chyba sami musicie przyznać, że wcale nie będzie łatwo zostać zwycięzcą rozgrywki. Jeśli natomiast chodzi o regrywalność, to tu także nie musicie się specjalnie martwić. Każda z partii będzie inna, a zabawa dobra. W wasze ręce trafi 100 kart, czyli aż 600 pytań! Raczej nie będziecie dostawać wciąż tych samych pytań, chociaż próba ich zapamiętania to godne podziwu podejście.

Tak naprawdę jedyną wadą tytułu jest fakt, iż jest on tematyczny. Osoby, które nie przepadają lub nie oglądały serialu, oczywiście nie sięgną po planszówkę. Łatwo też będzie zauważyć różnice w poziomie wiedzy – ktoś kto właśnie skończył po raz setny bindżować ten sitcom, będzie miał ogromną przewagę.

 

Trivial Pursuit Przyjaciele

 

Kto zaprzyjaźni się z tą grą?

„Trivial Pursuit: Przyjaciele” to tytuł stworzony specjalnie dla fanów serialu. Pozostałe osoby przejdą obok niego obojętnie. Jeśli jednak ktoś uwielbia Rachel, Chandlera, Monicę, Rossa, Phoebe i Joey’a, to będzie zachwycony. Samo opakowanie zostało zaprojektowane tak, aby móc zabrać je ze sobą wszędzie, a proste zasady umożliwią rozpoczęcie rozgrywki w każdej chwili. Pytanie z kolei zaskoczą poziomem trudności, a zwycięstwo da dużo satysfakcji i możliwość nazwania się ekspertem z wiedzy na temat serialu „Friends”.

Więcej recenzji znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gram.

Fot. w tekście: Aleksandra Woźniak-Tomaszewska