Do rękodzieła trzeba mieć… rękę

Nie każdy jest w stanie odtworzyć skomplikowany projekt tak, żeby wyglądał schludnie. Przy wyborze pomysłu DIY należy kierować się bardzo prostą zasadą - wybieramy dziedzinę, która najlepiej nam wychodzi. Możliwości jest wbrew pozorom bardzo dużo: rysowanie, kaligrafia, szydełkowanie, origami, szycie, układanie bukietów. Osoby uzdolnione muzycznie mogą nagrać kilka piosenek, a te z talentem do pisania - ułożyć wiersz. Rzeczą stosunkowo prostą do nauczenia się w krótkim czasie jest robienie na drutach i szydełku. Nawet uczeń szkoły podstawowej jest w stanie po kilku dniach prób stworzyć coś, co wygląda jak praca osoby dorosłej (dowodem jest moja jedenastoletnia córka chrzestna). Ewentualne błędy czy niedociągnięcia można łatwo naprawić, a przy odrobinie wyobraźni przestrzennej, można z małych kawałków wykonać nieskończenie wiele rzeczy. Pomyślałam, że dzianiny będą dobrym motywem przewodnim do wykonania prezentów na Dzień Babci i Dziadka.

 

 


Szukasz innego pomysłu na samodzielnie wykonany prezent na Dzień Babci i Dziadka 2024? Przeczytaj artykuł: Kartka na Dzień Babci i Dziadka - zaskocz ich własnoręczną laurką


Oryginalna, dziergana kartka w 3 krokach

Zacznijmy od podstaw. Ten pomysł opiera się na najprostszym wzorze dzianiny i płaskim, prostokątnym kawałku. Bazując na tym projekcie można także wykonać szalik, a po lekkich modyfikacjach - wiele nowych projektów. 

Nim przejdziemy do dziergania przyjrzyjmy się jeszcze akcesoriom. Zasada ich wyboru jest łatwa - im grubsza włóczka, tym większego szydełka potrzebujemy. Dobranie odpowiedniej wielkości szydełka pozwoli nam na wykonanie dzianiny, który jest zwarta i nie zawiera dziurek. Jeśli po wykonaniu próbki okazało się, że stworzony materiał jest zbyt ażurowy, możemy połączyć ze sobą dwie włóczki, by stworzyć jedną grubszą. Kolorów do wyboru są dziesiątki ! Ja bardzo lubię łączyć taką w kolorze neutralnym (np. brązową z bardziej wyrazistą. Do takich włóczek nada się szydełko w rozmiarze 3,5 mm. Dowiedziałam się, że na początek przygody z szydełkowaniem, warto wybierać jasne kolory, bo na nich oczka są lepiej widoczne. A z czego powinna być zrobiona nasza włóczka? W przypadku wyboru materiałów na ubrania zagadnienie jest naprawdę szerokie, ale do naszych prostych projektów wystarczą podstawowe motki z przewagą akrylu. 

Krok 1: Robienie łańcuszka

Tworzenie kawałka dzianiny zacznijmy od zrobienia łańcuszka. Chwytamy szydełko do dominującej ręki tak, jak trzymamy nóż obiadowy. Na palcu wskazującym drugiej ręki tworzymy pętelkę z włóczki, a następnie zdejmujemy i przeciągamy przez nią dalszą część nitki. Zaciskamy ją tak, by na końcówce szydełka została nam nowa pętelka - początek naszego łańcuszka. Przez powstałą pętlę znów przeciągamy włóczkę, tworząc kolejne oczka. Powtarzamy czynność do czasu, aż stworzy się się warkoczyk o długości nieco dłuższej niż krótszy bok naszej przyszłej kartki (po dodania kolejnych rzędów nasz łańcuszek się skróci). Starajmy się, by oczka nie były zbyt rozwlekłe.

 

Powyżej: łańcuszek

Krok 2: Tworzenie kolejnych rzędów

Kiedy łańcuszek jest gotowy, czas na dodanie kolejnych rzędów. Tym razem nowe oczka tworzymy poprzez przeciąganie włóczki przez te, które już mamy na łańcuszku. Innymi słowy, cofamy się z naszym wzorem i zamiast przedłużać łańcuszek, zaczynamy go pogrubiać. To najtrudniejszy moment, ponieważ nasz sznureczek lubi się przekręcać i jest bardzo miękki. Może się okazać, że ten etap kilka razy zakończy się fiaskiem i trzeba będzie zacząć od nowa, ale zachęcam do nie poddawania się, bo po kilku próbach wszystko zacznie się układać. Warkoczyk pogrubiamy w taki sposób: zakrzywioną końcówkę szydełka przeciągamy przez najbliższe oczko, zgarniamy włóczkę i wyciągamy ją z drugiej strony do siebie.

Na szydełku są teraz dwie pętelki. Przez obie przeciągamy kolejną (znów zagarniając ją zakrzywioną końcówką szydełka). Analogicznie przesuwamy się w kierunku końca łańcuszka, oczko po oczku. Kiedy dojdziemy do końca łańcuszka, wykonujemy dodatkowe oczko przeciągając włóczkę raz jeszcze przez to samo miejsce. Drugi rząd gotowy i najgorsze za nami!

Kolejne rzędy dodajemy w taki sam sposób. Jedyna różnica jest taka, że tym razem przeciągamy oczko nie pod jedną “nitką” z poprzedniego rzędu a pod dwoma. Zaczynając trzeci rząd zauważysz, że góra ściegu układa się pary i z łatwością odgadniesz, pod którymi należy przeciągać włóczkę. Kontynuujemy nasz ścieg aż do osiągnięcia wymiarów kartki z życzeniami. Materiał jest teraz dość miękki, więc przyklejamy go do sztywnej tektury, najlepiej za pomocą kleju na gorąco

 

Krok 3: Przygotowanie i przyklejenie napisu

Ścieg stanowi teraz dobre miejsce na wyszycie lub przyklejenie napisu, ponieważ z pomocą oczek można łatwo wyliczyć, w którym miejscu powinna znaleźć się poszczególna litera. Policz, ile liter ma twój napis i zaplanuj umiejscowienie, żeby uniknąć klasycznego błędu, gdzie słowo zaczyna się od rozwlekłych dużych znaków, a kończy na małych i ciasnych. Ja przygotowałam dwa słowa - pierwsze wycięłam z papieru technicznego i przyszyłam do dzianiny. (Dla ułatwienia dziurki na nitkę zrobiłam wcześniej.) Drugie wyszyłam białą, kontrastującą nitką. Tył kartki to miejsce na osobiste życzenia. 

 

 

Jeśli uważasz, że robienie na szydełku nie jest dla ciebie, myślę, że można tu także użyć kawałka ładnego materiału, np. w kratkę, i to jego przykleić do tekturki.  

Powyższy projekt można modyfikować na wiele sposobów. Z płaskich kawałków dzianiny można tworzyć prostokąty o różnych wymiarach. Przy odrobinie wyobraźni można z ich pomocą stworzyć wiele kształtów - dwa kwadraty po zszyciu boków i wypełnieniu stworzą poduszkę, a sześć - kostkę. 

Kartka minimalistyczna dzień babci kwiaty
Kartka minimalistyczna dzień babci kwiaty Pink Pug
0/5
9,99 zł
Promocja
11,99 zł (-16%)  najniższa cena

11,99 zł (-16%)  cena regularna

Drewniana kartka, Dzień Dziadka
Drewniana kartka, Dzień Dziadka MILIN
5/5
4,49 zł
Promocja
5,62 zł (-20%)  najniższa cena

14,99 zł (-70%)  cena regularna

Pluszowe zwierzątko

Projektem nieco trudniejszym jest pluszowe zwierzątko. Kiedy znasz technikę robienia płaskich kawałków dzianiny, wystarczy zaplanować sposób, w jaki je zszyjesz! W tym projekcie opowiem jeszcze o tworzeniu płaskich kół oraz kształtów, które w matematyce nazywają się “figurami obrotowymi”. 

Ja wybrałam pluszową sówkę, ponieważ cała moja rodzina uwielbia te urocze ptaki i potrafimy godzinami oglądać śmieszne filmiki z ich udziałem. To zwierzątko jest dość charakterystyczne, ponieważ ułożenie oczu i dzioba od razu sugeruje, o jakie zwierzę chodzi, nawet jeśli pozostałe proporcje ciała są mocno umowne. Sowę zszyjemy z dwóch kwadratów lub kształtu czapki.

Krok 1: Zrobienie płaskich kół, czyli oczu sowy

Zacznijmy od płaskich kół. Będziemy potrzebować czterech - dwóch większych do tęczówek i dwóch mniejszych w kolorze czarnym do źrenic. Na początku robimy łańcuszek o trzech oczkach. Następnie chwytamy zwisającą końcówkę i to w niej robimy kolejne oczko - dokładnie takie, jakie robiliśmy podczas dziergania kartki. Dla przypomnienia: przeciągamy szydełko przez dwie najbliższe pętelki do siebie, a następnie kolejną przez dwie, które w tym momencie są na naszym szydełku. Tą metodą będziemy kontynuować wzór dookoła, pamiętając, by co drugie oczko przerabiać po dwa razy. W przeciwnym wypadku wzór nie byłby płaski tylko zacząłby się rolować.      

 

 

Krok 2: Przygotowanie sylwetki zwierzątka

W podobny sposób możemy wykonać ciało naszego zwierzątka. Różnica jest taka, że tym razem sami decydujemy, które oczka przerobić dwa razy. W miarę jak nasze koło rośnie, sprawdzamy, czy ma odpowiedni rozmiar i kształt. Aby zaczęło się zaokrąglać (ale nadal lekko się powiększało) możemy spróbować przerabiać po dwa oczka dwa razy i jedno raz, ale i tak najlepiej sprawdzać regularnie, w jaki sposób układa się wzór i w razie potrzeby korygować. Powinna powstać nam wydłużona czapka. Włóżmy do środka dowolne wypełnienie i zszyjmy bok. Ten krok jest raczej dla osób nieco bardziej zaawansowanych w szydełku, dlatego jeśli się nie udało, możesz zamiast tego wykonać dwa płaskie kwadraty lub wykorzystać starą czapkę.

 

 

Krok 3: Zrobienie skrzydełek i dzioba

Kolejne płaskie elementy, jakie potrzebujemy to skrzydełka, “stopy” i dziobek. Wykonujemy je tak, jak kartkę, a rozmiar dopasowujemy do własnych potrzeb. Te elementy najlepiej robić w innych kolorach niż ciało, by się odróżniały. Całość będzie się lepiej prezentować, jeśli te elementy stworzymy cieńszą włóczką, używając cieńszego szydełka, ale nie jest to obowiązkowe. Wszystkie elementy doszywamy do ciała zachowując proporcje tak, jak na zdjęciu. Dodatkowo z włóczki w kolorze ciała robimy uszy, a z czarnej - rzęsy. Białe guziki mogą posłużyć jako środek oczu.

 

Szukasz prezentów na Dzień Babci i Dziadka 2024?

TOP
Etui Na Okulary, Dzień Babci i Dziadka, Pasy, Najlepszy DZIADEK na świecie
Etui Na Okulary, Dzień Babci i Dziadka, Pasy, Najlepszy DZIADEK na świecie Empik
5/5
20,99 zł
Promocja
23,39 zł (-10%)  najniższa cena

25,99 zł (-19%)  cena regularna

tylko w empiku
Kubek, Dzień Babci i Dziadka, DZIADEK kocha najmocniej, 340 ml
Kubek, Dzień Babci i Dziadka, DZIADEK kocha najmocniej, 340 ml Empik
5/5
12,99 zł
Promocja
15,38 zł (-15%)  najniższa cena

18,99 zł (-31%)  cena regularna

tylko w empiku
Kubek Ze Skarpetami Babcia, Dzień Babci i Dziadka, Kwiaty, 380 ml
Kubek Ze Skarpetami Babcia, Dzień Babci i Dziadka, Kwiaty, 380 ml Empik
4.6/5
31,99 zł
Promocja
35,99 zł (-11%)  najniższa cena

39,99 zł (-20%)  cena regularna

tylko w empiku
Termof I Kapcie, Dzień Babci i Dziadka, Set, Różnokolorowy
Termof I Kapcie, Dzień Babci i Dziadka, Set, Różnokolorowy Empik
0/5
44,99 zł
Promocja
56,95 zł (-21%)  najniższa cena

88,99 zł (-49%)  cena regularna

tylko w empiku
Flower Box, Dzień Babci i Dziadka, Biały, 26x12 cm
Flower Box, Dzień Babci i Dziadka, Biały, 26x12 cm Empik
4.5/5
45,99 zł
Promocja
57,59 zł (-20%)  najniższa cena

71,99 zł (-36%)  cena regularna

tylko w empiku
Fartuch, Dzień Babci i Dziadka, BAB CIA, Różowy
Fartuch, Dzień Babci i Dziadka, BAB CIA, Różowy Empik
5/5
22,99 zł
Promocja
29,59 zł (-22%)  najniższa cena

36,99 zł (-37%)  cena regularna

tylko w empiku
Tea For One, Dzień Babci i Dziadka, Komplet, Kwiaty, 17x15 cm
Tea For One, Dzień Babci i Dziadka, Komplet, Kwiaty, 17x15 cm Empik
5/5
46,99 zł
Promocja
52,64 zł (-10%)  najniższa cena

64,99 zł (-27%)  cena regularna

tylko w empiku
Poduszka, Dzień Babci i Dziadka, Najukochańsza Babcia, 38x38 cm
Poduszka, Dzień Babci i Dziadka, Najukochańsza Babcia, 38x38 cm Empik
3.2/5
19,99 zł
Promocja
25,59 zł (-21%)  najniższa cena

31,99 zł (-37%)  cena regularna

tylko w empiku
Kufel, Dzień Babci i Dziadka, Najlepszy DZIADEK na świecie, 450 ml
Kufel, Dzień Babci i Dziadka, Najlepszy DZIADEK na świecie, 450 ml Empik
5/5
23,99 zł
Promocja
27,44 zł (-12%)  najniższa cena

30,49 zł (-21%)  cena regularna

I gotowe! W tym miejscu warto ostrzec, że szydełkowanie to bardzo relaksujące i wciągające hobby. Więcej pomysłów na własnoręczne prezenty znajdziecie w dziale DIY.