Polacy kupili więcej książek i płyt w salonach Empiku w 2011 roku niż rok wcześniej. Mimo kryzysu i mniej zasobnych portfeli. - Dziękuję Empikowi za ten powiew optymizmu - powiedziała Anna Zaremba, szefowa Oficyny Literackiej Noir sur Blanc, odbierając statuetkę Bestseller Empiku dla książki Umberta Eco „Cmentarz w Pradze”.



A jak wyglądają twarde dane, które zaprezentował podczas gali Bestsellerów prezes Empiku Marek Minkiewicz? Tylko w 180 salonach Empiku w 2011 roku kupiono 14,5 miliona egzemplarzy książek (o 6% więcej niż w 2010 r.) i 4 miliony egzemplarzy płyt (20% więcej niż w 2010 r.). W sumie zakupy zrobiło w Empikach w 2011 roku 28 milionów ludzi. - Żadne wybory w Polsce nie miały takiej frekwencji - zauważył Marek Minkiewicz.

Co więcej, w wielu kategoriach zwyciężyły tytuły bardzo ambitne, adresowane do wymagających odbiorców, jak choćby wymieniona już książka Eco (w kategorii „literatura piękna”) czy znakomity film Toma Hoopera „Jak zostać królem” („film zagraniczny”).

Jak widać gala Bestsellerów Empiku, która odbyła się 31. stycznia w Studiu Tęcza w Warszawie, była okazją nie tylko do wręczenia nagród twórcom i wydawcom książek, płyt, filmów i gier, po które Polacy najchętniej sięgali w 2011 roku, ale także ogłaszania dobrych wiadomości.

Dyrektor Marketingu Wydawnictwa Muza Krzysztof Genczelewski, odbierając nagrodę dla Carlosa Ruiza Zafóna za powieść dla młodzieży „Pałac północy”, zapowiedział, że za kilka miesięcy ukaże się kolejna książka tego hiszpańskiego pisarza, tym razem przeznaczona dla dorosłych czytelników.

Marcin Wyrostek, nagrodzony za płytę „Marcin Wyrostek, Coloriage” („muzyka poważna”), zaprosił wszystkich na trasę koncertową. Jak zdradził nam już po gali w kuluarach, tournee rozpocznie się 7. marca występem w Och-teatrze w Warszawie, a zespół zagra około 20. koncertów odwiedzając każdy region kraju. Kto wie, może pojawi się w sierpniu także w Kazimierzu Dolnym na Festiwalu Dwa Brzegi? - Będziemy mogli pokazać na żywo potencjał tej płyty, żeby publiczność poznała ją także naocznie, nie tylko nausznie - powiedział popularny akordeonista.

Wydawca serii podręczników Beaty Pawlikowskiej do nauki języków obcych „Blondynka na językach” (Bestseller w kategorii „edukacja” za „Angielski brytyjski”) zapowiedział publikację cyklu mini rozmówek tej samej autorki. Pawlikowska zdradziła, że nagrodzona seria „Na językach” powstała, jak każdy wynalazek, z życiowej potrzeby. - Kiedyś usiłowałam się nauczyć języka hiszpańskiego i robiłam to za pomocą wszystkich dostępnych kursów, które mogłam kupić lub zdobyć w inny sposób. I żaden z tych kursów na mnie nie działał, ponieważ wszystkie były skonstruowane w ten sam sposób: trzeba było uczyć się strasznie dużo gramatyki. A ja stwierdziłam, że znajomość gramatyki nie jest mi potrzebna do tego, żeby poprawnie mówić w języku obcym. Tak powstał pomysł napisania kursu, za pomocą którego sama nauczyłam się m.in. hiszpańskiego - powiedziała podczas gali blond podróżniczka.

Marek Niedźwiedzki zadeklarował, że nagroda mobilizuje go do dalszego działania w dziedzinie słowa niemówionego. -  Dziękuję najbardziej tym wszystkim, którzy kupili tę książkę, przeczytali ją i napisali do mnie, że jest za krótka. To mi daje szansę, żeby może jeszcze coś popełnić - zabrzmiała wypowiedź jednego z najsłynniejszych polskich głosów. Twórca kultowej Listy Przebojów Trójki otrzymał statuetkę w kategorii „projekty specjalne wydawnictw prasowych” za książkę "Nie wierzę w życie pozaradiowe".

Po raz pierwszy w historii nagród Empiku statuetka trafiła do wydawcy ebooków. Monika Halasz-Cysarz z Wydawnictwa „Złote Myśli”, która odebrała ją za publikację „Angielskie formuły konwersacyjne” powiedziała w kuluarach, że rynek w tej kategorii rozwija się coraz bardziej dynamicznie. A może oceniać to zjawisko nie tylko z punktu widzenia wydawcy książek elektronicznych, ale także pracownika Instytutu Informatyki Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego. - Widzę zmieniające się tendencje, jeśli chodzi na przykład o poradniki, książki związane ze szkolnictwem wyższym i z nauczaniem języków obcych. Tego typu publikacje zmierzają w stronę ebooków. Coraz więcej studentów korzysta z podręczników elektronicznych oraz z książek związanych z nauką języka. Myślę, że ten rynek będzie się rozwijał - oceniła Halasz-Cysarz.

Największymi brawami publiczność nagrodziła Danutę Wałęsę, której wspomnienia „Marzenia i tajemnice” okazały się najchętniej kupowaną publikacją w kategorii „biografia i literatura faktu”. - To jakby podsumowanie całego mojego dotychczasowego życia, które odważyłam się opisać. Państwo, którzy czytali tę książkę, wiedzą, że jest do bólu szczera i myślę, że dlatego została tak serdecznie przyjęta - wyznała była Pierwsza Dama.

Obok momentów wzruszających i zaskakujących, jak wręczenie przez grupę Zakopower własnej Platynowej Płyty prezesowi Empiku (muzycy odebrali z kolei statuetkę Bestsellera za album „Boso” - najchętniej kupowaną płytę polskiego wykonawcy) nie zabrakło też momentów zabawnych. Maciej Zakościelny zakończył podziękowania dla ekipy „Czasu honoru” (Bestseller za 3 sezon w kategorii „serial”) życzeniami dobrej nocy dla zebranych, a był to dopiero początek gali. Przyznanie statuetki w kategorii „DVD muzyczne” Grupie MoCarta za „Zamach na MoCarta” (wśród nominowanych były również rejestracje koncertów Adele i Stinga), zostało podsumowane przez jednego z muzyków „Adele nam wybaczy, Sting - na pewno nie”. Adele zapewne wybaczyła tym chętniej, że jej płyta „21” otrzymała tytuł Bestsellera Empiku w kategorii „muzyka zagraniczna”.

Uczestnicy gali mogli nie tylko wziąć udział w uroczystym podsumowaniu roku 2011, jakim było rozdanie nagród Empiku, ale także obejrzeć kilka świetnych występów muzycznych. Na scenie pojawiły się dwie grupy nagrodzone podczas organizowanego przez Empik konkursu Make More Music dla młodych wykonawców: zwycięzcy - grupa The Pryzmats oraz formacja Clock Machine. Specjalnym punktem programu był koncert zespołu Zakopower, któremu towarzyszyły fantastyczne wizualizacje. Efekty multimedialne - na scenicznym telebimie, ścianach Studia Tęcza i... nakrytych białymi obrusami stolikach towarzyszyły także prezentacjom każdej kategorii, w której przyznawane były statuetki Bestsellerów.

Galę poprowadził z fantazją Marcin Prokop, który nieoczekiwanie dla siebie wystąpił w podwójnej roli. Może nie do końca nieoczekiwanie, ponieważ książka, którą napisał wspólnie z Szymonem Hołownią „Bóg, kasa i rock’n’roll” znalazła się wśród nominowanych w kategorii „nauki humanistyczne i społeczne”, ale współautor do samego końca nie wiedział, czy nagroda przypadnie właśnie jego publikacji.

Gala Bestsellerów Empiku 2011 już za nami, ale od ponad miesiąca trwają kolejne największe w Polsce wybory, których wyniki poznamy na początku 2013 roku.

Magdalena Walusiak