Liczba dostępnych na rynku propozycji może przyprawić każdego o zawrót głowy. Ciężko jest dokonać wyboru, jeśli tak naprawdę nie do końca wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie, czym różnią się od siebie rakiety i jaka będzie najlepsza dla ciebie. Zebrane tu informacje pomogą usystematyzować wiedzę odnośnie cech, jakimi powinien się odznaczać nasz wymarzony sprzęt.

Jaka rakieta do tenisa ziemnego będzie najlepsza na początek?

Kiedy masz już za sobą pierwsze treningi, prawdopodobnie zaczynasz nabierać rozeznania w tym temacie. Na tym etapie dobrze jest wypróbować różne modele, tak, by móc wstępnie określić, jakie wartości parametrów rakiety do tenisa ziemnego ci odpowiadają, a jakie nie.

Istnieją trzy podstawowe właściwości, którymi różnią się dostępne na rynku modele, czyli:

  • waga,
  • balans,
  • powierzchnia główki.

Najbardziej ogólnie można założyć, że wielkość rakiety powinna być wprost proporcjonalna do twoich gabarytów. Nieporęcznie będzie grać sprzętem dla najmłodszych, gdy masz 1,80 m wzrostu. Z kolei drobna osoba prawdopodobnie nie będzie zachwycona dużą, ciężką rakietą, której używanie szybko ją zmęczy i uniemożliwi wykonywanie odpowiednich ruchów.

 

Rakieta Wilson

 

Idealna waga rakiety do tenisa – od czego zależy?

Kolejną cechą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest waga sprzętu. Tutaj też można dostrzec pewną zbieżność z typem postury zawodnika. Lekkie rakiety do tenisa, czyli takie, których waga nie przekracza 270 g, polecane są młodzieży oraz kobietom o delikatnej budowie ciała. Dlatego rakiety juniorskie ważą najczęściej niewiele ponad 200 g. Na początku swojej sportowej kariery bardziej postawni zawodnicy powinni używać rakiet średniej wagi do 300 g.

Zasadniczo, im lżejszy sprzęt, tym łatwiej nim manewrować, co w przypadku tenisa ma duże znaczenie. Gdy nie używasz zbyt ciężkiej rakiety, prościej ci będzie wykonać szybko zamach. Dzięki temu, bez nadmiernego wysiłku poprawisz swoją technikę i wydłużysz swoje sesje treningowe. Pamiętaj o tym, że grubość ramy przekłada się na wagę całości, dlatego wybierając swoją pierwszą rakietę, skup się raczej na modelach o cieńszej obudowie.

Kolejnym istotnym elementem związanym bezpośrednio z wagą jest balans. Określa on położenie środka ciężkości rakiety. Nieprofesjonalnym graczom poleca się używać sprzętu o balansie neutralnym (oznaczenie E jak even).

 

Rakieta tenisowa dziecięca

 

Jak dobrać rozmiar rakiety tenisowej – wskazówki

Rozmiar rakiety tenisowej to jedna z najważniejszych spraw podczas poszukiwań idealnego modelu. Większa powierzchnia główki ułatwia odbicie, a przy okazji redukuje ryzyko uderzenia piłki kantem ramy. Odbicie piłeczki tenisowej środkiem główki jest zagraniem czystym, umożliwiającym kontrolowanie kierunku lotu. Optymalny układ strun to 16/19. Poprawia on elastyczność, a przez to ułatwia grę, zwiększając jej dynamikę.

Długość rakiety również warto wziąć pod uwagę. Można tu zastosować uniwersalną zależność, że powyżej pewnej wartości tego parametru, sprzęt staje się nieporęczny. Posługiwanie się nim może generować nadmierne przeciążenia nadgarstka, a nawet kontuzje, które w dalszej perspektywie zniechęcą do kontynuowania treningów. Dlatego początkującym graczom odradza się zakup rakiet tenisowych dłuższych niż 68 cm.


Rakieta tenisowa Wish

 

Rozmiar rączki rakiety tenisowej – czy ma znaczenie?

Ostatnią prostą na drodze do znalezienia idealnej rakiety tenisowej jest dopasowanie średnicy rączki do naszej dłoni. Najlepiej jest przymierzyć kilka różnych modeli, żeby przekonać się, jaki będzie dla nas wygodny. Jak to zrobić? Po prostu chwytamy rączkę rakiety w taki sposób, jak to robimy na korcie, a następnie próbujemy wykonać kilka ruchów imitujących różne ułożenia dłoni podczas rozgrywki. Dodatkowo warto zacisnąć dłoń na rączce i upewnić się, czy uda nam się umieścić w powstałej szczelinie palec wskazujący drugiej ręki.

Tak jak i w przypadku pozostałych właściwości, tutaj także obowiązuje uniwersalna zasada, że kobiece dłonie są zwykle mniejsze i delikatniejsze. W tym przypadku uwzględnienie naszych indywidualnych preferencji przełoży się na komfort gry i jakość uderzenia.

 

Rakieta tenisowa

 

Ile kosztuje rakieta do tenisa?

Gdy już wiesz, jaka rakieta do tenisa będzie dla ciebie odpowiednia, pozostaje ostatnie pytanie. Jakiego rzędu to będzie wydatek?

Koszt rakiety do tenisa jest wypadkową marki producenta oraz użytych materiałów. Marka zazwyczaj jest gwarancją jakości. Sprzętu może być zrobiony z grafitu, czasami z dodatkiem kevlaru lub włókna szklanego. Niekiedy do produkcji używa się innych lekkich i sprężystych nowoczesnych włókien wytrzymałych na rozciąganie. Tych pożądanych właściwości nie znajdziemy w aluminium używanym do wyrobu tanich rakiet tenisowych. Nie mniej jednak jest to korzystna opcja w przypadku rakiet juniorskich, ponieważ nie obciąży ona zbytnio budżetu, jednocześnie umożliwiając pierwsze kroki w tenisie.

Rakietę dobrze jest przechowywać w specjalnym pokrowcu. Dzięki temu nie ulegnie ona uszkodzeniom podczas transportu, co zapewni długi czas użytkowania, a także pozwoli na wygodne przemieszczanie się na treningi.

Koszt rakiety do gry w tenisa waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Potrzeby początkujących graczy w zupełności zaspokoją tańsze modele renomowanych firm, takich jak Wish, Wilson, Babolat, czy Head. Wśród nich znajdziesz wiele propozycji, dlatego każdemu z pewnością uda się znaleźć egzemplarz odpowiadający indywidualnym preferencjom.

Poznałeś właśnie podstawowe cechy, na których warto się skupić podczas wybierania rakiety tenisowej. Po dokonaniu udanego zakupu będziesz mógł cieszyć się dopasowanym sprzętem i z przyjemnością rozpocząć przygodę z tą wspaniałą grą. Sprawdź inne artykuły z pasji Trenuję.