Typologia routerów LTE 

Sprzęt tego rodzaju można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich pełni funkcję mobilną — są to urządzenia wyposażone w zwykle niewielki akumulator, który znacznie zwiększa ich mobilność. Z routera mobilnego można zatem korzystać w podróży czy podczas wyjazdów do znajomych. Druga kategoria to sprzęty stacjonarne. Są one podłączane na stałe do prądu, nie posiadając innego źródła zasilania. Są zatem na stałe przyporządkowane do jednego, konkretnego miejsca użytkowania — domu, biura, warsztatu, pracowni czy innych miejsc, w których niezbędny jest nieprzerwany dostęp do sieci. Warto zauważyć, że nierzadko routery mobilne są wykorzystywane w charakterze stacjonarnych, zwłaszcza w lokalach o niewielkiej powierzchni oraz z nieznaczną liczbą równocześnie podłączonych osób.

 

Routery - pełna oferta

 

Parametry techniczne routerów mobilnych oraz stacjonarnych 

Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech technicznych, które mają przełożenie na komfort użytkowania w zależności od miejsca. Jest to przede wszystkim:

  • Typ anteny — zasadniczo na rynku obecny jest typ stały oraz odkręcany. Choć ten pierwszy wygląda nieco bardziej estetycznie, pozbawia użytkownika możliwości wymiany anten na lepsze.
  • Rodzaje i liczba portów — Routery LTE są najczęściej wyposażone w porty LAN (do tworzenia sieci lokalnej) oraz WAN (umożliwiający dzielenie się internetem zarówno stacjonarnym, jak i mobilnym). Zwykle urządzenie posiada cztery porty LAN oraz zróżnicowane liczby portów WAN.
  • Slot na kartę/karty SIM — wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie tego wejścia, które umożliwia korzystanie z routera bez podłączania do niego zewnętrznego modemu LTE
  • Standard Wi-Fi — na rynku konsumenckim oraz biznesowym przyjęło się, że minimalny rodzaj standardu jest oznaczony literą N. Zaleca się jednak kupno egzemplarza posiadającego obsługę standardu AC.
  • Przepustowość połączenia — jeden z najważniejszych parametrów dowolnego routera LTE. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych standardów tej cechy jest prędkość 150 Mb/s.
  • Maksymalna liczba podłączonych urządzeń — choć mogłoby się wydawać, że „im więcej tym lepiej”, w rzeczywistości wszystko zależy od przestrzeni użytkowania routera. Zwykle dane techniczne opiewają na od 10 do 15 symultanicznie podłączonych do sieci urządzeń.

Ranking routerów LTE. Co wybrać, by starczyło na długo? 

W związku z nieprzerwanym i burzliwym rozwojem internetu liczba oferowanych routerów na rynku zadowoli każdego klienta. Szerokie spektrum wyboru znajduje się w ofercie Empiku. Jaki router LTE warto wybrać?

Tp-LINK M7000 

Ten model jest reprezentatywny dla całego segmentu routerów mobilnych LTE. Posiada, rzecz jasna, slot na karty SIM. Jego akumulator o pojemności 2000 mAh jest w stanie zapewnić ok. 8 godzin nieprzerwanego użytkowania. Posiada także bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. Posiada także dedykowaną aplikację producenta, służącą do diagnostyki sieci, sprawdzania liczby i rodzaju podłączonych urządzeń oraz rozwiązywania problemów z łącznością.

 

Router Tp-LINK M7000, LTE, SIM, HotSpot, Mobilny

 

TP-LINK Archer C80 i siostrzane modele 

Kontrpropozycją z rodzaju routerów stacjonarnych jest czteroantenowy Archer C80, zapewniający bardzo zadowalającą jakość sygnału nawet w dużych mieszkaniach ze sporą liczbą domowników. Pasmo emisji sygnału 2.4 GHz obsługiwane jest z prędkością 600 Mb/s, co w pełni wystarczy nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Stacjonarne routery od firmy Tp-LINK posiadają także funkcję Smart Connect, która przydziela użytkownikom najmniej oblegane pasma połączenia w celu zapewnienia zadowalającej szybkości działania.

Budżetowym bratem tego routera jest Archer C20, zaś nieco więcej funkcjonalności w tej samej rodzinie oferuje Archer C7 z anteną typu odkręcanego, za który przyjdzie zapłacić zauważalnie więcej. Jego cena ma jednak zauważalne przełożenie na funkcjonalność — przykładowo, posiada funkcję tzw. portu USB (czyli udostępniania plików w sieci), a także możliwość stworzenia oddzielnej sieci wyłącznie dla gości.

Do użytkowania wszystkich tych modeli potrzebny będzie modem LTE.

 

Router TP-LINK Archer C80, 802.11 ac, 1300 Mb/s

 

XIAOMI Mi Router 4A 

Jest to jedno z najbardziej przystępnie wycenionych rozwiązań pochodzące od znanego ze swej atrakcyjnej polityki cenowej Xiaomi. Fakt, że za ten stacjonarny sprzęt należy zapłacić „tylko” dwucyfrową liczbę, wcale nie musi świadczyć o braku jego funkcjonalności. Przeciwnie: obsługuje standard AC, posiada cztery anteny, jest przystosowany do tworzenia inteligentnego domu, a także posiada systemy zapobiegania przeciążeniu sieci. Funkcjonalność połączyła się zatem z niską ceną. Niestety, ma to też swoje minusy — wciąż będziemy musieli skorzystać z modemu LTE.

 

Router XIAOMI Mi Router 4A, LAN / WAN 100Mbps + AC1200

 

Huawei WS5200 

Jednym z największych konkurentów Xiaomi jest Huawei — zarówno w segmencie telefonów komórkowych, jak i routerów bezprzewodowych LTE. Posiada bardzo estetyczny i minimalistyczny design, ruchome anteny oraz spełnia wszystkie najważniejsze standardy emisji sieci Wi-Fi. Atrakcyjną propozycją jest także mobilny router LTE tej samej firmy: Huawei E5783 LTE 5GHZ, który znajduje się na średniej półce cenowej i umożliwia dzielenie się plikami w sieci.

 

Router Wi-Fi Huawei WS5200 biały

 

TP-LINK TL-MR100 LTE 

Jeden ze sztandarowych modeli firmy TP-Link, oferujący slot na kartę SIM. Oferuje sygnał o częstotliwości 2,4 GHz, do 30 podłączonych jednocześnie urządzeń oraz wydajne oprogramowanie służące do zarządzania siecią bezprzewodową. Choć cała ta funkcjonalność odciska pewne piętno na cenie, warto zainwestować większą ilość pieniędzy w solidniejszy i bardziej długowieczny sprzęt.

 

Router bezprzewodowy TP-LINK TL-MR100 LTE

 

ZYXEL LTE3301 

Jedną z wyróżniających się propozycji jest powyższy model routera stacjonarnego, wyprodukowanego przez firmę Zyxel. Posiada on dwie, masywne i ruchome anteny, zapewniające sygnał o dużej sile i wysokiej jakości. Obsługuje najnowsze standardy bezprzewodowego wysyłania danych 802.11 b/g/n/ o prędkości do 300 Mb/s.

 

Router ZYXEL LTE3301-M209-EU01V1F, 802.11 b/g/n, 300 Mb/s

 

TP-LINK Mercusys MW302R 

Ten router stanowi najbardziej budżetową propozycję stacjonarnego udostępniania sieci Wi-Fi. Posiada prędkość do 300 Mb/s, jest wyposażony w funkcję kontroli rodzicielskiej, a także spełnia wszystkie najważniejsze standardy branży. Jego minusem jest konieczność korzystania z modemu LTE.

 

Router TP-LINK Mercusys MW302R

 

Najlepsze routery - podsumowanie 

Jak widać, liczba ofert producentów routerów potrafi przyprawić o zawrót głowy. Głównymi kryteriami wyboru powinien być charakter pomieszczenia, w którym router będzie wykorzystywany, a także liczba jednocześnie podłączonych użytkowników. Dobór urządzenia przy wzięciu pod uwagę tych okoliczności zapewni możliwość bezproblemowego korzystania z sieci.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock