Podstawka samochodowa dla dziecka – czym jest i do czego służy?

Zwana siedziskiem, siodełkiem lub boosterem podstawka samochodowa to ważąca ok. 1,5 kg podkładka do siedzenia dla starszych dzieci. Wytwarzana jest z materiałów syntetycznych, choć na rynku pojawiają się także modele styropianowe. Z zewnątrz pokryta jest tapicerką. Można powiedzieć, że montaż podstawki jest dziecinnie prosty – wystarczy położyć ją na siedzeniu i przypiąć dziecko pasami. Z założenia służyć ma ochronie dzieci. Osłonięty jest w tym wypadku głównie brzuch, wyjątkowo narażony na urazy ze względu na słabo wykształcone górne kolce biodrowe. Dodatkowo podstawka może mieć regulowane podłokietniki albo uchwyt na butelkę.

Przepisy mówią, że każde dziecko mierzące mniej niż 150 cm wzrostu musi przemieszczać się w foteliku lub podstawce samochodowej, nawet jeśli ma 17 lat. Wyjątek stanowią dzieci, które nie mieszczą się w podstawce lub foteliku (ważące ponad 36 kg). Rodzicom łamiącym ten nakaz grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Warto nadmienić, że dziecko powyżej 3 lat może podróżować bez fotelika, jeśli siedzi pomiędzy dwoma fotelikami i jest przypięte pasami. Ten przepis podyktowany został przez względy czysto praktyczne – trzy foteliki rzadko mieszczą się na standardowej tylnej kanapie samochodowej.

Podstawka samochodowa – od kiedy można jej używać?

Czy warto zdecydować się na zakup podstawki samochodowej? Od jakiego wzrostu dziecka można ją stosować? Rodzice zadają takie pytania, tymczasem przepisy nie podają, od jakiego wieku, wzrostu bądź wagi można przesadzić dziecko z fotelika na podstawkę. Producenci siedzisk sugerują niekiedy, że mogą je użytkować dzieci powyżej 135 cm wzrostu lub o wadze większej niż 15 kg (czasami 25 kg). Tymczasem przepisy Ruchu Drogowego traktują foteliki i boostery identycznie – wystarczy, że posiadają certyfikaty ECE R44-03 lub ECE R44-04. Homologacja ta jest wymagana, by produkt był dopuszczony do legalnego użytku. Oznacza to, że spełnia on podstawowe normy bezpieczeństwa wymagane w Europie.

siedziska samochodowe

Specjaliści od bezpiecznej jazdy dziecka mają ugruntowane zdanie na temat podstawki samochodowej. Od jakiego wieku dziecko może bezpiecznie się na nią przesiąść? Tak naprawdę nie ma dolnej granicy. Nie chroni ona torsu ani głowy, co oznacza, że w razie wypadku konsekwencje mogą być zatrważające. Najważniejsze zarzuty wobec podstawki to:

  • brak zagłówka – to poważny mankament nie tylko w razie ewentualnej kolizji, ale także w przypadku zaśnięcia dziecka – podczas drzemki jego ciało może niebezpiecznie przechylić się do przodu lub w bok,
  • brak systemu ochrony bocznej – w przeciwieństwie do fotelików, podstawka nie daje żadnej ochrony podczas zderzenia bocznego,
  • błędne przeprowadzenie pasów – podstawka nie posiada prowadnicy, przez co pas, który zwyczajnie przechodziłby przez środek ramienia i mostek, uciska szyję. Podobnie jest z pasem biodrowym, który powinien układać się płasko na udach – w podstawce z łatwością przemieszcza się on w okolice brzucha,
  • łatwość wyślizgnięcia się z pasów – również związana jest z brakiem prowadnic,
  • brak systemu Isofix – większości siedzisk nie da się zamontować za pomocą Isofixu, przez co o wiele łatwiej przesuwają się one, co z pewnością nie podnosi poziomu bezpieczeństwa małego pasażera.

To wszystko sprawia, że zdecydowanie lepszym wyborem – oczywistym dla każdego rodzica – powinien być zakup nie podstawki, a fotelika. W obecnym momencie rynek oferuje już foteliki dla dzieci do 54 kg. Jedynie fotelik jest w stanie uchronić dziecko przed nierzadko poważnymi uszkodzeniami w razie wypadku.

foteliki samochodowe pełna oferta

Kiedy przydaje się podstawka do samochodu?

Podstawka samochodowa jest dobrym wyborem, gdy nie mamy opcji skorzystania z fotelika. Kiedy maluch przewożony jest przez dziadków lub znajomych, nie posiadających fotelika w samochodzie – albo w taksówce – takie zabezpieczenie jest często lepsze niż żadne.

Polecane boostery to m.in. Opal Sky marki Graco. Posiada kilka interesujących funkcji, które mogą uprzyjemnić niejedną z podróży. Wysokość podłokietników jest regulowana, występują dwa uchwyty na kubki, a intuicyjne prowadzenie pasa bezpieczeństwa oznaczone na czerwono daje pewność, że pasy ułożą się prawidłowo. Miękkie siedzisko jest bardzo wygodne, a pokrowiec można zdjąć i wrzucić do prania.

Podstawka samochodowa dla dziecka Graco, Booster

W awaryjnych sytuacjach, gdy nie masz dostępu do fotelika, siedzisko staje się najbardziej sensownym rozwiązaniem. Jest poręczne i nie zajmuje wiele miejsca, więc można je bez problemu przechowywać w szafie. Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku i priorytetowe traktowanie bezpieczeństwa dziecka.

graco connext

Podstawka samochodowa Isofix – siedzisko wyższej generacji

System Isofix stał się normą w produkowanych obecnie samochodach, dlatego wytwórcy podstawek samochodowych zaczęli dostosowywać do niego swoje siedziska.

Isofix to standardowy system mocowania fotelików w samochodach. Po raz pierwszy zastosowała je firma Volkswagen we współpracy z producentem fotelików Britax-Römer. W 2000 roku przyszła pora na kolejną innowację – Volvo przedstawił foteliki umieszczone tyłem do kierunku jazdy, umocowane właśnie za pomocą Isofixu. System składa się z dwóch zaczepów, znajdujących się pomiędzy siedziskiem, a oparciem kanapy, niekiedy wmontowanych w fotel pasażera.

britax

Od 2006 roku większość producentów samochodów zaczęła umieszczać Isofix w swoich modelach, a od 2011 roku obecność Isofixu w każdym nowo produkowanym aucie stała się wymogiem Unii Europejskiej. Olbrzymią zaletą systemu jest łatwość instalacji fotelika, która zwykle nastręcza użytkownikom trudności. Źle zamontowany fotelik nie spełnia swojej roli jak należy, tymczasem aż 70% fotelików bywa założona nieprawidłowo. Isofix ogromnie ułatwia montaż: aż 94% obsługujących radzi sobie z instalacją jak należy. Fotele – i podstawki – z Isofixem zaopatrzone są w uchwyty, tzw. krokodyle, które łączą się z obecnymi w samochodzie zaczepami.

W sprzedaży dostępnych jest kilka ciekawych modeli podstawek samochodowych isofix. Zwróć uwagę na siedzisko Puma marki Caretero. Wyróżnia się ono ergonomicznym kształtem i wysoką estetyką wykonania. Kilka wariantów kolorystycznych pozwala wybrać siodełko zgodnie z indywidualnym gustem.

careteo

Interesująco przedstawia się także oferta firmy Lionelo. Fotelik – podstawkę samochodową isofix – Lionelo Luuk można z łatwością zamontować w każdym samochodzie. Solidnie wyprofilowane siedzisko zaprojektowane zostało z myślą o starszych dzieciach. Poddany drobiazgowym testom bezpieczeństwa fotelik daje gwarancję, że podróż dziecka będzie nie tylko komfortowa, ale i bezpieczna.

lionelo siedzisko

 

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock