Autor: Daniel Zielaskiewicz

 

PIOTR KOWALSKI – Hulk rysowany polską kreską

Pracę jako ilustrator zaczął już po skończeniu liceum plastycznego – od 1992 roku publikował w kultowym tytule „Nowa Fantastyka”. Od 2006 roku dzięki belgijskiej serii La Branche Lincoln Piotr Kowalski stał się znany na rynku międzynarodowym, a od 2010 roku tworzy komiksy dla czytelników w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Znany jest głównie przez wiernych fanów form komiksowych, a jego najgłośniejszy polski tytuł, po którym zauważono go na rynku międzynarodowym, to „Gail”. Dla wydawnictwa Marvel rysował m.in. uwielbianą przez wielu postać Hulka.

SZYMON KUDRAŃSKI – między Batmanem a komiksem internetowym

Nawet jeśli nie jesteś największym fanem komiksów pewnie znasz Batmana, może nawet mimochodem słyszałeś również o serii „Spawn” lub „Green Lantern”. Tak, w ilustrowaniu ich przygód ma swój udział również Polak. Szymon Kudrański lubi bawić się formą, nie ogranicza się tylko do tej tradycyjnej, papierowej - stworzył komiks internetowy „Farmhause” (scenariusz: Elizabeth J. Musgrave), który dostępny był w aplikacji na IOS oraz Androida. „Batman. Oblicza śmierci” to jedyne polskie wydanie tytułu ilustrowanego przez grafika na rodzimym rynku. Mimo że tworzy na rynkach zagranicznych, pracuje głównie z Polski.

 

MAREK OLEKSICKI – komiks o powstaniu warszawskim

W 2017 roku dał się poznać szerszemu gronu odbiorców za sprawą rysunków do serii „Bradl” przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Fani kultury masowej znają jego kreskę z magazynów, czy debiutu z 2009 roku na rynku amerykańskim w komiksie „Frankenstein`s Womb”. A prawdziwi entuzjaści mogli oglądać jego prace na wystawach w Brukseli, Stanach Zjednoczonych, Krakowie, Warszawie lub Poznaniu.

JAKUB REBELKA – od zawsze komiks

Autor nagradzany już od wieku nastoletniego za indywidualny styl rysunków. Jedna z nowszych jego prac to „Miasto psów”, wydane w oryginale w języku francuskim razem z Francuzem polskiego pochodzenia Yohanem Radomskim. Publikacja jest połączeniem świata fantastyki z klimatem średniowiecza, a jego klimat jest komiksowym odpowiednikiem szekspirowskiej opowieści o władzy i chęci zemsty.

 

GRZEGORZ ROSIŃSKI – polskie kreski Thorgala

Przez niektórych nazywany najbardziej znanym rysownikiem komiksów z Polski, a wszystko za sprawą jego ilustracji w legendarnym Thorhalu. Entuzjastom polecamy wywiad rzekę „Grzegorz Rosiński. Monografia”, książkę poświęconą ilustratorowi urodzonemu w 1941 roku. Z publikacji oprócz zapoznania się z drogą jego kariery, dowiemy się również o dorastaniu artysty, a także przeczytamy wywiady z przyjaciółmi Rosińskiego ze świata malarstwa i komiksu.

WOJCIECH STEFANIEC – polski komiks noir

Znany głównie z mrocznych kadrów klimatu noir i wplatania do miejskich obrazów kadrów z rodzimego Słupska. Miasto stanowi również bazę dla komiksu „Stolp”, który stworzył wraz z pisarzem Danielem Odiją, również pochodzącym ze Słupska. W 2011 roku zdobył tytuł najlepszego rysownika komiksów w Polsce, nagradzany również w Brazylii (festiwal Coxias de Caxias Worldwide Comic Expo), a także w ramach konkursu „W sąsiednich kadrach – Polacy i Czesi o sobie w komiksie”.