„Twój Vincent” Wydarzeniem Roku, czwarta statuetka dla Dana Browna, trzecia dla Zygmunta Miłoszewskiego i Neli Małej Reporterki, a dla gry FIFA – dziewiąta! W gronie pretendentów mocno zaznaczyła się ofensywa millenialsów, szczególnie w kategoriach muzycznych. Laureatów dwunastu kategorii największego plebiscytu kulturalnego w Polsce poznaliśmy 6 lutego podczas gali Bestsellery Empiku 2017.

 

Film malowany wydarzeniem roku

Wydarzenie Roku to specjalna kategoria w plebiscycie Empiku. Pretendentów wytypowali eksperci, a zwycięzcę wybrali internauci podczas głosowania, które – czysty przypadek – zakończyło się w dniu ogłoszenia nominacji do Oscara. Statuetka Bestsellera Empiku to pierwsza polska nagroda dla fenomenu na skalę światową, bo tym właśnie jest pierwszy w historii film pełnometrażowy namalowany przez artystów klatka po klatce. „Twój Vincent” zbiera laury na całym świecie (m.in. Europejska Nagroda Filmowa dla Najlepszego Europejskiego Pełnometrażowego Filmu Animowanego, nagroda publiczności festiwalu w Annecy, nagrody dla najlepszego filmu animowanego w Szanghaju i Dosze oraz nagroda Critics’ Choice), został sprzedany do 135 krajów na całym świecie, a dzięki niespotykanej technice, jaką został wykonany, i olśniewającej formie ożywiającej obrazy van Gogha wszedł już przebojem do historii światowej kinematografii. Doceniła ten fakt Amerykańska Akademia Filmowa, nominując „Twojego Vincenta” do Oscara w kategorii długometrażowych filmów animowanych. Polska publiczność trzyma mocno kciuki i to ona głosami internautów wskazała dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana jako Wydarzenie Roku 2017.

 

Fenomen wirtualnego futbolu

„FIFA 18” zdobyła statuetkę Bestsellera Empiku 2017 w kategorii gier i jest to dziewiąta nagroda dla tej serii. To absolutny rekord w historii nagród Empiku. Kolejna na liście rekordowych laureatów Katarzyna Grochola zebrała siedem statuetek. Pierwsze laury zostały przyznane w kategoriach gier konsolowych: dla gier na PS2 za rok 2005, a dla konsol PS3 i xBox 360 za lata 2010 i 2011 poprzedzające Euro 2012. Gdy w Polsce odbywały się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, w połączonej kategorii gier konsolowych królowała „FIFA 13”. Gdy na rynku zaczął święcić triumfy komputerowy „Wiedźmin”, a kategoria gier została zebrana w jedną wspólną dla różnych platform, FIFA zbierała laury na przemian z pogromcą potworów: w roku 2014 i 2016.

 

Millenialsi atakują

Jeszcze wyraźniej widać ofensywę millenialsów na półkach z najpopularniejszą muzyką. Zmianę pokoleniową i zdecydowane wejście hip-hopu do polskiego mainstreamu zapowiadała ubiegłoroczna statuetka dla O.S.T.R. W tym roku w gronie pięciu polskich płyt najpopularniejszych w salonach Empiku oraz na Empik.com w 2017 roku znalazły się dwa krążki twórców tego gatunku – Quebonafide’a i Palucha oraz zwycięski album w tej kategorii, czyli druga płyta Korteza „Mój dom”. Debiutant z roku 2015 pokonał nie tylko swoich rówieśników, ale również świetne albumy Maleńczuka śpiewającego piosenki Młynarskiego oraz Anny Marii Jopek z zestawem ciekawie zaaranżowanych klasycznych tang.

Podobne proporcje widać wśród nominacji w kategorii muzyka zagraniczna: trzy krążki twórców urodzonych na przełomie lat 80. i 90. (Ed Sheeran, Imagine Dragons i Harry Styles) oraz dwa albumy weteranów list przebojów (U2 i Depeche Mode). Także tę rozgrywkę wygrał millenials, co chyba nikogo nie dziwi ‒ Ed Sheeran to dzisiaj supergwiazda, bilety na jego sierpniowy koncert na PGE Narodowym rozeszły się w ciągu godziny! Na szczęście dla fanów brytyjskiego artysty wystąpi on w Warszawie dwukrotnie.

 

Męski rok literacki

W kategoriach książkowych rok 2016 należał do pań, natomiast rok 2017 zakończył się triumfem panów: w kategorii literatura polska miejsce Katarzyny Grocholi zajął Zygmunt Miłoszewski z powieścią niekryminalną „Jak zawsze”, a w kategorii literatura zagraniczna po roku Hanyi Yanagihary nastąpił kolejny, czwarty już w historii nagród Empiku, rok Dana Browna ‒ tym razem z „Początkiem”. Na półce z literaturą faktu najlepiej poradził sobie tytuł, który wywołał w mediach chyba najwięcej dyskusji, czyli „Macierewicz i jego tajemnice” – pierwsza dokumentalna książka Tomasza Piątka (tak, tego samego, który napisał wcześniej m.in. głośną „Heroinę”, antythriller „Bagno” oraz eksperymentalny cykl fantasy „Ukochani poddani cesarza”).

 

Wśród nominowanych książek dla młodzieży pojawiły się supermedialne tytuły autorów, których utwory były wcześniej przenoszone na duży ekran. Wygrała tymczasem powieść „Światło” Jaya Ashera – pisarza, którego „13 powodów” zekranizowano jako serial (stał się on wielkim hitem platformy Netflix).

 

I wreszcie wisienka na książkowym torcie: Nela Mała Reporterka, która właśnie pobiła swoisty rekord, zdobywając trzeci rok z rzędu tytuł Bestsellera Empiku w tej samej kategorii: książka dla dzieci. W tym roku liczyły się tylko dwie serie: dwa tomy „Dziennika Cwaniaczka”, który wygrał w roku 2014, oraz trzy książki Neli o podróżach. Najchętniej wybieraną przez młodych czytelników okazała się publikacja „Nela i skarby Karaibów”.

 

Mocne kinowe postaci

Trwa dobra passa Patryka Vegi. W ubiegłym roku odebrał statuetkę Bestsellera Empiku za film „Pitbull. Nowe porządki”. Obiecał, że będzie walczył o kolejne laury, i słowa dotrzymał, zgarniając za 2017 rok w kategorii film polski główną nagrodę za „Niebezpieczne kobiety” – kontynuację serii. W kategorii film zagraniczny wygrała produkcja Mela Gibsona „Przełęcz ocalonych”, a wśród filmów dla dzieci – Disnejowska „Vaiana: Skarb oceanu”. Te trzy odmienne gatunkowo obrazy łączą mocni, wyraziści bohaterowie łamiący stereotypy na temat ról, które narzuca im życie.

 

Statuetki Bestsellerów Empiku zostały wręczone już po raz 19., ale warto przypomnieć zasady ich przyznawania. Każdy zakup w salonach Empiku oraz w sklepie Empik.com w ciągu roku to jeden głos na konkretny tytuł książki, płyty, filmu lub gry. Co roku jest to ponad 30 milionów oddanych głosów, dlatego nie bez powodu Bestsellery Empiku określa się mianem największego w Polsce plebiscytu kulturalnego. Każda statuetka to bowiem nie tylko nagroda publiczności w danej kategorii, ale także wskaźnik kulturalnych trendów minionego roku.

 

 

Bestsellery Empiku 2017 – pełna lista laureatów:

 

Literatura polska: „Jak zawsze”, Zygmunt Miłoszewski, Wydawnictwo W.A.B.

Literatura zagraniczna: „Początek”, Dan Brown, Wydawnictwo Sonia Draga

Literatura faktu: „Macierewicz i jego tajemnice”, Tomasz Piątek, Wydawnictwo Arbitror

Literatura dla dzieci: „Nela i skarby Karaibów”, Nela Mała Reporterka, Wydawnictwo Burda Książki

Literatura dla młodzieży: „Światło”, Jay Asher, Dom Wydawniczy Rebis

Muzyka polska: „Mój dom”, Kortez, Jazzboy Records

Muzyka zagraniczna: „Divide”, Ed Sheeran, Warner Music Poland

Film polski: „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, reż. Patryk Vega, Kino Świat

Film zagraniczny: „Przełęcz ocalonych”, reż. Mel Gibson, Monolith Films

Film dla dzieci: „Vaiana: Skarb oceanu”, reż. Ron Clements i John Musker, Galapagos

Gra: „FIFA 18”, Electronic Arts Polska

Wydarzenie Roku: „Twój Vincent”, reż. Dorota Kobiela i Hugh Welchman, Next Film