Jak działa wentylator kolumnowy? Czy różni się znacznie od innych modeli?

Ten sprzęt opiera swoje działanie na pracy zasilanych zewnętrznym źródłem energii wiatraczków, umieszczonych w zabezpieczającej je obudowie. Kręcące się śmigła wprawiają w ruch powietrze, dając wrażenie chłodzenia, choć tak naprawdę nie obniżają temperatury panującej w pokoju znacząco. Podmuch wiatru pomaga też w odparowywaniu potu z powierzchni skóry – to kolejny sposób na pomoc spragnionym zimna użytkownikom.

Działanie wersji kolumnowej wiatraka od klasycznego wiatraka na stojaku nie różni się praktycznie wcale, może jedynie ilością działających wiatraczków. Istotny jest natomiast fakt, że model kolumnowy jest stosunkowo wąski i zajmuje mało miejsca w pokoju. To szczególnie istotne, gdy szukasz rozwiązania pasującego do ciasnego pomieszczenia. Poza tym większość z nich prezentuje się naprawdę estetycznie, jak na wolnostojący sprzęt AGD – niektóre są wyjątkowo designerskie i mogą stanowić nietypową ozdobę w mieszkaniu czy biurze.

Jaki wentylator kolumnowy nada się do sypialni lub pokoju małego dziecka?

Najważniejszą cechą wentylatorów przeznaczonych do pracy w sypialni lub pokoju maluszka jest cicha praca wiatraków i silnika. To szczególnie istotna cecha, jeżeli przewidujesz używanie sprzętu również w nocy, podczas snu.

Optymalnym poziomem hałasu generowanego przez urządzenie jest wartość poniżej 50 dB. Takie poziomy osiąga większość obecnych na rynku wentylatorów. Są jednak modele, które mogą poszczycić się jeszcze niższymi liczbami lub specjalnymi programami nocnymi, które umożliwiają niezakłócony niczym sen.

Wentylator kolumnowy ROWENTA VU 6210 utrzymuje zanieczyszczenia hałasem na poziomie 45 dB, co porównywalne jest do normalnej rozmowy lub nieco głośniejszych szmerów w mieszkaniu. Jest to wartość, która w żaden sposób nie będzie stanowiła problemu czy powodowała dyskomfort u użytkowników. Wszystko za sprawą nowoczesnych łożysk, które do tej pory wykorzystywane były w wentylatorach komputerowych.

 

Wentylator kolumnowy

 

Model HONEYWELL Quiet Set HYF290E4 posiada aż ośmiostopniową regulację głośności, skorelowaną z mocą wiatraka. Umożliwia to ustawienie sobie najcichszego programu nocnego, bez konieczności rezygnowania całkowicie z pracy wentylatora. Podobnie działa to również w modelu EBERG Ego, jednakże tutaj występują tylko trzy poziomy pracy silnika, w tym najcichszy tryb nocny, który oprócz niskiej emisji hałasu generuje także mniejszy podmuch wiatru, ograniczając ryzyko przewiania. To samo oferuje cichy wentylator kolumnowyz klimatyzerem i jonizatorem – YOER Cascado TFC04G, którego najwolniejszy tryb uwalnia hałas na poziomie zaledwie 39 dB.

 

Honeywell

 

Idealne rozwiązanie dla ciężko pracujących lub prawdziwie leniuchujących – zdalne sterowanie

Większość obecnych na rynku sprzętów tego typu posiada już system sterowania zdalnego. Wentylator kolumnowy z pilotem to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala na regulację mocy i trybu pracy urządzenia bez konieczności wstawania z kanapy czy przerywania pracy.

Przykładowo takie udogodnienia posiada model firmy MALATEC, który dodatkowo oferuje wygodną kieszonkę do przechowywania pilota tuż przy górnym panelu kontrolnym – dzięki temu odkładasz go na miejsce i nie musisz już martwić się poszukiwaniami po całym pokoju.

 

Malatec wentylator

 

Zasięg, moc i pobór prądu – kolejne ważne parametry, na które warto zwrócić uwagę

Jeżeli zależy ci na szybkim i skutecznym ochładzaniu powietrza, wybór powinien paść na modele o wysokiej wydajności, określanej w metrach sześciennych pobieranego powietrza na godzinę. Zależna jest ona od mocy silnika poruszającego łopatkami wiatraka. Uważaj jednak – im większa moc, np. rzędu 90 W, tym głośniejszy i mniej energooszczędny jest sprzęt, o ile producent nie zastosował odpowiednich narzędzi poprawiających te niechciane cechy (dla przykładu – ulepszone łożyska umożliwiające cichszą pracę śmigieł).

Standardowym przedziałem mocy wentylatorów kolumnowych jest zakres od 20 do 100 W, przy czym najczęściej spotykane są wartości ok. 30-60 W. Do tej górnej granicy, polecanej ze względu na wydajność, należy model ACTIVEJET Selected WKS-120CPJ, który osiąga moc 60 W i 400 m³/h przepływającego powietrza. Większą wydajność uzyskuje wentylator firmy HB, model TF 1101BR – jest to aż 500 m³/h. Jest on w stanie bardzo szybko poradzić sobie z doskwierającym upałem.

 

Wentylator HB

 

Dodatkowe udogodnienia, które mają wpływ na komfort użytkowania

Przede wszystkim istotny jest ruch oscylacyjny, a dokładniej możliwość włączania i wyłączania tej funkcji w dowolnym momencie. Obracająca się głowica zwiększa pole nawiewu zimnym powietrzem, dzięki czemu efekt wyczuwalny jest nie tylko w jednym miejscu. Pamiętaj jednak, że zasięg oddziaływania jest nieco ograniczony – zwykle to kilka metrów.

Jesteś miłośnikiem aromaterapii i uwielbiasz, gdy wnętrza pachną niezwykle ładnie? Niektóre modele wentylatorów oferują możliwość nasączenia specjalnej gąbeczki umieszczonej w kasetce nieopodal wiatraków swoim ulubionym zapachem. Podczas działania urządzenie to uwalnia stopniowo zapach zawarty w olejku czy perfumach, przyczyniając się do poprawy nastroju.

Wentylatory wieżowe – czym różnią się od klasycznej kolumnowej wersji?

Wentylator wieżowy działa nieco inaczej, niż kolumnowy. Różnica opiera się na rodzaju instalacji, która wprawia powietrze w ruch. Standardowo obecne są śmigła wiatraka, napędzane zewnętrznym zasilaniem. W przypadku modeli wieżowych obrotem i generowaniem chłodu zajmują się umieszczone w środku lamelki, których poruszanie się w pionowej osi umożliwia wydostawanie się przyjemnego wiatru na całej wysokości urządzenia. Zwiększa to wydajność urządzenia, dzięki czemu lepiej i szybciej radzi sobie ono z wysokimi temperaturami. Przykładowym wentylatorem tego typu jest TROTEC TVE 31 T.

 

Wentylator wieżowy

 

Przeanalizuj, czego oczekujesz od swojego wentylatora i wybierz model dla siebie – kolumnowy, wieżowy, a może wystarczy ci tradycyjny wiatrak? Zajrzyj takż do artykułu o modelach z tej ostatniej kategorii: Małe wiatraki i wentylatory, które sprawdzą się na biurko oraz do innych poradników AGD.