Każdy rodzic lub opiekun dobrze wie, że odpowiedni dobór książek dla dzieci jest niesamowicie ważny. Wciągające i mądre tytuły nie tylko poszerzają horyzonty najmłodszych czytelników, ale też uczą, że czytanie może być świetną zabawą. Nie ma lepszego sposobu na wyrobienie u dziecka literackiej pasji, niż dobre książki. Coroczny konkurs Przecinek i Kropka już od 2010 roku stanowi niepowtarzalną okazję do zapoznania się z rynkowymi nowościami oraz odkrycia najlepszych autorów i autorek.

Wydarzenie organizowane było w ramach Wirtualnych Targów Książki (19.05 – 01.06). Na oficjalnej stronie Przecinka i Kropki znajdziecie polecane książki, ale też artykuły i wywiady z twórcami oraz warsztaty #wiemikropka.

Przecinek i Kropka

Jakie są najlepsze książki dla dzieci?

W ramach konkursu przyznaliśmy trzy nagrody w różnych kategoriach wiekowych: do 5 lat, 6-8 lat oraz 9-12 lat. Spośród nominacji zwycięzców wybrało jury składające się z grona ekspertów, dla których literatura dziecięca nie ma tajemnic:

  • Przemysław Staroń – Nauczyciel Roku i ambasador Przecinka i Kropki
  • Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka, znana m.in. z radiowych programów o tematyce dziecięcej
  • dr Aleksandra Piotrowska –  psycholożka dziecięca
  • Ewa Świerżewska –  specjalistka od literatury dziecięcej
  • Ewa Solarz – historyczka sztuki

Co ważne, w tym roku po raz pierwszy przyznana została również Nagroda Czytelników: fani książek dla dzieci przez trzy tygodnie mogli oddawać głosy na swoje ulubione pozycje. Zwycięskie tytuły zaprezentowano w ramach uroczystej gali, którą można było oglądać na facebookowym fanpage’u Przecinka i Kropki.

„Bardzo nas cieszy, że tak wielu młodych czytelników i ich rodziców oddało swój głos na ulubioną książkę. Przez cały czas głosowania mogliśmy obserwować, jak ulubione historie i bohaterowie wzbudzają duże emocje, angażując całe rodziny do udziału w wyborze Nagrody Czytelników. Wierzymy, że dobieranie lektur do preferencji dzieci to najskuteczniejszy, a zarazem najprzyjemniejszy sposób, by zachęcić nawet najmłodszych do rozpoczęcia literackiej przygody, która będzie trwać przez całe życie.”

- mówi Justyna Chmielewska, manager projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku

Poznajmy więc laureatów, a właściwie - laureatki! 

Przecinek i Kropka laureaci

Kategoria wiekowa 0-5 lat: „Co robią uczucia?”, Tina Osiewicz, Aleksandra Zając

Poetycka książeczka obrazkowa mówiąca o jednym z najtrudniejszych tematów do poruszenia z dzieckiem – o uczuciach. Tina Osiewicz i Aleksandra Zając stworzyły pozycję, która nie tylko jest mądra i skłania do myślenia, ale też bawi i wzrusza.

Czy zastanawialiście się kiedyś, czym zajmują się uczucia w swoim wolnym czasie? Jakie zajęcia ma Zaufanie, co robi Nadzieja albo ak odpoczywa Smutek? Autorki zabierają nas w wyjątkową podróż po świecie emocji. Tutaj każde uczucie przyjmuje formę uroczego stworka, który ma swoje hobby, zainteresowania i obowiązki do wykonania. Całość fantastycznie działa na wyobraźnię: poetycki tekst Tiny Osiewicz idealnie koresponduje z ilustracjami przygotowanymi przez Aleksandrę Zając. Całość zachwyca niewymuszonym humorem i klimatem pełnym ciepła i empatii.

Ogromna siła „Co robią uczucia?” tkwi w poruszanej tematyce – ta książka ułatwi najmłodszym zrozumienie własnych emocji: tych dobrych i tych nieco trudniejszych. Abstrakcyjne pojęcia stają się łatwiejsze do rozszyfrowania, gdy ubierzemy je w szaty wesołych postaci oraz nadamy im wyraziste charaktery. To idealny przyczynek do długiej, mądrej rozmowy z dziećmi.

Co robią uczucia

Kategoria wiekowa 6-8 lat: „Coś i nic” Anna Paszkiewicz, Kasia Walentynowicz

Coś i Nic różnią się od siebie tak mocno, jak tylko się da. Coś jest pewny siebie, zawsze pozostaje w centrum zainteresowania i ma o sobie wysokie mniemanie. Nic brakuje wiary we własne możliwości, woli żyć w ciszy i wycofaniu. Co się stanie, gdy Coś i Nic się spotkają? Jak ocenią siebie nawzajem?

Nowa książka  Anny Paszkiewicz to inteligentna i świetnie przemyślana opowieść o tematach niesamowicie ważnych dla najmłodszych czytelników. „Coś i nic” uczy empatii, budowania poczucia własnej wartości oraz tego, jak opinia innych może wpływać na postrzeganie samego siebie. Do tego zachęca, by zawsze spróbować zrozumieć drugą osobę oraz szukać w niej cech dobrych i wartościowych.

Dodatkowym atutem „Coś i nic” są ilustracje przygotowane przez Kasię Walentynowicz: abstrakcyjne, oryginalne i przyciągające uwagę dzieci. Całość pozostaje spójna artystycznie i interesująca.

„Najpierw stanie się z Wami COŚ. To będzie COŚ wielkiego. COŚ, co wciągnie Was w wir kolorów radośnie strząsanych z szalonego pędzla genialnej ilustratorki. Potem zaczniecie smakować słowa. Szybkie, zgrabne, nieoczywiste. Zawieszone pomiędzy światem realnym a tym z wyobraźni. Należące do mędrców i filozofów, bo tylko oni potrafią uchwycić naturę czegoś, co nazywa się COŚ i NIC. Na dobrą sprawę całe nasze życie odbywa się pomiędzy tymi dwoma. I tylko wprawny obserwator potrafi je rozróżnić. Tym obserwatorem w życiu, ale także w tej fascynującej książce jest ono, dziecko. Warto mu zawierzyć. Warto złapać je za rękę i dać się poprowadzić. By dotrzeć do istoty spawy, którą zwą życiem.” – pisze o książce jurorka Katarzyna Stoparczyk.

Coś i nic


Interesuje cię literatura dziecięca? Sprawdź nasze inne artykuły na ten temat:


Kategoria wiekowa 9-12 lat: „Nolens Volens”, Zuzanna Kisielewska

Książka dla starszych dzieci oparta na niemal 100 sentencjach łacińskich? Tak, okazuje się, że to przepis na absolutny hit. Zuzannie Kisielewskiej udało się stworzyć tytuł, który uczy, działa na wyobraźnię, a przy tym rozbudza ciekawość świata.

Autorka – wychodząc od łaciny – prowadzi młodych czytelników przez najróżniejsze zagadnienia. Znalazło się tu miejsce zarówno dla historii (tej starożytnej i tej całkiem nowej) i filozofii, ale też popkultury i muzyki współczesnej. Dzieci mają szansę poznać całą masę intrygujących ciekawostek i anegdot, a przy tym dobrze się bawić. Bo „Nolens Volens” – abstrahując od jej edukacyjnego charakteru – to bardzo przystępnie napisana pozycja, którą po prostu świetnie się czyta.

Książka może okazać się dla najmłodszych doskonałym początkiem zamiłowania historią, sztuką oraz językiem. Co ważne, całość prezentuje się po prostu pięknie: ilustracje wykonane przez Agatę Dudek i Małgorzatę Nowak nawiązują stylistycznie do sztuki starożytnej, a jednocześnie przyciągają uwagę różnorodną kolorystyką i wyobraźnią autorek. Po „Nolens Volens” po prostu trzeba sięgnąć.

Nolens Volens

Nagroda Czytelników: „Dzika książka o dzikach”, Jola Richter-Magnuszewska

Dzieci i rodzice zadecydowali swoimi głosami, że tegoroczna Nagroda Czytelników należy się „Dzikiej książce o dzikach”. Na czym polega fenomen tytułu od Joli Richter-Magnuszewskiej? Dlaczego to właśnie niepozorna opowieść o leśnych mieszkańcach naszych lasów tak dobrze trafiła w gusta publiczności?

Przede wszystkim książka udowadnia nam, że dzik wcale nie jest taki zwykły i przyziemny, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Czy wiedzieliście, że lochy śpiewają swoim warchlakom kołysanki? Albo, że dziki ścielą swoje „łóżka” o poranku? Autorka idzie o krok dalej i pokazuje czytelnikom, jak działalność dzika dobrze wpływa na ekosystem, a nawet pokazuje jego miejsce w dawnych wierzeniach. Poświęca także sporo miejsca jego kuzynom – afrykańskiemu guźcowi oraz poczciwej świni domowej.

„Dzika książka o dzikach” to prawdziwa kopalnia anegdot ze świata przyrody, dzięki której nawet najbliższy las staje się dla dziecka wyjątkową puszczą pełną sekretów, które czekają do odkrycia. Ta książka jest wypełniona miłością do przyrody oraz uczy najmłodszych czytelników szacunku i empatii do zwierząt. Całość przy tym wygląda pięknie – ilustracje przypominające wydzieranki świetnie się sprawdzają i nadają dzikom prawdziwie bajkowego charakteru.

Dzika książka o dzikach

Wszystkich laureatów konkursu Przecinek i Kropka znajdziecie na empik.com – po więcej czytelniczych inspiracji dla najmłodszych zajrzyj na Empik Pasje do działu Pasje Dziecka.

Zdjęcia w artykule: źródło: materiały Przecinek i Kropka.