Przez kilkanaście lat to właśnie on, gdy przychodził do nas w gości, ukradkiem i w tajemnicy przed rodzicami przekazywał mniejsze lub większe dotacje na małe przyjemności. Dziadek, czyli człowiek-instytucja, dziecięcy bohater i autorytet w jednej osobie. Czy o prezencie dla tego starszego pana nie powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności przed świąteczną zawieruchą zakupową?

Z pewnością tak, lecz wnuczkom często sprawia trudność dokonanie trafnego wyboru. Różnica pokoleniowa bywa najpoważniejszą przeszkodą. Poza tym, dziadkowie zazwyczaj wszystko już mają, a jeśli nawet nie - należą do generacji osób o małych potrzebach, które stronią od otaczania się przedmiotami. Niemniej jednak warto podjąć wysiłek, sięgnąć pamięcią chociażby do opowieści dziadka o dawnych pasjach, a być może uda się kupić ten właściwy prezent na Gwiazdkę. Oto dziesięć zróżnicowanych propozycji, które mogą służyć jako pomocna inspiracja.

 

Senior rodu na TOPie

Bestsellery z TOP100 Empiku to zbiór doskonałych prezentów, które sprawdziły się już wielu osobom. Może spodobają się także dziadkowi? Zobaczcie kilka z nich.

 

Dla dziadka-gadżeciarza

Seniorzy mają ambicję nadążać za nieubłaganym tempem życia XXI wieku. Prezentem na miarę tych aspiracji jest nowoczesny zegarek z wyświetlaczem. Opaska Xiaomi Mi Band 4 sprawdzi się idealnie ze względu na czytelny wyświetlacz i prostą obsługę. Przy okazji można tym zegarkiem zmierzyć tętno i policzyć kalorie, co też nie jest bez znaczenia dla starszej osoby.

 

Xiaomi, Opaska, Mi Band 4, czarny

 

Dla seniora zatroskanego zdrowiem

Fakt, że jakość polskiego powietrza pozostawia wiele do życzenia, nie jest już tajemnicą. Bywa to szczególnie uciążliwe dla osób, których dotykają choroby związane z oddychaniem lub, które przez lata paliły, a teraz chciałyby przejść na zdrowy tryb życia. Dobrym pomysłem na prezent gwiazdkowy dla dziadka wydaje się zatem oczyszczacz powietrza. Dzięki niemu, w przestrzeni mieszkalnej starsza osoba może odetchnąć pełną piersią. Na taki droższy prezent może zrzucić się kilkoro wnucząt.

 

Oczyszczacz powietrza XIAOMI Mi Air Purifier 2s, 29 W 

 

Dla bezpieczeństwa dziadka

Nestor rodu niegdyś dzielnie stawiał czoła życiowym trudnościom, aby tylko zapewnić swoim dzieciom, a potem wnukom godny byt. Warto to docenić i otoczyć dziadka szczególną opieką. Szczególnie w czasach, gdy ufność starszych osób jest narażona na wykorzystanie przez rozmaitych oszustów. Zakup kamery Xiaomi Mi Home pozwoli mieć pewność, że dziadek jest bezpieczny we własnych czterech kątach.

Kamera IP XIAOMI Mi Home Security Camera 360° 

 

Dziadek na tropie nowości

Także i seniorzy śledzą najnowsze wydarzenia kulturalne. Warto zatem kupić prezent - nowość, który dopiero co został wydany i jest na ustach wszystkich.

 

Dla dziadków wielbiących jazz

Płyta z muzyką do nagrodzonego Srebrnym Lwem filmu Macieja Pieprzycy to wspaniały prezent dla miłośników jazzu. Ścieżka dźwiękowa napisana przez Leszka Możdżera do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” przywoła z pamięci wspomnienia zadymionych klubów z lat 60. i czasy całonocnych dancingów.

 

Ikar. Legenda Mietka Kosza

 

Dla dziadka szukającego spokoju

Audycje Marka Niedźwieckiego są wyjątkowe. Radiowiec ma swoich wiernych fanów, w pełni ufających jego muzycznym wyborom. Warto więc zwrócić uwagę na złożone przez niego składanki muzyczne.

Jeśli dziadek woli klasykę to może sięgnąć po nową, rozszerzoną edycję ubiegłorocznego hitu, czyli płytę „Si. Forever”, na której tenor Andrea Bocelli śpiewa m.in. duety z Ellie Goulding i Jennifer Garner. A gdyby chciał zapoznać się z nowymi gwiazdami muzyki klasycznej to powinien posłuchać odnoszącego ogromne sukcesy za granicą polskiego kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego, szczególnie polecamy jego drugi album „Facce d’amore” (Oblicza miłości).

 

Si Forever 

 

Dla dziadka, który chce być w dobrej formie

Niestety, w pewnym wieku trudno już cieszyć się dawnym zdrowiem. Istnieją jednak sposoby, aby przedłużyć dobrą kondycję i samopoczucie. Świadomość, jak funkcjonuje ludzkie ciało pomaga zrozumieć, że należy od czasu do czasu profilaktycznie odwiedzać gabinet lekarski. Książka Pauliny Ihnatowicz i Emilii Ptak „Masz to we krwi. Morfologia, Hashimoto, cholesterol. Wyniki, diety, wskazówki” zawiera praktyczną wiedzę i porady jak dbać o zdrowie.

 

Masz to we krwi. Morfologia, Hashimoto, cholesterol. Wyniki, diety, wskazówki

 

Jak dziadek może spędzać czas wolny?

A może prezenty, które wybieramy dla dziadka mogłyby pomóc mu zagospodarować czas na odpoczynek?

 

Dla pasjonata historii

Pamięć dziadka jest żywym świadectwem przeszłości. Ale także i on sam może interesować się historią. Znakomitą propozycją jest pakiet trzech książek poświęconych średniowieczu. W przystępny sposób Frances i Joseph Gies tłumaczą obyczaje i codzienne życie w wiekach średnich, całkiem niesłusznie nazywanych czasami „mrocznymi”.

Pakiet: Średniowieczna seria

 

Dla miłośników dobrego humoru

Czasami dziadkom trudno utrzymać pogodę ducha. Najlepszym lekarstwem na chandrę jest szczery śmiech. A jego nagłych wybuchów nie można powstrzymać podczas lektury książki Aloszy Awdiejewa. Połączenie polskiego i rosyjskiego poczucia humoru to skuteczna „Pigułka rozweselająca”.

 

Pigułki rozweselające. Zabawne powiedzonka ratujące przed smutkiem

 

Dla zapalonego filmoznawcy

Podczas emerytury ma się na tyle dużo czasu, że można wreszcie nadrobić zaległości kulturalne. Gdy dzieła wszystkie Ingmara Bergmana i Andrieja Tarkowskiego przysporzą lekkiej niewiary w kondycję człowieka, dobrze jest sięgnąć po pełen pozytywnej energii dokument Rona Howarda o Luciano Pavarottim. Ten film dokumentalny to nie tylko interesujący wgląd w niezwykłą biografię, ale i fragment współczesnej historii zawarty w dwugodzinnej produkcji.

 

Pavarotti 

 

Jak zatem widać, jest w czym wybierać. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom  pomysł na prezent dla dziadka już nie będzie żadnym problemem. Nestor rodu z pewnością ucieszy się z prezentu dostosowanego do jego temperamentu, osobowości i upodobań.