Odkurzacz automatyczny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli stale sprzątasz po dzieciach, zwierzętach lub masz uczulenie na kurz, pomyśl o zakupie robota sprzątającego, któremu oddelegujesz czyszczenie podłóg. Zwróć uwagę na kilka kluczowych funkcji:

  • Odkurzanie i mycie – dla wygody warto wybrać model z funkcjami odkurzania i mopowania,
  • Rozmiar i minimalistyczna konstrukcja – pamiętaj, że robot niewielkich rozmiarów może dostać się pod niskie meble czy fotele i posprzątać w miejscach trudno dostępnych. Poza tym minimalistyczna konstrukcja stacji dokującej nie będzie zajmować dużo miejsca i odstawać od wystroju pomieszczenia,
  • Zdalne sterowanie – funkcje robotów sprzątających obsługiwane za pomocą aplikacji to niesamowita wygoda i oszczędność czasu,
  • Czujniki, nawigacja, ładowanie, automatyczne opróżnianie pojemnika na kurz – to funkcje, które docenisz, gdy zorientujesz się, że sprzątanie nie wymaga już twojej ingerencji.

Nie wszystkie roboty sprzątające są sobie równe, dlatego nasz ranking odkurzaczy automatycznych pomoże ci porównać parametry i wybrać odpowiedni model.

IROBOT Roomba 981 – dla zapracowanych

Otwierając ranking odkurzaczy automatycznych, wypada zacząć od marki, którą zna każdy, kto kiedykolwiek szukał informacji na temat robotów sprzątających. Roomba to jeden z najbardziej znanych modeli odkurzaczy automatycznych, który ma swoich wiernych fanów. Najwyższej jakości 3-stopniowy system czyszczenia (rozdrabnianie, unoszenie i odsysanie) oraz zwiększona moc czyszczenia z funkcją Carpet Boost zostały połączone, aby poprawić wydajność odkurzania zarówno na dywanach, jak i na twardych powierzchniach.

Roomba 981 płynnie nawiguje od pokoju do pokoju, aby wyczyścić całą powierzchnię mieszkania. Ładuje się i wznawia sprzątanie, aż praca zostanie wykonana. Wysoko wydajny filtr HEPA sprawdzi się idealnie w domach ze zwierzętami, ponieważ wychwytuje 99% alergenów, pyłków i kurzu. Aplikacja iRobot Home umożliwia konfigurowanie sprzątania. Odkurzacz uczy się nawet twoich nawyków związanych ze sprzątaniem i oferuje spersonalizowane harmonogramy.

 

irobotroomba981

 

Dreame Z10 Pro – nawet 65 dni pracy bez opróżniania worka

Dreame Z10 Pro posiada kilka imponujących funkcji. Jedną z nich jest olbrzymi pojemnik na kurz o pojemności 4 litrów. To zdecydowanie największy worek w naszym rankingu odkurzaczy automatycznych, dzięki któremu Dreame Z10 Pro jest w stanie wyczyścić największe powierzchnie. Jak zapewnia producent, przy korzystaniu z odkurzacza 5 dni w tygodniu, worek na kurz trzeba wymienić dopiero po upływie 65 dni. Kolejną zaletą, którą warto podkreślić, jest skuteczność w czyszczeniu zarówno podłóg twardych, jak i wykładzin oraz dywanów. Z10 Pro dokładnie usuwa brud, kurz oraz myje podłogi, dzięki funkcji mopowania. Nawiguje za pomocą czujnika Lidar i 3D, które pomagają omijać małe przedmioty, takie jak skarpetki, kable, kapcie czy inne drobiazgi, które mogą leżeć na podłodze. Posiada wytrzymałą baterię, która pozwala na 150 minut nieprzerwanej pracy. Aplikacja do obsługi robota jest naprawdę łatwa w użyciu. Opcje konfiguracji dają możliwość ustawienia m.in. stref oraz harmonogramów sprzątania.

 

dreamez10

 

MIELE Scout RX3 – dla wymagających

Marka Miele wzbudza respekt wśród producentów sprzętu AGD. Z odkurzaczem Scout RX3 nie jest inaczej. Model zawiera kilka dodatkowych ulepszeń w stosunku do poprzednich wersji urządzenia.

Dzięki wyjątkowej wydajności Miele Scout RX3 może odkurzać dom nawet przez dwie godziny na jednym ładowaniu. Sprząta podłogę bez wpadania na przeszkody. Skutecznie i szybko radzi sobie z zabrudzeniami, a obrotowe szczotki przednie sięgają głęboko w miejsca trudno dostępne. Wbudowane czujniki zapobiegają uderzaniu w meble, a dodatkowe kamery przednie pozwalają sprawdzić za pomocą aplikacji, co się dzieje, gdy nie ma cię w domu. Opróżnianie robota jest naprawdę łatwe, a pojemnik ma pojemność 400 ml. 

Miele Scout RX3 jest wyposażony w inteligentne funkcje, takie jak planowanie, mapowanie i indywidualne plany czyszczenia. Poza tym posiada opcję Home Vision, czyli przesyłanie obrazu wideo w wysokiej rozdzielczości do smartfona.

 

mielescoutrx3

 

ROBOROCK S7 – najlepsze połączenie odkurzacza i mopa

W rankingu robotów sprzątających to prawdziwa gwiazda. Jeśli szukasz urządzenia, które zaspokoi twoje potrzeby związane z czyszczeniem podłóg, możesz na nim polegać. Robot może jednocześnie odkurzać i mopować podłogi przy użyciu mycia sonicznego, czyli innowacyjnej technologii dźwiękowej, która szoruje podłogi z częstotliwością do 3000 razy na minutę. Roborock automatycznie podniesie mop przy czyszczeniu, aby uniknąć uszkodzeń i zamoczenia wykładzin. Zdolność unoszenia gumowej szczotki to jeden z elementów, który wyróżnia tego robota na tle konkurencji. Poza tym czas pracy na jednym ładowaniu wynosi aż 3 godziny.

Aplikacja Roborock pozwala zaplanować automatyczne czyszczenie różnych części domu, ustawić granice dla pracy robota czy niestandardowy harmonogram oraz trasę sprzątania. Można za jej pomocą ustawić wybraną intensywność sprzątania, zdalnie rozpocząć cykl czyszczenia jeszcze przed powrotem do domu. Aplikacja synchronizuje się z Alexą i Asystentem Google.

 

roborocks7

 

ROIDMI Eve Plus – idealny dla alergików

Jeśli masz astmę lub alergię na kurz, Roidmi EVE Plus będzie dla ciebie odpowiedni. Posiada automatycznie opróżniany pojemnik z antybakteryjnym systemem dezodoryzacji, który ogranicza wydostawanie się kurzu oraz eliminuje pleśń i nieprzyjemny zapach. Ponadprzeciętna moc ssania (do 2700 Pa) z łatwością zbiera sierść zwierząt oraz wszelkie inne zabrudzenia. Dzięki regulacji mocy można ustawić maksymalny tryb ssania w pomieszczeniu z dywanami, a tryb niskiego ssania w pomieszczeniu z twardymi podłogami. Robot oprócz odkurzania myje podłogi i posiada elektronicznie sterowany zbiornik na wodę. 

Roidmi Eve Plus jest wyposażony w zaawansowaną nawigację, 18 czujników, które chronią urządzenie, i automatycznie opróżniany kosz. W aplikacji można dostosować tryb ssania i przepływ wody, skorzystać z funkcji selektywnego sprzątania pomieszczenia, ustawić harmonogram, umieścić wirtualne strefy zakazu pracy i strefy bez mopa.

Odkurzacz automatyczny umożliwia mapowanie w czasie rzeczywistym, dlatego możesz nadzorować sprzątanie, nawet gdy nie ma cię w domu. Stosunkowo długa żywotność baterii – do 150 minut ciągłej pracy – umożliwia posprzątanie całego domu na jednym ładowaniu.

 

roidmieveplus

 

VIOMI S9 Alpha UV - koniec z opróżnianiem pojemnika na śmieci

Dzięki sile ssania do 2700 Pa oraz funkcji odkurzania i czyszczenia na mokro, inteligentny robot Viomi S9 Alpha skutecznie posprząta każde pomieszczenie. Szybko pozbędzie się kurzu, włosów oraz drobnych zanieczyszczeń. Jego szczotka główna jest wystarczająco blisko podłogi, aby skutecznie ją czyścić i zasysać brud nawet z niewielkich szczelin między płytkami lub panelami. Równie dobrze sprawdza się na dywanach. Skuteczne usuwanie kurzu jest wspierane przez zaawansowany system filtracji HEPA.

Viomi S9 Alpha został wyposażony w potężną baterię o pojemności 5200 mAh. Dzięki temu urządzenie może działać przez około 3,5 godziny. W tak długim czasie skutecznie wyczyści podłogi o łącznej powierzchni wynoszącej aż 320 m2.

Odkurzacz posiada także system Auto-Dumping 2.0, który umożliwia automatyczne opróżnianie pojemnika na odpady, oraz trzy tryby sprzątania: odkurzanie, mopowania lub połączenie tych funkcji. Poza tym opcja inteligentnego skanowania pomieszczeń, pokonywania przeszkód czy planowania szczegółowych harmonogramów pracy robota sprawiają, że korzystanie z tego urządzenia jest niezwykle łatwe i przyjemne.

 

viomis9alphauv

 

ROBOROCK S7 MaxV – drogi, ale warty swojej ceny

Roborock S7 MaxV to robot, który może myć i odkurzać z dużą wydajnością. Jest w stanie usuwać zabrudzenia na różnych typach podłóg, wykorzystując technologię sonicznego mopowania. Potężne ssanie o mocy 5100 Pa gwarantuje, że nawet trudne w utrzymaniu dywany zostaną wyczyszczone. Imponujący czas pracy – do 3 godzin na jednym ładowaniu – pozwoli wysprzątać cały, nawet duży dom. Na wszelki wypadek S7 MaxV jest wyposażony w technologię automatycznego ładowania i powrotu do miejsca, gdzie zakończył pracę po podładowaniu akumulatora.

Połączenie nawigacji LiDAR, kamery RGB i czujnika światła strukturalnego daje S7 MaxV fantastyczne możliwości mapowania oraz nawigacji. Poza tym robot potrafi rozpoznawać obiekty i omijać je, identyfikować wyznaczone obszary, a także dostosowywać ustawienia oraz podnosić mop podczas czyszczenia dywanu. Model ten opróżnia pojemnik na śmieci, czyści ściereczkę do mopa i napełnia pokładowy zbiornik na wodę.

 

roborocks7maxv

 

XIAOMI Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro - jakość w przystępnej cenie

Nasz ranking robotów sprzątających zamyka Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro. Urządzenie dobrze zaprojektowane, a przede wszystkim konkurencyjne cenowo. Posiada wszystkie funkcje i parametry składające się na sprzęt, który zaspokoi twoje potrzeby: dobra moc ssania, funkcja mopowania oraz możliwość jednoczesnego odkurzania i mycia. Robot bardzo dobrze pokonuje przeszkody, sprawnie porusza się po pomieszczeniach, a bateria wystarczy do posprzątania mieszkania o średniej wielkości. Dodając do tego system nawigacji laserowej, maksymalną moc ssania 3000 Pa i 16 rodzajów czujników, otrzymujemy naprawdę dokładnie sprzątającego robota, który dzięki bocznym szczotkom dotrze do każdego zakątka. Odkurzacz automatyczny Xiaomi szoruje podłogi na mokro z wykorzystaniem technologii sonicznej i posiada akumulator litowo-jonowy o pojemności 5200 mAh, zapewniający długi czas pracy na jednym ładowaniu. Dzięki aplikacji mobilnej – Xiaomi Home – możesz przeglądać mapy domu, śledzić harmonogram sprzątania, konfigurować wirtualne ściany, aby ograniczyć dostęp do niektórych miejsc czy ustawiać harmonogramy sprzątania.

 

xiamoivacuummop

 


Szuaksz odpowiedniego odkurzacza? Zapoznaj się z naszymi rankingami:


Więcej rankingów odkurzaczy znajdziesz w dziale AGD.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock