Powerbank - przydatny w nagłych przypadkach

Ileż to razy wpadaliśmy w panikę na widok jednej czerwonej belki, ostrzegawczo pojawiającej się na ikonie baterii naszego smartfona? Albo innego znaku, zwiastującego szybkie wyłączenie się naszego smartfona? Właśnie wtedy, gdy czekaliśmy na ważny telefon, potrzebowaliśmy internetu, podróżowaliśmy komunikacją miejską czy przebywaliśmy w miejscu, gdzie nie sposób podładować telefonu (o ile w ogóle nosimy ze sobą ładowarkę). W sytuacji niespodziewanego “kryzysu energetycznego” naszego urządzenia mobilnego uratować nas może jedynie powerbank, czyli przenośna kieszonkowa bateria dysponująca zapasem energii.

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka tysięcy modeli powerbanków, począwszy od gadżetów nieznanych marek, kuszących ogromną (choć tylko deklarowaną przez producenta) pojemnością oraz niską ceną, po zaawansowane urządzenia znanych firm za kilkaset złotych. Czym się zatem kierować, rozważając zakup powerbanku? Jakie parametry należy brać pod uwagę?

Przede wszystkim zastanówmy się, jak dużo dodatkowej energii będziemy potrzebować i jakiego rodzaju urządzenia mobilne zamierzamy “podtrzymać” przy życiu. Czy chcemy zabezpieczyć się jedynie na wypadek rozładowanej baterii w smartfonie, którego działanie przedłużymy o kilkadziesiąt minut? Czy też wybieramy się w kilkugodzinną podróż lub na wycieczkę, gdzie przez kilka dni nie będziemy mieli dostępu do energii elektrycznej? Czy ze smartfonu lub tabletu będziemy intensywnie korzystać, odtwarzając multimedia i łącząc się z internetem, czy wystarczą nam jedynie podstawowe funkcje tych urządzeń?

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze powerbanka?

Podstawowym parametrem każdej baterii zewnętrznej jest jej pojemność liczona w miliamperogodzinach (mAh) - to od niej zależy, jakiego rodzaju urządzenie mobilne jesteśmy w stanie naładować, jak szybko oraz na jak długo starczy nam zgromadzonej energii. Najmniejsze powerbanki dysponują pojemnością od 2000 mAh i spokojnie wystarczą do podtrzymania pracy standardowego smartfona.

Drugim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze idealnego modelu jest natężenie prądu, mierzone w amperach (A), od którego zależy, jak szybko nasz powerbank naładuje nasze urządzenie mobilne. Tutaj mamy do dyspozycji przeważnie dwie opcje: 1 A oraz 2 A. Im więcej amperów, tym szybciej odbywa się ładowanie i tym większe urządzenie może zostać sprawnie nasycone energią. O ile większość telefonów i smartfonów naładujemy z natężeniem 1 A, o tyle dla niektórych tabletów może ono być niewystarczające. Należy także pamiętać, że im więcej amperów, tym krótsza żywotność baterii, która przy większym natężeniu nagrzewa się o wiele bardziej i szybciej zużywa. Poza tym niektóre starsze modele telefonów o mniejszej pojemności wbudowanej baterii, mogą reagować blokadą przy próbie podpięcia powerbanku o natężeniu 2 A. Dlatego do podstawowego ładowania telefonu bezpieczniej wybrać model z natężeniem wyjściowym 1A.

W tej kategorii godnym polecenia rozwiązaniem jest kieszonkowy akumulator awaryjny Xiaomi o pojemności 5000 mAh, który pozwoli na jednokrotne ładowanie telefonu, iPoda czy aparatu fotograficznego.

 

Jeśli chcemy, aby nasz powerbank ładował się błyskawicznie - niemal dwa razy szybciej niż przez standardową ładowarkę - możemy zaopatrzyć się w model Silicon Power S105, 10000 mAh ze złączami USB oraz Lightning, odpowiednimi do produktów marki Apple.

Powerbanki o mniejszej pojemności - do 5000 mAh - dedykowane są smartfonom, aparatom fotograficznym oraz przenośnym odtwarzaczom muzyki. Jeśli zajdzie potrzeba, są w stanie podtrzymać funkcjonowanie tabletu, jednak z myślą o większych urządzeniach mobilnych lepiej zaopatrzyć się w powerbank o nieco większej pojemności. takim modelem jest np. Xiaomi 2 MI 20000 mAh, który oprócz dużej pojemności gwarantuje także ultraszybkie ładowanie dzięki natężeniu 3.6 A - jest zatem doskonałym wyborem dla osób wymagających, który potrzebują błyskawicznej pomocy.

 

 

A może powerbank do laptopa?

Do ładowania laptopa, nadają się tylko powerbanki o pojemności minimum 20000 mAh. Takimi parametrami dysponuje mobilna ładowarka Baseus X30 Mini JA, 30000 mAh, która ma wbudowane dwa nowoczesne standardy ładowania QuickCharge 3.0 i PowerDelivery 3.0, a także ma wbudowanych aż 5 portów, w tym Lightning a także USB-C i jest wykonany z trwałego tworzywa syntetycznego.

Dodajmy jeszcze, że godne polecenia powerbanki wyposażone są w bezpieczniki zapobiegające zwarciom i przeciążeniom, a dodatkowym atutem - prócz niewielkich rozmiarów i atrakcyjnego designu - będą niewątpliwie akcesoria dodatkowe i przejściówki pozwalające na dopasowanie akumulatora do ładowania najróżniejszych urządzeń mobilnych.

Wiedząc już, czym się warto kierować, w przypadku wyboru przenośnej ładowarki, z pewnością wybierzesz coś odpowiedniego do swoich wymagań i potrzeb.