Co to jest dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa to nic innego jak dieta, która polega na wyeliminowaniu produktów zawierających w swoim składzie białko, jakim jest gluten. Oznacza to wykluczenie przede wszystkim takich zbóż, jak pszenica, żyto oraz jęczmień. Dla niektórych osób dieta bezglutenowa jest wskazana ze względów zdrowotnych – dotyczy to zwłaszcza osób z nietolerancją tego białka oraz chorych na celiakię, czyli chorobę autoimmunologiczną, w przypadku której, po spożyciu glutenu dochodzi do nieprawidłowej reakcji obronnej organizmu. Jednak coraz więcej osób, które nie chorują na celiakię, również eliminuje gluten z codziennych posiłków, zauważając znaczącą poprawę samopoczucia. W przypadku braków wskazania tego rodzaju diety przez lekarza należy jednak być niezwykle ostrożnym, gdyż niewłaściwie zbilansowane posiłki grożą niedoborem witamin z grupy B, witaminy D, żelaza, magnezu czy wapnia.

kulki kokosowe bezglutenowe

Żywność bezglutenowa – dla kogo?

Dieta bezglutenowa nie powinna być stosowana przez wszystkich. Przede wszystkim jest ona odpowiednia dla osób cierpiących na celiakię, czyli chorobę trzewną. Oprócz tego powinny ją stosować osoby cierpiące na alergię na gluten. W przypadku celiakii dieta stosowana musi być przez całe życie, natomiast jeśli chodzi o alergię, po wyeliminowaniu glutenu, nietolerancja może całkowicie zniknąć. Osoby niecierpiące na żadną z tych przypadłości nie muszą, a wręcz nie powinny wykluczać tego biała ze swojego jadłospisu. Jeśli jednak z racji lepszego samopoczucia chciałyby ograniczyć, czy wyeliminować gluten ze swoich posiłków, powinny skonsultować się ze specjalistą. Samodzielne, restrykcyjne ograniczanie większości składników może przyczynić się do niedoborów.

Czy gluten jest szkodliwy dla zdrowia?

Gluten jest szkodliwy tylko w przypadku, gdy ktoś cierpi na wspomnianą już celiakię bądź nietolerancję. W pozostałych przypadkach nie ma dowodów na to, by gluten był szkodliwy. Co więcej, dieta bezglutenowa nie jest dietą odchudzającą i źle skomponowana, może powodować wiele braków w organizmie. Dlatego też w przypadku osób zdrowych, stosowanie tego rodzaju diety nie jest wskazane. Jeśli natomiast po zjedzeniu produktów z glutenem odczuwasz dyskomfort i nie czujesz się najlepiej, skonsultuj się z lekarzem w celu wykonania odpowiednich badań.

bio kasza gryczana

Czy można samemu wprowadzić dietę bezglutenową?

Jeśli po zjedzeniu glutenu źle się czujesz, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Nigdy sam nie eliminuj produktów ze swojej diety, gdyż może okazać się to szkodliwe. Lekarz zleci szereg badań, między innymi badania krwi oraz biopsję jelita cienkiego. Na tej podstawie zostanie wystawiona diagnoza i dowiesz się, czy cierpisz na celiakię bądź nietolerancję i czy konieczne jest zastosowanie specjalnej diety.

Jakie produkty spożywcze zawierają gluten?

Gluten jest powszechnie obecny w wielu produktach. Chorując na celiakię bądź nietolerancję, trzeba niezwykle dokładnie zapoznać się ze składem spożywanych produktów, gdyż gluten często dodawany jest do żywności jako zagęstnik i występuje w produktach, w których możesz się tego nie spodziewać. Jakie produkty zawierają gluten? Znaleźć go można między innymi w mące pszennej, mące żytniej, makaronach, pieczywie, ciastach, wędlinach oraz nawet w czekoladzie i innych słodyczach.

krem warszawski

Co jeść na diecie bezglutenowej?

Decydując się na dietę bezglutenową, trzeba liczyć się ze sporymi ograniczeniami w jadłospisie, jednak obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych produktów niezawierających tego białka. Bezpiecznie spożywać można ryż, mąkę kukurydzianą, soję, kaszę oraz płatki gryczane, jajka, mięso, kawę oraz herbatę, mleko i przetwory mleczne, a także wszelkiego rodzaju owoce i warzywa. Jeśli decydujesz się natomiast na żywność przetworzoną, dokładnie zapoznaj się ze składem produktów.

Gdzie kupować produkty bezglutenowe?

Gdzie kupić produkty bezglutenowe? Przede wszystkim dostępne są one w większych supermarketach oraz sklepach online. Obecnie na rynku znaleźć można także wiele gotowych dań przeznaczonych dla osób z nietolerancją glutenu, więc dziś zdecydowanie łatwiej jest być na diecie bezglutenowej niż jeszcze kilka lat temu.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ wiele restauracji i kawiarni oferuje obecnie jedzenie bezglutenowe. Spotykając się więc z przyjaciółmi w miejscach publicznych, nie będziesz mieć problemu z tym, co zamówić, by sobie nie zaszkodzić.

amylon panierka kukurydziana

Jakie produkty bezglutenowe dostępne są na rynku i jak są one oznaczone?

Przetworzona żywność bezglutenowa oznaczona jest za pomocą znaku przekreślonego kłosa – symbol ten oznacza, że dany produkt może być spożywany zarówno przez osoby z nietolerancją, jak i celiakią. W ofercie gotowych produktów bezglutenowych znaleźć można między innymi pieczywo powstałe z mąki kukurydzianej, makarony bezglutenowe, bezglutenowe płatki owsiane bądź gotowe dania do przygotowania w kilka minut. Dodatkowo w ofercie dostępne są słodycze, które smakiem nie odbiegają od tych z glutenem.

W jaki sposób skomponować dietę bezglutenową, aby nie narazić się na żadne braki?

Dieta bezglutenowa powinna być odpowiednio skomponowana. Podobnie jak w przypadku każdej diety należy unikać przetworzonej żywności. Produkty tego typu lepiej spożywać sporadycznie. Dieta bezglutenowa powinna opierać się przede wszystkim na warzywach i owocach, jednak nie może w niej również zabraknąć kasz bezglutenowych, czy mięsa i jajek. Ogólnie rzecz biorąc, powinna się ona opierać na prostych i świeżych produktach tak, aby dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych witamin i minerałów.

Pamiętaj również, że dieta bezglutenowa powinna być stosowana tylko w określonych przypadkach. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych produktów, które w swoim składzie nie zawierają glutenu, jednak dieta ta powinna opierać się na naturalnych i świeżych produktach tak, aby nie narazić się na żadne braki.

biszkopty bezglutenowe w czekoladzie

Od kilku lat dieta bezglutenowa jest niezwykle popularna. Jej stosowanie nie powinno jednak wynikać z mody, ale ze wskazań specjalisty. Jeśli więc po spożyciu produktów zawierających to białko nie odczuwasz bólu brzucha, głowy, nie czujesz się zmęczony, nie masz zaparć, a na twojej skórze nie pojawia się wysypka, to nie musisz eliminować żadnych produktów ze swojego codziennego jadłospisu. Jeśli jednak takie objawy towarzyszą ci po spożyciu posiłku, skontaktuj się z lekarzem i wykonaj odpowiednie badania. 

Zdjęcie okładkowe: shutterstock.com