Wybierając miejsce do przechowywania jednośladu, zwróć uwagę, by było przede wszystkim suche. Deszcz oraz mróz źle wpływają na stan i żywotność roweru. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie przetrzymanie go w ocieplonym garażu, piwnicy lub w domu. Jeśli mieszkasz w bloku, na małym metrażu, musisz dobrze zorganizować przestrzeń, aby rower nie zawadzał podczas wykonywania codziennych czynności. Najgorszym możliwym scenariuszem jest przechowywanie go na zewnątrz bez żadnej ochrony. Na szczęście na ratunek przychodzą praktyczne rozwiązania, takie jak wieszaki na ścianę lub te przytwierdzane do sufitu oraz stojaki rowerowe, które pozwolą ci lepiej zorganizować przestrzeń.   

 

Clug, Wieszak rowerowy na ścianę, Roadie, 1-1.25", pomarańczowo-biały

 

Jak zabezpieczyć rower na zimę? 

Gdy już wygospodarujesz odpowiednie miejsce na rower, nie zapomnij go dokładnie umyć i zrobić mały przegląd. Przeprowadź standardowe czynności konserwacyjne: rower trzeba wyczyścić, naoliwić i dopompować opony, aby uniknąć ich odkształceń. Co kilka tygodni sprawdzaj też stan powietrza w kołach. Jeśli chcesz, możesz również zabezpieczyć pojazd przed osadzaniem się kurzu, przykrywając go specjalnym pokrowcem. Warto także zdemontować wszelkie akcesoria elektryczne lub wyjąć z nich baterie. Żrące substancje i niebezpieczne płyny znajdujące się w ich wnętrzu mogą wyciec i uszkodzić rower.

Przechowywanie rowerów w garażu

W garażach często znajduje się wiele rzeczy i zdarza się, że rowery są upychane „na styk”. Może to prowadzić między innymi do uszkodzeń lakieru. Postawienie ich na podłodze często jest niemożliwe, ponieważ zabiera dużo miejsca. Nie zawsze można też zamontować wieszak na ścianie (cienkie ścianki z karton gipsu mogą nie utrzymać wagi pojazdu). Dlatego w takim przypadku warto postawić na wieszaki sufitowe. Dzięki nim nie będziesz musiał za każdym razem przestawiać roweru, który blokuje dostęp na przykład do półki z narzędziami. Wieszaki sufitowe typu winda pozwolą ci szybko zdjąć rower z haków bez użycia drabiny czy stołka. Wystarczy pociągnąć za linkę, a rower bezpiecznie zsunie się na dół. Często sprzedawane są w zestawie z częściami do montażu. Dobrze, aby haki, o które zaczepia się rowerową ramę, były pokryte gumą lub gąbką, dzięki czemu nie zarysujesz lakieru. Taki wieszak jest praktycznym rozwiązaniem pozwalającym oszczędzić maksimum miejsca.

 

Profex, Wieszak na rower typu winda

 

Jak przechowywać rower w mieszkaniu?

Współczesne mieszkania często nie są na tyle wysokie, aby montować haki rowerowe na suficie. Jeśli wiesz, że w twoim przypadku ta opcja nie zda egzaminu, możesz zdecydować się na zakup wieszaka rowerowego na ścianę. O ile ściana nie jest gipsowo-kartonowa, pozostanie praktycznie nienaruszona, ponieważ wieszaki tego typu są wyjątkowo nieinwazyjne i zajmują bardzo mało miejsca. Po zamontowaniu uchwytu wystarczy, że wepniesz w niego przednie koło i ustawisz rower w pozycji pionowej. Do samodzielnego montażu wystarczy wiertarka, kołki i śruby. Taki model, chociaż bardzo mały, charakteryzuje się dużą wytrzymałością – jego udźwig maksymalny to aż 20 kilogramów. Jeśli mimo to martwisz się, że rower może spaść, umieść uchwyt na takiej wysokości, aby tylne koło opierało się o podłogę.

Dobrym rozwiązaniem do małego mieszkania jest uchwyt rowerowy, który możesz zamontować w górnej części ściany, a pojazd powiesić równolegle do niej. W ten sposób nie zajmie dodatkowego miejsca i pod tym względem praktycznie nie odczujesz, że przechowujesz rower w domu. Hak rowerowy montowany na 4 śruby sprawdzi się w przypadku pojazdu o łącznej wadze nawet do 30 kilogramów.

 

Wieszak na Rower Uchwyt Ścienny Hak Rowerowy Iso Trade

 

Rower na stojaku pionowym z możliwością łatwego dostępu

Przechowywanie roweru z wykorzystaniem prostego pionowego stojaka posiada dwie zalety. Pierwsza to oczywiście możliwość komfortowego i bezpiecznego zimowania roweru w pomieszczeniu. Druga dotyczy prowadzenia prac serwisowych praktycznie w każdej chwili. Pionowa pozycja ułatwi ci czyszczenie i konserwację jednośladu, sprawną wymianę koła, regulację przerzutek czy umycie i nasmarowanie łańcucha. Stojak jest lekki, nieduży i nie wymaga montażu, jest więc bardzo wygodną i praktyczną opcją, którą warto wziąć pod uwagę.

Stojak rodzinny, czyli przechowywanie dwóch i więcej rowerów 

Jeśli posiadasz więcej niż jeden rower, zdecyduj się na stojak z większą liczbą uchwytów. Chociaż będzie on wtedy zajmował zdecydowanie więcej miejsca, to zagwarantuje wygodę przechowywania kilku jednośladów. Tego typu stojak nadaje się nie tylko do przechowywania rowerów w pomieszczeniach, ale i na zewnątrz. Łatwo przytwierdzisz go do podłoża lub przymocujesz do ściany garażu.

 

SUPER B STOJAK NA ROWER TB-1633

 

Jak przechowywać rower i dbać o niego, gdy brakuje przestrzeni?

W przypadku, gdy nie posiadasz garażu, piwnicy, pomieszczenia gospodarczego ani wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, możesz skorzystać ze specjalnych przechowalni i magazynów, stworzonych na tę okazję. W ostateczności, jeśli żadne z wymienionych wyżej rozwiązań nie jest możliwe do zastosowania, pozostaje ci zimowanie roweru na zadaszonym balkonie lub tarasie. Pamiętaj wtedy, by maksymalnie zabezpieczyć pojazd przy pomocy specjalnego pokrowca, który ochroni rower nie tylko przed deszczem, ale też słońcem, wiatrem i osadzaniem się zanieczyszczeń. Takie pokrowce wykonane są często z wytrzymałego polietylenu, który oprze się negatywnemu wpływowi niskiej temperatury, promieni UV oraz wiatru, chroniąc twój rower o każdej porze roku.

 

Nature Pokrowiec na rower, 110 x 200 x 70 cm

 

Dodatkowe czynności, które warto wykonać po sezonie

Zanim umieścisz rower w wyznaczonym do tego miejscu, musisz wykonać kilka czynności, które przygotują go do zimy. Po dokładnym wyczyszczeniu pojazdu z wszelkich zabrudzeń należy umyć i naoliwić łańcuch, rozpiąć linki hamulcowe i pozostawić przerzutki na najniższej zębatce, aby linka nie była napięta. Warto też przesmarować łożyska i ruchome elementy. Jeśli nie zapomnisz o żadnej z tych czynności, wiosną będziesz mógł cieszyć się sprawnym rowerem, praktycznie gotowym do rozpoczęcia sezonu. Pamiętaj, odpowiednie przechowywanie i regularna konserwacja równa się zadbany rower.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock