Skąd wzięła się popularność Pucia? Wszystko zaczęło się, gdy pisarka Marta Galewska-Kustra, która jest logopedką i pedagożką specjalizującą się w terapii opóźnionego rozwoju mowy i wad artykulacyjnych, postanowiła przygotować wyjątkową książkę. Książkę, która pozwoli od pierwszych lat życia dziecka wspierać prawidłowy rozwój jego mowy w domowych warunkach, czytana przez rodziców. Pierwsze i kolejne książeczki z Puciem zilustrowała Joanna Kłos, absolwentka krakowskiego APS, co znacznie przyczyniło się do wydawniczego sukcesu. Książeczki z Puciem okazały się jedną z najlepszych, współczesnych serii dziecięcych zarówno na poziomie tekstu, jak i ilustracji.

Co warto o nich wiedzieć? Wspierają rozwój mowy, wzbogacają słownictwo, cieszą zabawami z wyrazami dźwiękonaśladowczymi, można ich używać również do ćwiczenia samodzielnego czytania. Ale przede wszystkim pokazują codzienne sprawy maluchów, dziecięce wyzwania i radości z domu, podwórka, przedszkola. Mali czytelnicy z radością odwiedzają świat Pucia, nawet nie zauważając, że przy okazji rozwijają się językowo.

 

Pucio mówi pierwsze słowa

 

Książeczki z Puciem – dla jakiego wieku? 

Seria Pucio została przygotowana przede wszystkim dla dzieci przed przedszkolnych i wczesno przedszkolnych, co możemy odczytać z oznaczeń wiekowych na zabawkach oraz z tematów rozwojowych książeczek. Czyli najwięcej ze znajomości z Puciem skorzystają maluchy 1 – 4 lat. Jednak w zależności od zainteresowań lub specjalnych potrzeb dziecka, Pucio może towarzyszyć swoim fanom również w starszych grupach przedszkolnych.

Pucio – zabawki, gry i puzzle 

Przytulanka Pucio to oczywiście najbardziej wymarzona zabawka każdego wielbiciela książeczek z tym bohaterem. Jest miękka, poręczna i nieduża – ma 18 cm wysokości. Jest sprzedawana w pudełku, dzięki czemu pięknie prezentuje się jako prezent. Dziecko może się nią bawić tak, jak zwyczajną zabawką. Ale maskotka sprawdzi się doskonale, gdy będziemy chcieli mocniej zaangażować malucha we wspólne czytanie. Nasz domowy Pucio może czytać treść, wskazywać na obrazki, czy wspierać małego czytelnika w ćwiczeniach mowy.

 

Pucio, maskotka Pucio do tulenia

 

Jeśli szukacie pomocy edukacyjnych, to spodobają wam się gry z Puciem. Polecane już od pierwszych urodzin, a już na pewno idealne dla maluchów 2 – 3-letnich będą zwłaszcza tytuły z „kostek”. Gra „Pucio pierwsze zabawy” to 32 elementowa układanka z wykorzystaniem np. wyrazów dźwiękonaśladowczych.

 

Nasza Księgarnia, gra edukacyjna Pucio Pierwsze Zabawy

 

 Z kolei gra „Pucio domino” pozwala zapoznać dziecko z jedną z najbardziej popularnych gier świata przy wykorzystaniu wizerunku postaci znanych z ulubionych książeczek. Pudło „Pucio. Gdzie to położyć” zalecane jest dla odbiorcy mającego minimum dwa lata. Jest to klasyczna układanka, podczas której dziecko dodaje odpowiednie kafle do plansz. Wszystkie zestawy Pucio mają instrukcje z pomysłami na dodatkowe zabawy przy wykorzystaniu elementów gier.

 

Nasza Księgarnia, gra edukacyjna Pucio. Domino

 

Jeśli chodzi o zabawki z Puciem, to największy wybór znajdziemy w puzzlach. Puzzle z Puciem polecane są dla dzieci od drugiego roku życia (poza jednym tytułem dla wieku 3+), a ze względu na poziom trudności będą odpowiednie do ok. 4 lat. Grafiki do wszystkich zabawek zostały przygotowane przez autorki książek.

 

Pucio, puzzle Co tu pasuje

 

 „Pucio. Co słychać?” jest zestawem, który podoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Mamy tu nieregularne elementy układające się w kształt drzewa, ale też wypisane wyrazy dźwiękonaśladowcze jak ćwierkanie ptaków, bzyczenie owadów, tuptanie mrówek, szczekanie psa itd. „Pucio. Co tu pasuje?” to nietypowe puzzle przypominające grę – do głównej planszetki dokładamy pasujące elementy. „Pucio. Przeciwieństwa” sprawdzi się jako pierwszy kontakt z puzzlami ponieważ polegają na układaniu par, a przy okazji wspiera pracę nad rozszerzaniem słownictwa o wyrazy przeciwstawne.

 

Pucio, puzzle Przeciwieństwa

 

Na tej samej zasadzie, łączenia dwóch kafelków, opiera się zabawa w „Pucio. Czego brakuje?” Tyle tylko, że tu do pierwszego obrazka dobieramy to, czego na nim brakuje. Zupełnie inaczej wyglądają puzzle „Pucio. Rodzinna sobota”. Po złożeniu elementów powstaje jeden, podłużny kształt pokazujący kolejne godziny doby. Z kolei pudło „Pucio i Misia ubierają choinkę” wyszło z okazji świąt i jest układanką w kształcie choinki ze specjalnymi bombkami do jej przystrojenia.

 

Pucio, puzzle Rodzinna sobota

 

A czy wasze dzieci też dały się porwać modzie na Pucia? Dajcie znać w komentarzach! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

 

Zdjęcie okładkowe: Pucio, maskotka do tulenia / Nasza Księgarnia