Kilka słów o Mikołajkach

Każdego roku 6 grudnia obchodzony jest bardzo wyjątkowy dzień - wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Legenda głosi, że młody Mikołaj miał bogatego, ale chciwego sąsiada, który drwił z biedy innych. Gdy Bóg pozbawił go majątku, a sąsiad nie miał z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki - nikt nie chciał ich poślubić ze względu na brak posagu. Mikołaj trzykrotnie i pod osłoną nocy zakradał się pod dom sąsiada, aby wrzucić przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej z córek. Szczęśliwy, ale i zdumiony sąsiad po wyprawieniu drugiego wesela postanowił czuwać całą noc, aby dowiedzieć się, kto jest dobrodziejem jego rodziny. Kiedy odkrył, że jest nim Mikołaj, bardzo zawstydził się swojego wcześniejszego, pogardliwego zachowania, podziękował i postanowił zmienić życie na lepsze.

Współcześnie, na cześć świętego Mikołaja przyjęło się, że w nocy z 5 na 6 grudnia (dzień śmierci świętego) obdarowuje się najbliższych - a zwłaszcza dzieci - drobnymi podarunkami, umieszczonymi pod poduszką. Z kolei w szkołach ten miły zwyczaj przybrał formę losowania prezentów, dzięki czemu dzieci mają okazję wykazać się nie tylko dobrym sercem, ale i pomysłowością.

 

Mikołajki w szkole w czasie pandemii

Niestety, 2020 rok będzie szczególny nie tylko ze względu na obecną sytuację na świecie - pandemia COVID-19, ale i ze względu na bezprecedensową naukę zdalną, którą ponownie wprowadzono jako nakaz dla większości szkół. Tym samym świętowanie mikołajek w takiej formie jak dotychczas, na dzień dzisiejszy nie jest możliwe. Ale jak będzie w grudniu?

Jesli nawet dzieci nie wrócą do szkół to z pomocą przychodzi internet, a losowanie mikołajkowe w wersji online może być doskonałą zabawą nie tylko dla maluchów, ale i dla starszych uczniów. Jak je przeprowadzić? Pomocne mogą być różne aplikacje na smartfony - na przykład SantaApp, albo strony internetowe, takie jak sekretnymikolaj.pl czy akdmikdo.com. Organizując losowanie nie zapomnijmy także o wychowawcach klas - prezent na mikołajki dla nauczyciela z pewnością wywoła uśmiech na jego twarzy.

Prezent dla dzieci do 20zł

5 pomysłów na prezent mikołajkowy dla dzieci do 20 zł

Gra edukacyjna

Pierwszą propozycją prezentu mikołajkowego dla dzieci do 20 zł jest gra edukacyjna. Dzięki niej długie, zimowe wieczory zamienią się w świetną zabawę z najbliższymi, a dzięki edukacyjnej formie gry dziecko pozna ciekawostki o otaczającym je świecie oraz nauczy wielu nowych rzeczy.

Gry edukacyjne do 20 zł:

 • Alexander, gra edukacyjna Wszechświat, quiz mini
 • Alexander, gra rodzinna Mini quiz o świecie
 • Egmont, gra rodzinna SłowoStworki
 • Edgard, gra karciana, Kieszonkowiec angielski Bitter Sweet
 • więcej gier edukacyjnych znajdziesz w dziale GRY.

Zestawy kreatywne oraz do nauki i rozwoju

Zestaw kreatywny to kolejny prezent z kategorii edukacyjne, dzięki któremu dziecko poszerzy horyzonty i nauczy się wielu przydatnych rzeczy. Tematyka zestawów jest tak zróżnicowana, że z pewnością wśród nich znajdzie się ten jeden, idealny na mikołajkowy prezent.

Zestawy kreatywne do 20 zł:

 • Funiversity, zestaw edukacyjny Thermo Jak skurczyć Mikołaja?
 • Lean Toys, zestaw kreatywny Pająk zasilany słoną wodą
 • Mały konstruktor Kosmos - krypton
 • Trefl, zestaw edukacyjny Warsztacik świeczek
 • więcej zestawów kreatywnych znajdziesz tutaj.

 

Puzzle

Kolejną propozycją są puzzle. Warto wiedzieć, że jedna z najstarszych zabawek świata ma doskonały wpływ na rozwój mózgu (nie tylko u dziecka!). Puzzle pozwalają skupić się na jednym zadaniu, ćwiczą pamięć i zapamiętywanie, rozwijają sprawność manualną, a także - uczą gry zespołowej, jeśli układa je więcej niż jedna osoba. Jakie puzzle do 20 zł dla dziecka wybrać?

Puzzle do 20 zł:

 • Robotime, puzzle 3D drewniany model Jeep
 • Castorland, puzzle In the Dinosaurs World
 • Clementoni, puzzle Niesamowity świat Gumballa
 • Trefl, Spider-Man, puzzle tradycyjne Waleczny Spider-Man
 • więcej zestawów puzzli znajdziesz tutaj.

 

KlockiMały zestaw klocków to doskonałe zajęcie na kilka godzin, dzięki któremu dziecko nauczy się samodzielności w podejmowaniu decyzji, poćwiczy koordynację ruchową, koncentrację oraz nauczy się rozróżniania kształtów i rozmiarów. Jeśli dodatkowo zestaw będzie atrakcyjny z punktu widzenia zabawy, pozwoli rozwinąć wyobraźnię i wychodzić poza konstrukcyjne schematy (i instrukcje).

Klocki do 20 zł:

 • Blocki, klocki Pojazdy budowlane
 • Gazelo, klocki Straż Pożarna
 • Alexander, Mały konstruktor, klocki Miner Koparka
 • Dromader, klocki konstrukcyjne Autobus
 • więcej zestawów klocków znajdziesz tutaj.

Prezent do 20złotych

Audiobooki z lekturami szkolnymi i nie tylko

Ostatnia propozycja prezentu mikołajkowego do 20 zł to audiobook na CD, który uprzyjemni dziecku wieczory oraz pozwoli rozwinąć wyobraźnię. Spośród wielu propozycji literatury słuchanej można wybrać choćby tą, z którą dzieci będą zapoznawać się na lekcjach polskiego. Odsłuchanie lektury szkolnej pozwoli połączyć przyjemne z pożytecznym i nauczy dziecko słuchać ze zrozumieniem.

Audiobooki dla dzieci do 20 zł:

 • Audiobook Czerwony Kapturek, Bracia Grimm
 • Audiobook Baśń o rumaku zaklętym, Bolesław Leśmian
 • Audiobook Ze świata czarów. Zbiór baśni, podań i legend różnych narodów, Edmund Jezierski
 • Audiobook Niemożliwi detektywi. Trefny nauczyciel, Patrycja Zarawska
 • więcej audiobooków dla dzieci znajdziesz tutaj.

Audiobook dla dzieci

 

Prezent na mikołajki klasowe do 30 zł - 5 pomysłów

Wyjątkowy kubek

Nastolatkowie lubią otaczać się wszystkim co niesztampowe, zabawne i modne. Dlatego kubek z oryginalnym nadrukiem lub w nietypowym kształcie, to świetny prezent mikołajkowy zwłaszcza dla starszych dzieci. Szeroki wybór kubków do 30 zł znajdziesz w kategorii KUBKI.

 

Pojemny pendrive

Młodzi miłośnicy gadżetów elektronicznych z pewnością będą zachwyceni, znajdując w mikołajkowym prezencie pendrive. Przyda się on także do przechowywania materiałów edukacyjnych w formie elektronicznej, zwłaszcza podczas nauki w trybie zdalnym. A dodatkowo może być on niesamowitym gadżetem, jak poniższa sowa. Pendrive do 30 zł znajdziesz tutaj.

Gadżet na prezent do 30zł

 

Płyta z muzyką rap&hip-hop dla licealisty

Badanie Narodowego Centrum Kultury w 2019 roku wykazało, że polskie nastolatki przede wszystkim słuchają rapu i hip-hopu. Do popularności tych gatunków muzycznych z pewnością przyczynili się tacy artyści jak Quebonafide czy Taco Hemingway. Dlatego płyta z muzyką rap lub hip-hop będzie świetnym prezentem dla nastolatka, licealisty z okazji mikołajek. Niezależnie od tego, czy wybierzesz starszych przedstawicieli tej sceny muzycznej, takich jak Pezet lub Molesta Ewenement, czy postawisz na nowe pokolenie - np. Jan Rapowanie lub B.R.O. Płyty rap do 30 zł znajdziesz w empikowym dziale muzyka rap&hip-hop.

Taco płyta na prezent

Komiks

Komiksy, historie przedstawione w obrazkowy sposób w przeróżnych stylach, cieszą się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród młodzieży, ale i wśród dorosłych. Komiks z ulubionymi bohaterami będzie więc fajną, mikołajkową pamiątką na lata, zwłaszcza dla konesera gatunku. Komiksy do 30 zł znajdziesz tutaj. Przed wybraniem konretnego tytułu dobrze wybadać czy nasz kolaga lub nasza koleżanka nie ma danego tytułu, albo... nie poprosiła o niego innego Świetego Mikołaja.

Komiks na prezent

 

Gra cyfrowa typu symulator

W 2014 roku na rynek gier cyfrowych wkroczyła najpopularniejsza gra symulacyjna - Symulator Kozy. Od tamtego czasu powstały dziesiątki różnotematycznych symulatorów, które doskonale wpisują się w mikołajkowy prezent do 30 zł dla nastolatka. Tutaj znajdziesz wiele ciekawych symulatorów.

 

Prezent na mikołajki dla nauczyciela

Podczas losowania prezentów mikołajkowych nie można zapominać także o wychowawcy klasy. Drobny prezent mikołajkowy z pewnością wywoła uśmiech na jego twarzy i pozytywnie nastawi do wykonywanych obowiązków. Co można podarować nauczycielowi/nauczycielce z okazji mikołajek? Na przykład wyjątkową świecę zapachową, zabawny ogrzewacz do rąk na chłodniejsze dni, albo elegancki planner.

Prezent dla nauczyciela na Mikołajki

 

Więcej pomysłów i inspiracji na święta znajdziecie w naszym dziale Prezentowniki.