Balansowanie kolorów to niezwykle istotny, jeśli nie najistotniejszy element obróbki zdjęć i filmów. Wielu profesjonalistów w przemyśle filmowym zajmuje się wyłącznie tą niszą, dbając o tzw. color grading. Podobnie jak w filmie, w fotografii balans kolorystyczny zależy od kilku zmiennych. Wpływ mają na niego oczywiście przede wszystkim warunki panujące na zewnątrz czy w pomieszczeniu, w którym wykonywana jest fotografia. Kolejny ważny aspekt to ustawienia aparatu.

Jak ustawić balans bieli? Zanim przejdziemy do objaśniania tego zagadnienia, spróbujmy zrozumieć, co w zasadzie kryje się pod tym pojęciem.

Co to jest balans bieli? 

Mówiąc w skrócie, balans bieli to proces kompensacji barw przy wykonywaniu zdjęcia w określonej temperaturze barwowej. Dzięki niemu, zdjęcie może dobrze się prezentować, nawet jeśli oświetlenie jest nadmiernie ciepłe lub zimne.

 

Elektronika: Aparaty fotograficzne

 

Czym jest temperatura barwowa w fotografii? 

Skoro wspomnieliśmy o temperaturze barwowej, warto również wyjaśnić, co oznacza to pojęcie. Najłatwiej zrozumieć to na przykładzie fotografii wykonywanych o poranku i w godzinach wieczornych. Robiąc zdjęcia o różnych porach dnia, łatwo zauważyć zmianę tonów – tuż przed zmrokiem fotografie zaczynają przybierać błękitnawą barwę, zastępowaną przez cieplejsze tony w ciągu dnia. To kwestia temperatury barwowej, której spektrum wyrażane jest w jednostce Kelwinów. Im niższa temperatura, tym cieplejsze światło, a im wyższa – tym chłodniejsze. Zabarwienie żółte świadczy o niskiej temperaturze barwowej, a niebieskie – o wysokiej.

Zastanawiasz się, jak odnieść tę skalę do rzeczywistości? Oto podać kilka przykładów. Im niższa temperatura barwowa, tym cieplejsze światło – a najcieplejszym, jakie można sobie wyobrazić, jest oczywiście ogień. Płomień świecy ma zaledwie 1000 K. Na drugim końcu skali jest wieczorne niebo, które może mieć nawet powyżej 7000 K. Pośrodku mamy światło dzienne, którego temperaturę barwową określa się jako 5200 K.

Miary te nie będą ci potrzebne przy regulacji balansu bieli, jednak warto się z nimi zaznajomić, aby balansowanie było łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

 

Elektronika: Akcesoria fotograficzne

 

Automatyczny balans bieli – jak to działa? 

W aparatach i kamerach cyfrowych balans bieli ustawiany jest automatycznie. Urządzenie samo radzi sobie z balansowaniem temperatury barwowej i, w większości przypadków, wychodzi mu to całkiem dobrze! Jak to możliwe? Wszystko dzięki algorytmom, które stale przetwarzają obraz przechwytywany na matrycy i korygując balans w odniesieniu do najjaśniejszego punktu. Ten mechanizm może całkowicie zadowolić fotografów, którym zależy na uchwyceniu chwil, a niekoniecznie na perfekcji technicznej.

 

Obiektywy

 

Jak regulować balans bieli? 

Jeśli jednak chcesz mieć pełną kontrolę nad całokształtem zdjęcia, warto spróbować manualnej modyfikacji balansu bieli. Przy pierwszych próbach może przynieść to niekoniecznie pożądany efekt, jednak z czasem nauczysz się wychwytywać subtelności tonalne. Najlepiej uczy się na błędach! Dlatego nie trzymaj się kurczowo automatycznych ustawień – takie podejście uniemożliwi ci rozwój umiejętności, które powinien posiadać każdy profesjonalny fotograf.

Balans bieli możesz regulować również w programach graficznych. Często jednak odbywa się to z kosztem dla jakości zdjęcia. Dlatego warto zabezpieczyć się przed tym, dostosowując temperaturę barwowa już na etapie wykonywania fotografii.

 

Akcesoria do kamer cyfrowych

 

Fotografia w trybie RAW – co ma na celu? 

Jeśli zdecydujesz się na drugie rozwiązanie, warto zabezpieczyć się przed utratą jakości poprzez zapisanie zdjęcia w formacie RAW. Taki plik możesz obrabiać „po fakcie”, sterując temperaturą barwową bez żadnych negatywnych konsekwencji.

Czym jest format RAW? Jak wskazuje sama nazwa, jest to surowy zapis danych z matrycy światłoczułej. Gdy obraz konwertowany jest na plik JPEG, siłą rzeczy twoje możliwości manewru bez utraty jakości zdjęcia się kurczą. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim z uwagi na kompresję, która jest przeprowadzana podczas konwertowania obrazu. Plik RAW ma również większą rozpiętość tonalną, co pozwala na uchwycenie większej ilości szczegółów w dobrej jakości.

 

Karty pamięci do aparatów

 

Manualna regulacja balansu bieli w aparacie cyfrowym 

W aparacie ustawienia balansu bieli możesz znaleźć w różnych miejscach w zależności od posiadanego modelu. Najczęściej wystarczy rozwinąć menu, aby znaleźć opcję jego ręcznego ustawiania.

Za korektę balansu bieli zwykle odpowiada przycisk WB – White Balance. W zależności od zaawansowania twojego aparatu znajdziesz go na body lub w menu. W ustawieniach sterujących korektą balansu bieli masz możliwość ręcznego ustawienia tego parametru.

Właściwe ustawienie balansu bieli sprawi, że twoje zdjęcia będą cechowały się wyważoną kolorystyką. Warto balansować nią manualnie przed zrobieniem zdjęcia, aby osiągnąć najlepszy efekt.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock