Czym wyróżniają się internetowe stacje radiowe?

Klasyczne radio FM daje dostęp przede wszystkim do stacji nadających muzykę popularną, największe przeboje ostatnich dziesięcioleci i bieżące wiadomości. Fani konkretnych gatunków mogą mieć problem ze znalezieniem czegoś dla siebie – na przykład kilkugodzinnej audycji z muzyką klasyczną. Co więcej, często pojawia się problem z odpowiednim nastrojeniem odbiornika. Wówczas albo muzyka jest odtwarzana z silnymi zakłóceniami, albo stacja w ogóle nie zostaje odebrana. Sygnał może także zanikać podczas jazdy samochodem (w przypadku radia samochodowego), ponieważ stacja nie nadaje na danym terenie.

Okazuje się jednak, że w takich sytuacjach nie pozostaje wyłącznie słuchanie utworzonych samodzielnie playlist. Dostęp do nowych lub ulubionych utworów, czy nieznanych jeszcze artystów daje szeroka oferta radia FM online.

Jak działa radio internetowe – odbiór stacji

Tradycyjne radio opiera swoje działanie o częstotliwość FM (ang. Frequency modulation – modulację częstotliwości). Koduje ona informacje w fali nośnej poprzez zmiany jej częstotliwości zgodnie z sygnałem modulującym. W związku z wykorzystywaniem częstotliwości FM odbiorcami radia mogą być wyłącznie osoby znajdujące się w zasięgu jej transmisji – o czym niewątpliwie przekonał się przynajmniej raz każdy kierowca, który na dłuższej trasie tracił nagle łączność z konkretną stacją. W przypadku radia internetowego problem ten znika – jedyne, co (oczywiście poza odpowiednim sprzętem) jest potrzebne do odbierania stacji, to aktywne połączenie z siecią. W tym przypadku zasada działania opiera się na przesyle i odbiorze danych możliwym w każdym miejscu na całym świecie, pod warunkiem dostępu do Internetu. Tak jak rozgłośnie tradycyjne, ich wersje online są najczęściej bezpłatne – można więc za darmo słuchać zarówno polskich, jak i zagranicznych stacji.

Jaki sprzęt jest potrzebny do słuchania stacji radiowych online?

Do odbioru stacji internetowych potrzebne jest urządzenie posiadające dostęp do Internetu oraz aktywne połączenie z siecią. Wybór odpowiedniego sprzętu jest szeroki – to między innymi komputer stacjonarny, laptop, smartfon, tablet, telewizor typu SMART TV… i radio internetowe – mianem radia internetowego bowiem nazywa się zarówno stacje, jak i urządzenia je odbierające.

Jak działa odbiornik radia internetowego?

Odbiornik radia internetowego to urządzenie, które ma za zadanie odbierać audycje prowadzone online. Stylizowane jest na tradycyjne radio – z głośnikami, pokrętłami do zmiany stacji i wyświetlaczem. Różnica polega oczywiście na sposobie działania – nie odbiera częstotliwości FM; zamiast tego obsługuje stacje za pośrednictwem połączenia Wi-Fi czy LAN.

Większość urządzeń, jak na przykład odbiornik radia online FM HAMA DIR3300SBT, ma wbudowany moduł Wi-Fi i Bluetooth. Tak jak wspomniany model, poza łącznością z internetowymi stacjami radiowymi mogą oferować także kompatybilność ze Spotify Connect i innymi serwisami streamingowymi.

Jaki odbiornik radia internetowego wybrać?

Poszukując odpowiedniego urządzenia do odbioru ulubionych stacji internetowych, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Do najważniejszych należą:

  • Wyposażenie w moduł Wi-Fi – oczywiście możesz korzystać z radia internetowego za pomocą kabla Ethernet, jednak połączenie bezprzewodowe znacznie zwiększa wygodę jego użytkowania. Wówczas możesz zabrać ze sobą odbiornik wszędzie tam, gdzie sięga Wi-Fi – do ogrodu, łazienki czy kuchni.
  • Funkcja Multiroom – jedna z opcji dodatkowych, umożliwiająca jednoczesne słuchanie muzyki w wielu pomieszczeniach jednocześnie. Funkcja ta sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych. Wystarczy posiadanie jednego radia i kilku głośników Wi-Fi poustawianych w różnych pokojach, by w każdym z nich cieszyć się dostępem do tej samej audycji.
  • Złącza – poza możliwością odbioru radia internetowego użytkownik może mieć także dostęp do muzyki przechowywanej na telefonie, komputerze czy karcie pamięci. Aby urządzenie dawało taką możliwość, musi być jednak wyposażone w odpowiednie złącze – port USB lub czytnik kart SD.

  • Obsługa technologii Bluetooth – opcja, dzięki której użytkownik może nie tylko słuchać stacji online, ale także przesyłać (w czasie rzeczywistym) muzykę ze swojego smartfona, tabletu czy komputera.
  • Obsługa stacji FM – dzięki tej funkcji odbiornik daje dostęp nie tylko do rozgłośni internetowych, ale także tradycyjnych stacji FM.
  • Obsługa technologii DAB+ – standard cyfrowego nadawania dźwięku będący następcą DAB. Nowsza wersja z plusem to ulepszona jakość, a co za tym idzie wysoka odporność na zakłócenia oraz możliwość przesyłania napisów i obrazów.
  • Rozmiar wyświetlacza – i sam fakt jego zastosowania. Nie wszystkie odbiorniki są wyposażone w wyświetlacz. Zdecydowanie ułatwia on obsługę urządzenia, wyświetlając informacje o bieżącej stacji czy odtwarzanym utworze. Im większy, tym oczywiście bardziej czytelny.
  • Wbudowany akumulator – jeśli zamierzasz słuchać radia także w miejscach z ograniczonym dostępem do gniazdka elektrycznego, np. w ogrodzie, to koniecznie wybierz model z wbudowanym akumulatorem. Umożliwi on obsługę radia internetowego bez podłączenia do prądu. Zwróć także uwagę na pojemność akumulatora – od niej zależy, jak długo odbiornik będzie działał na jednym naładowaniu.

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli odbiorników radia online. Dzięki temu bez kłopotu znajdziesz urządzenie, które odpowie na twoje potrzeby. Sprawdź kilka propozycji z naszej oferty i przekonaj się, jak wygodne może stać się słuchanie radia!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock