Dawno nie mieliśmy na hip-hopowej scenie tak otwartego na pomysły umysłu, jak ten Miłosza Boryckiego. Raper, producent muzyczny, albo po prostu artysta wciąż zachwyca, odkrywając przed nami coraz nowsze muzyczne wariacje. Ostatnim głośnym przedsięwzięciem jest biografia, dzięki której możemy poznać go nieco bliżej.


 

Od Paktofoniki do Nosowskiej

Miłosz Borycki wywodzi się z Katowic i w przeszłości nagrywał m.in. z Rahimem – członkiem Paktofoniki, jednak obecnie jego muzyka zatacza znacznie szersze kręgi. Jak sam przyznaje, rapuje bo lubi pisać teksty, ale nie potrafi śpiewać. Jednak mimo tej niedoskonałości trzeba przyznać, że na muzycznej scenie radzi sobie nad wyraz dobrze. Niedawno przyciągnął 43 tysiące osób na Stadion Śląski w Chorzowie swoim „Scenozstąpieniem”, które jest zwieńczeniem niesamowitego przedsięwzięcia zorganizowanego wspólnie ze Smolikiem, Jimkiem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Połączenie rapu z orkiestrą to dowód na kreatywność Miuosha. Już jego pierwszy w pełni studyjny album „Prosto przed siebie” pokazał wyjątkową ścieżkę artystyczną, jaką obrał muzyk. Złożone melodie zamiast prostych sampli oraz poruszające, napisane od serca teksty w miejsce rymowanych nawijek. W odniesieniu do hip-hopowej klasyki i nowej fali pełnej elektronicznych syntezatorów, Miuosh wytycza własną ścieżkę, docenianą przez słuchaczy. Każdego roku prezentuje nowy materiał, który szybko dociera do czołowych miejsc list sprzedaży. Dawniej nagrywał z Rahimem czy Hemp Gru, niedawno na płycie „POP.” gościnnie usłyszeliśmy Katarzynę Nosowską czy Tomasza Organka.

 

Rogucki dopełnia Miuosha, a Smolik rozkręca

Miuosh bardzo chętnie współpracuje z innymi wokalistami, często czerpie też z twórczości wielu gatunków. Kooperacją, która przyniosła wyjątkowo pozytywny wydźwięk jest duet rapera z Piotrem Roguckim z zespołu COMA. Charakterystyczna, rockowa barwa doskonale dopełnia w refrenach wokal Miłosza, co potwierdzają single „Traffic” oraz utwór „Wizje” nagrany podczas koncertu z orkiestrą symfoniczną, gdzie zwłaszcza Rogucki momentami przechodzi samego siebie. Ponadto przeglądając dyskografię Miuosha możemy znaleźć gościnną obecność takich gwiazd jak wspomniana wcześniej Katarzyna Nosowska, Beata Kozidrak, Jimek czy Krzysztof Cugowski.

Duety wokalne to nie jedyna forma współpracy Miuosha z innymi artystami. Niezwykle owocne są też projekty, w które raper angażuje się wspólnie ze znanym producentem Andrzejem Smolikiem. Efektem była koncertowa płyta „Miuosh | Smolik | NOSPR” oraz poruszający album „Historie” nagrany z wokalistką zespołu Mikromusic - Natalią Grosiak, z okazji 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Narracja wokalna przeplatana jest fragmentami wypowiedzi Powstańców, a kolejne utwory poruszają tematy wojny oraz tego, jak radzić sobie po tak bolesnych przeżyciach.


 

Miłosz prywatnie

Twórczość Miłosza Boryckiego możemy poznać słuchając jego muzyki, natomiast niewiele informacji o życiu rapera przedostaje się do mediów. Wiemy jedynie, że artysta od kilku lat jest żonaty z Sandrą, swoją wieloletnią partnerką. Mają też córkę – Korę. Sporo osobistych przeżyć dostarczają nam też teksty, chociaż one zawsze mogą nieść w sobie dozę literackiej fantazji. Jednak zdecydowanie non-fiction jest biograficzny wywiad rzeka Miuosha z Arkadiuszem Gruszczyńskim, zatytułowany „Miuosh. Wszystkie ulice bogów” co nawiązuje oczywiście do albumu z 2015 roku.
Czytając tę książkę poznamy zarówno początki kariery na Śląsku, rozwój i zmiany stylu, a także marzenia muzyka. Wreszcie „Miuosh. Wszystkie ulice bogów” to także ocena całego pokolenia, do którego należy raper oraz krytyczne spojrzenie na dzisiejszy showbiznes. Dodatkową gratką są niepublikowane dotąd teksty utworów, które jeszcze nie ujrzały światła dziennego.

Miłosza warto poznać z każdej strony, zarówno tej muzycznej, jak i prywatnej. Jest to bowiem postać na tyle wszechstronna i interesująca, że czytając historię jego życia można zatopić się w niej niemal równie mocno, co w nostalgicznych utworach. To zdecydowanie jedna z najciekawszych muzycznych biografii tego roku.

Zapraszamy na spotkania z muzykiem:

  • Teatr Śląski, Katowice, Rynek 10, 16 września, godz. 18:00
  • Empik Junior, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122, 18 września, godz. 18:00
  • Empik Bonarka, Kraków, ul. Kamieńskiego 11, 23 września, godz. 18:00