Odpowiedni wybór poduszki jest istotny nie tylko pod względem komfortu podczas spania czy odpoczynku w łóżku. Jeszcze większe znaczenie ma jej wpływ na zdrowie użytkownika – a dokładniej jego kręgosłupa. Wśród polecanych modeli można wyróżnić poduszkę ergonomiczną. Czym się wyróżnia? Kto powinien zacząć z niej korzystać? Wyjaśniamy.

Co to jest poduszka ergonomiczna? Jakie są jej cechy?

Wyobraź sobie poduszkę, która dostosowuje się do kształtu twojej głowy, twarzy, policzka. I to nie w taki sposób, że zapada się pod ich ciężarem, a miękki materiał otacza cię z każdej strony, utrudniając oddychanie. Odkształca się, tworząc delikatne wgłębienie o „twoim” kształcie. Kiedy podniesiesz głowę, na poduszce zostanie przez chwilę ślad po twojej twarzy – po czym poduszka powoli wróci do pierwotnego kształtu. To właśnie sposób, w jaki „działa” poduszka ergonomiczna nazywana także anatomiczną, ortopedyczną, profilowaną lub po prostu Memory Foam (z ang. zapamiętująca pianka).

Jak sugeruje ostatnia nazwa, za niezwykłe cechy tej poduszki odpowiada zastosowany w niej wkład. To pianka termoplastyczna wykonana z poliuretanu występująca także pod nazwą Viscoelastic. Poliuretan (PU) to materiał wykorzystywany między innymi do produkcji kauczuków, klejów, żywic czy właśnie pianek – ze względu na jego stosunkową miękkość połączoną z wysoką wytrzymałością na rozdzieranie i rozciąganie. Dzięki tym cechom umożliwia on – w przypadku konkretnie pianki termoplastycznej – jej wgłębienie pod wpływem obciążenia i temperatury ciała oraz późniejszy powrót do pierwotnej formy.

Jakie są zalety korzystania z poduszki Memory Foam?

Pierwszą z zalet poduszki z pianką Memory jest fakt, że zapewnia ona równomierne rozłożenie ciężaru głowy na danej powierzchni. Oznacza to, że użytkownik nie będzie czuł w żadnym miejscu ucisku, a wnętrze nie będzie się rozchodziło na boki pod naciskiem ciała, jak bywa w przypadku poduszek z pierzem.

Co więcej, poduszka odkształci się do odpowiedniego poziomu „osobno” w przypadku głowy i „osobno” – karku. Jeśli przewrócisz się z boku na bok podczas snu czy odpoczynku – poduszka dostosuje się do nowego profilu. Dzięki temu zyskasz stabilne podparcie w każdej pozycji, dla każdej części ciała. Co oznacza to w praktyce? Poduszka profilowana może zniwelować poziom występowania skurczy szyi i nieprzyjemnego, acz często występującego bólu w jej boku. Prawdopodobnie każdy choć raz powiedział: „chyba krzywo spałem, spałam”. Odczuwany dyskomfort najpewniej związany był w tym przypadku właśnie z nieodpowiednim podparciem dla okolic szyi oraz karku. Podobnie w przypadku bóli kręgosłupa w odcinku szyjnym czy między łopatkami.

Dodatkowym atutem jest to, że korzystając z „zapamiętującej” poduszki, można zapomnieć o konieczności strzepywania i uklepywania wkładu, czyli zbijania jego wnętrza w miękką całość. Klasyczne poduszki, zarówno antyalergiczne, jak i z pierzem, z czasem zdają się być puste w środku – bo ich wkład się rozchodzi na boki. Poduszka anatomiczna zawsze sama wraca do swojego pierwotnego kształtu. Co więcej, zawsze jest wypełniona – pianka nie rozbija się, a ty nie musisz już składać poduszki na pół czy podkładać pod nią ręki.

Kto powinien zacząć korzystać z poduszki profilowanej?

Idealnie dopasowanie do kształtu głowy i karku jest istotne nie tylko ze względu na zdrowie kręgosłupa. Może pozytywnie wpłynąć także na problem… chrapania. Standardowa poduszka, szczególnie w parze z popularnym „jaśkiem” (lub, co gorsza, ich dużą liczbą) może powodować zbyt mocne wykrzywienie szyi. To powiązane jest z mocnym uniesieniem głowy do góry. Źle udrożnione drogi oddechowe skutkują chrapaniem. Korzystanie z poduszki Memory Foam jest więc zalecane między innymi osobom mającym z nim problem.

Drugą grupą ludzi, którzy powinni szczególnie mocno zwrócić uwagę na „zapamiętujące” poduszki, są osoby skarżące się na bóle kręgosłupa, karku czy szyi – co wyjaśniliśmy w poprzednich akapitach. To także alergicy, ze względu na hipoalergiczny wkład.

A jaką poduszkę typu Memory warto wybrać? Polecamy dwa przykładowe sprawdzone modele.

Poduszka z pianką Memory: Mówisz i Masz, Havero

W ofercie marki Mówisz i Marz znajdziesz poduszkę ergonomiczną, która posiada certyfikat potwierdzający odpowiednią jakość materiału wykorzystanego do jej produkcji. To istotne, ten bowiem każdej nocy będzie mieć kontakt z twoją skórą. Przyznany certyfikat jakości Standard 100 firmy Oeko-Tex gwarantuje, że każdy z zastosowanych surowców jest bezpieczny dla zdrowia.

 

Havero, poduszka ergonomiczna

 

Poduszka ergonomiczna do snu bocznego: InnovaGoods, U

Poduszka w kształcie litery „U” o krótszym jednym boku to jeszcze lepsze podparcie dla kręgosłupa. Jest idealna dla osób, które śpią na boku; otacza ciało od klatki piersiowej, pod głową, do mniej-więcej połowy pleców. Co więcej, dzięki takiemu kształtowi wspomaga utrzymanie odpowiedniej pozycji podczas snu; bez nadmiernego zakrzywienia ramion czy kręgosłupa. Odpowiednio prostuje więc plecy, kark, szyję oraz ramiona. To dobry wybór szczególnie w przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży, kiedy zalecane jest spanie na boku.

 

Poduszka do spania bocznego
 

Poduszka ortopedyczna może poprawić jakość twojego sen; uczynić go bardziej komfortowym i zdrowszym, a tym samym: efektywniejszym. Przetestuj to rozwiązanie i zacznij się lepiej wysypiać!