Jak przygotować rower do sezonu – przegląd 

Zanim przystąpisz do innych czynności związanych z czyszczeniem, smarowaniem i konserwacją, przyjrzyj się poszczególnym częściom. Może się przecież okazać, że zamiast wkładać siłę w uruchomienie zardzewiałego łańcucha, najlepiej go wymienić. Podobnie może być z działaniem innych komponentów. Dokładny przegląd ma szczególne znaczenie, jeśli pojazd nie był przechowywany w suchym i ciepłym miejscu, a np. pod chmurką lub w nieogrzewanym zimnym pomieszczeniu.

Sport: Rowery i akcesoria

Dokładne mycie roweru – jak to zrobić? 

Na pierwszy rzut oka przychodzi do głowy następujący pomysł – myjka ciśnieniowa. Trzeba jednak pamiętać, że czyszczenie roweru może być również skutecznie wykonane przy pomocy wiadra z ciepłą wodą, szczotki i odrobiny detergentu. Można w tym miejscu użyć płynu do mycia naczyń, ale na rynku dostępne są też dedykowane środki myjące.

Na czym polega dokładne mycie roweru? Jeśli są na nim pozostałości po zeszłorocznym błocie, pozwól grubym warstwom zanieczyszczeń najpierw dobrze namięknąć. W tym celu zlej rower wodą i daj mu trochę wytchnienia przed poważnym myciem. Po około 10 minutach błoto i zaschnięte pozostałości ziemi powinny być już gotowe do usunięcia. Przyda się również solidna szczotka z dłuższą rączką, żeby można było dotrzeć nią w różne zakamarki.

W tym miejscu widać zdecydowaną przewagę wody w wiadrze i szczotki w porównaniu do myjki ciśnieniowej. Chociaż można nią szybciej umyć rower, to jednak trudno jest nie wypłukać smaru z łożyskowań i nie wprowadzić niechcący drobinek wewnątrz mechanizmu. Przy użyciu szczotki jest to raczej niemożliwe.

Romet, Rower górski, RAMBLER R6.0 JR Kolekcja 2019 26", czarny

Konserwacja roweru po zimie – czyszczenie i smarowanie łańcucha 

W jakim celu przeprowadza się ten zabieg i jak wyczyścić łańcuch rowerowy? Przede wszystkim chodzi o pozbycie się starego smaru, który powinien zostać zamieniony na nowy. Podczas sezonu gromadzi się na nim kurz, pył i drobinki piasku, które pogarszają jego żywotność. W celu wyczyszczenia tego elementu wykonaj jedną z poniższych czynności: zdejmij łańcuch za pomocą spinki lub wykorzystaj szmatkę i ściągnij stary smar bez rozpinania łańcucha. Element wyposażony w spinkę możesz umieścić w butelce lub misce z benzyną ekstrakcyjną i dzięki temu łatwiej będzie ci go odkładnie umyć.

Po wykonaniu jednego z powyższych zabiegów czas na nasmarowanie łańcucha. Jaki preparat będzie do tego odpowiedni? Smar w stanie stałym może być bardzo lepki dla piasku i innych zanieczyszczeń, natomiast oleje przekładniowe lub silnikowe raczej nie sprawdzą się w rowerowej eksploatacji. Dlatego smarowanie roweru powinno odbywać się przy pomocy dedykowanych substancji do łańcuchów rowerowych. Uwzględnić zasadę, że ogniwa powinny być mokre wewnątrz, a suche na zewnątrz. Dlatego po pokropieniu ich, odczekaj chwilę i wytrzyj łańcuch suchą szmatką.

https://www.empik.com/romet-rower-miejski-angel-3-biegi-28-szary,p1240140626,sport-p

Przygotowanie roweru do sezonu – konserwacja innych elementów 

Skoro jesteś już przy smarowaniu łańcucha, postaraj się wpuścić niewielką ilość smarowidła pomiędzy tarcze mechanizmu przekładniowego. Nie przesadzaj jednak z jego ilością, ponieważ podczas jazdy dostanie się on do przerzutek z łańcucha.

Kolejnym krokiem jest przesmarowanie wszelkich ruchomych elementów. Można zacząć od manetek i w ich przypadku delikatnie nasmarować mechanizm odpowiedzialny za naciąg linki. Dzięki temu wcześniejsze mycie roweru nie spowoduje, że elementy te stracą na żywotności. Smarując mechanizmy, nie zapominaj o linkach. Uważaj jednak na to, by preparat nie dostał się na powierzchnię klocków i tarcz. Obecność środka smarującego tam, gdzie ma wystąpić tarcie, nie jest pożądana, a może być wręcz niebezpieczna.

Kręcąc korbą, możesz usłyszysz niepokojące piski. To dobry moment na odkręcenie pedałów i sprawdzenie czy gwinty nie są pozbawione smaru. Jeśli tak jest, po prostu go zaaplikuj. Oczywiście jeśli jest na nich rdzawy nalot, najpierw trzeba go wyczyścić drucianą szczotką.

Romet, Rower trekkingowy, Wagant 19’’, czarno-seledynowy

Konserwacja roweru – przegląd opon i regulacja ciśnienia 

Rozpocznij od zwyczajnych oględzin każdej osi. Czy bieżnik jest na właściwym poziomie? Czy opony zaczęły pękać? Jeżeli co do tych kwestii istnieją poważne wątpliwości, zastanów się nad wymianą ogumienia. To ma wpływ nie tylko na ogólny stan wizualny jednośladu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo rowerzysty.

Przygotowanie roweru do sezonu obejmuje także regulację ciśnienia w oponach. Ten parametr należy dobrać do określonego przez producenta przedziału i własnych upodobań. Kluczowe jest trzymanie się tych standardów i dokładne sprawdzenie ciśnienia w kołach, najlepiej za pomocą pompki z manometrem lub kompresora na stacji benzynowej. Pompowanie „na oko” jest zdecydowanie niepolecanym rozwiązaniem.

Jak przygotować rower do sezonu – centrowanie kół 

Na początku słowo przestrogi – jeśli proces centrowania jest ci obcy, najlepiej udaj się do serwisu. W innym wypadku wystarczy odpowiedni klucz do szprych i przewrócenie roweru o 180o, aby stał na kierownicy i siodełku. Kręcąc kołami i obserwując ich ruch, można dostrzec, czy nie ma w nich „bicia”. W przypadku, gdy kołysze się w którejkolwiek płaszczyźnie, należy je wyregulować. Bardzo pokrzywione obręcze najlepiej jest wymienić na nowe.

Dallas Bike, Rower miejski, męski, City 28″ 6 Speed czarny 2021

Wykonanie końcowych testów sprawdzających 

Aby konserwację roweru po zimie uznać za zakończoną, trzeba wykonać test. W tym celu po prostu wsiądź na rower i przejedź się kilkaset metrów, a może nawet nieco dłużej i uważnie przyglądaj się pracy podzespołów i powstałym dźwiękom na skutek ich użytkowania. Wszelkie obawy wyeliminuj na etapie konserwacji, żeby w trakcie sezonu nie spotkała cię przykra niespodzianka.

Jak widać, przygotowanie roweru do jazdy nie jest takie straszne. Wystarczy odrobina chęci i cierpliwości oraz kilka niezbędnych środków chemicznych i narzędzi. Wszystkie potrzebne akcesoria znajdziesz na naszej stronie. Zatem klucze w dłoń – i do dzieła!

Więcej rowerowych poradników znajdziesz na Empik Pasje!

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock