Niespodzianki na spotkaniu autorskim Jacka Cygana, opowieść o poplątanej drodze Sylwestra Latkowskiego od filmu "Ścigany" i książki "Polska mafia" do dokumentu o kontrowersyjnym obrazie oraz występ wokalistek Zespołu Dziewczyny to wydarzenia 1. i 2. sierpnia w plenerowym Empiku na Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

W poniedziałek w plenerowym salonie Empiku odbyło się jedno spotkanie, ale za to jakie! Jacek Cygan, który był bohaterem wieczoru autorskiego, nie tylko chętnie zgodził się przed prezentacją swojego najnowszego zbioru poezji "Pies w tunelu" na przeczytanie kilku wierszy, ale zapowiedział też, że zaprosi na scenę swoich przyjaciół.

I oto pierwsza niespodzianka: Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna Festiwalu Dwa Brzegi, pojawiła się, by przeczytać wiersz inspirowany jednym z wydarzeń pierwszej edycji Dwóch Brzegów - koncertem Gustavo Santaolalli. Po rozmowie o tym, jak zwyczajne, prozaiczne wydawałoby się wydarzenia inspirują do napisania utworu poetyckiego, Jacek Cygan zaprosił na scenę kolejnego gościa - twórcę Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, który zaprezentował dwa wiersze: "Tulipany" i "Bruzdę". Finał spotkania z Jackiem Cyganem to żywy dowód, jak w naszym zabieganym świecie spragnieni jesteśmy jednak poezji: z półek plenerowego Empiku zniknęło kilkadziesiąt tomików wierszy naszego gościa, a po autograf poety stanął grzecznie w kolejce także Kusy z "Rancza", czyli Paweł Królikowski.

Sylwester Latkowski gościł w salonie Empiku we wtorek 2. sierpnia - w przeddzień prapremiery swojego najnowszego filmu dokumentalnego "Ostatnia Wieczerza", ale opowiadał przede wszystkim o książce "Polska mafia" oraz o wcześniejszych produkcjach śledczych i o tym, jak materiały związane z przestępczością doprowadziły go do zrealizowania filmu o... obrazie Macieja Świeszewskiego. I jak odpoczywał emocjonalnie i intelektualnie przy pracy nad "Ostatnią Wieczerzą". Muzykę do najnowszego dokumentu Latkowskiego skomponował Leszek Możdżer, który spotka się w festiwalowym Empiku z publicznością 3. sierpnia o godz. 14.00.

Czwarty dzień Festiwalu zakończyło spotkanie z finalistkami pierwszej polskiej edycji programu X Factor - Anią Karamon i Olą Nowak czyli żeńską częścią Zespołu Dziewczyny. Obie wokalistki na luzie i ze śmiechem opowiadały o historii swojej znajomości i wspólnego śpiewania, a ich pozytywny nastrój błyskawicznie udzielił się widzom. Każda z opowiadanych przez nie historii miała dwie odmienne wersje, po czym okazało się, że muzyka jest jedynym tematem, co do którego Dziewczyny zgadzają się ze sobą w stu procentach. Po krótkim występie a capella Ania i Ola pojechały do Puław, gdzie przez najbliższe dni będą uczestniczyły w próbach przed koncertem na festiwalu Twórczości Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie. Zaprezentują tam własne piosenki oraz dwa utwory z repertuaru legendarnego lidera Republiki.

3. sierpnia w plenerowym Empiku będzie muzycznie i kryminalnie: kolejno spotkają się z publicznością Leszek Możdżer (tuż przed premierą filmu "Ostatnia Wieczerza") oraz akordeonista Marcin Wyrostek i autor "Uwikłania" Zygmunt Miłoszewski.

z Kazimierza Dolnego Magdalena Walusiak