Jakie składniki zawarte są w kosmetykach mineralnych?

Decydując się na zakup kosmetyków mineralnych, należy zwrócić uwagę na to, by ich skład był krótki. Niektóre firmy bowiem wprowadzają do swojej oferty kosmetyki, które tylko z nazwy są mineralnymi. Produkty, w których składzie znajdują się konserwanty i syntetyczne barwniki, pochodne ropy naftowej lub parabeny nie mają wiele wspólnego z naturalnym makijażem. W kosmetykach mineralnych zaś zawarte są wyłącznie czyste minerały – najczęściej to dwutlenek tytanu, tlenek cynku, mika i barwne pigmenty naturalnego pochodzenia: tlenki żelaza, manganu, chromu i ultramaryny.

Warto wybierać do makijażu kosmetyki mineralne, ponieważ zawarte w nich minerały mają dobroczynne właściwości:

  • tlenek cynku – działa antybakteryjnie i ściągająco. Koi skórę, delikatnie wysusza wypryski i wspiera proces gojenia się zmian skórnych,
  • dwutlenek tytanu – jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, o wysokim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) ok. 15,
  • mika – optycznie spłyca drobne zmarszczki i rozświetla cerę,
  • tlenki żelaza – nieszkodliwe i niepodrażniające skórę barwniki, które nie tylko dobrze kryją, ale absorbują również światło, dzięki czemu ich kolor wygląda tak samo niezależnie od kąta padania światła.

Dzięki tym cechom podkłady i pudry mineralne nie obciążają cery i nie zatykają porów skóry. Wręcz przeciwnie, łagodzą istniejące zmiany zapalne, przyczyniając się do ich gojenia. Ponadto dobrze kryją niedoskonałości i wyrównują koloryt skóry. Warto więc mieć je w swojej kosmetyczce!

Szykujesz się na większe wyjście? Zacznij od bazy

Zanim zaaplikujesz minerały, dokładnie oczyść skórę, używając płynu micelarnego, a następnie żelu myjącego i toniku do twarzy. Na oczyszczoną cerę nałóż krem nawilżający i poczekaj kilka minut, aż trochę się wchłonie.

Makijaż możesz rozpocząć od bazy, zwanej inaczej primerem. Wówczas będzie to pierwszy kosmetyk nakładany po pielęgnacji. Jego stosowanie nie jest niezbędne, ale przydaje się, jeśli szczególnie zależy ci na trwałości makijażu. Primery są drobno zmielone, dzięki czemu gładki, aksamitny proszek dobrze przylega do skóry, wyrównując jej strukturę oraz zwiększając przyczepność podkładu i pudru. Dzięki temu makijaż wygląda perfekcyjnie przez wiele godzin.

Primery glinkowe są wskazane szczególnie u osób o cerze tłustej i mieszanej, które wymagają większego matu. Ponadto zawarte w nich glinki chronią skórę przed przetłuszczaniem, jednocześnie jej nie odwadniając.

Dodatkowo primer absorbuje tłuszcz, stanowiąc izolację między podkładem a skórą. Jest transparentny, dlatego nie zmienia koloru podkładu. Najlepiej nakładać go płaskim pędzlem typu flat top, czyli pędzlem ze zbitym, ściętym na płasko włosiu. Używa się go, rozprowadzając produkt stemplującym ruchem. Często wykorzystuje się ten pędzel także do nakładania podkładu, ponieważ zapewnia bardzo dobre krycie. Do aplikacji primera można stosować również pędzel kabuki.

Podkłady mineralne dla kobiet o różnych typach cery

Najbardziej popularnym rodzajem kosmetyków mineralnych są podkłady. Najczęściej posiadają sypką formułę, co odróżnia je od tradycyjnych, płynnych podkładów.

Podkład mineralny posiada wiele zalet:

  • ma prosty, naturalny skład,
  • pozwala skórze oddychać,
  • dobrze kryje, a przy tym wygląda naturalnie,
  • chroni skórę przed promieniowaniem UVA i UVB,
  • rozświetla,
  • wyrównuje koloryt,
  • nie wywołuje reakcji alergicznych,
  • posiada właściwości antybakteryjne,
  • jest bezzapachowy,
  • nadaje się dla osób o wrażliwej cerze.

Zarówno podkłady, jak i pudry mineralne są bardzo uniwersalne – mogą je stosować zarówno osoby ze skórą skłonną do przesuszania, jak i te o cerze przetłuszczającej się. Minerały są nieszkodliwe i można ich używać nawet przy poważnych problemach skórnych, typu alergie czy AZS.

W naszej ofercie znajdziesz m.in. podkłady mineralne marki Anabelle Minerals. To innowacyjne dobroczynnie wpływające na kondycję skóry kosmetyki do makijażu. Firma opracowała również trzy formuły podkładów, odpowiednich dla różnych typów cery:

  • podkład matujący dla cery przetłuszczającej się i skłonnej do wyprysków,
  • podkład kryjący, którego zadaniem jest tuszować niedoskonałości i wyrównywać koloryt skóry,
  • podkład rozświetlający dla cery zmęczonej i poszarzałej, dodający witalności i blasku.

Dostępne cztery gamy kolorystyczne odpowiadają różnym typom karnacji. Dzięki temu każdy znajdzie podkład dopasowany do swojej cery.

Puder mineralny – naturalne wykończenie makijażu

W naszej ofercie znajdziesz również naturalne pudry mineralne. Stosuje się je zwykle jako wykończenie makijażu – nałożone na płynny podkład, delikatnie go „wysuszają” i utrwalają.

Istnieją dwa warianty pudrów mineralnych: puder matujący i rozświetlający. Ten pierwszy absorbuje sebum, dlatego szczególnie polecany jest osobom z cerą tłustą lub mieszaną. Za sprawą glinki porcelanowej (kaolinowi) dobrze matuje, zwłaszcza obszar T (czoło, nos i broda). Puder rozświetlający zaś nadaje skórze blasku, przez co wygląda ona na promienną i zrelaksowaną. Jest transparentny i świetnie łączy się ze skórą. Wystarczy lekkie muśnięcie, by cera lśniła, dlatego nadaje się do wykończenia makijażu.

Aplikacja kosmetyków mineralnych

Co jeszcze sprawia, że kobiety coraz chętniej sięgają po podkłady mineralne? To wyjątkowo wydajne kosmetyki o długim terminie przydatności. Na pędzel nakłada się minimalną ilość podkładu i rozprowadza po twarzy kolistymi ruchami pędzla. W tym celu używa się pędzla kabuki o elastycznym włosiu i owalnie przyciętej główce. Jeśli jednak potrzebujesz mocniejszego krycia, skorzystaj ze ściętego na płasko pędzla typu flat top i aplikuj podkład, „stemplując”. Najbardziej efektowne krycie jednak zapewnia pędzel typu short top, o krótkim, gęstym włosiu. Podkład nakłada się wówczas wtłaczającym ruchem, co czyni makijaż trwalszym. Poza pędzlami do aplikacji można stosować także dedykowane kosmetykom mineralnym gąbeczki – twardsze, bardziej porowate od standardowych.

Aplikacja kosmetyków mineralnych może z początku wydawać się trudna, jednak szybko przekonasz się, że to nic skomplikowanego. Można ją wykonać zarówno na sucho, jak i na mokro. Na sucho najlepiej uczynić to pędzlem typu flat top wykonując ruchy stemplujące. Aby jednak puder dobrze się trzymał, należy nakładać go na dogłębnie oczyszczoną, stonizowaną oraz nawilżoną kremem cerę (przed nakładaniem makijażu należy jednak odczekać kilka minut, aby krem się nieco wchłonął). Aplikację podkładu na sucho zacznij od nasypania potrzebnej ilość produktu na wieczko, rozetrzyj ją pędzlem, a następnie otrzep nadmiar, aby nie nabrać go za dużo. Warto również uderzyć końcówką pędzla w twardą powierzchnię, aby podkład mógł dostać się między włosie, co ułatwi aplikację. Nakładanie zacznij od czoła, okrężnymi ruchami przechodząc do policzków i brody oraz muskając nos.

Aplikując podkład na mokro, najpierw popsikaj pędzel wodą termalną. Następnie nabierz małą ilość kosmetyku na pędzel i kolistymi ruchami nanoś go na twarz. Możesz też umieścić odrobinę specyfiku na wieczku i wymieszać go z wodą termalną. Wówczas przy nakładaniu bardziej sprawdzi się pędzel o zaokrąglonej końcówce (kabuki).

Choć po kosmetyki mineralne warto sięgnąć szczególnie w przypadku skóry problematycznej, wrażliwej, czy alergicznej, to świetnie sprawdzą się one w przypadku każdego rodzaju cery. Pozwolą wyrównać koloryt skóry i osiągnąć oczekiwany efekt, nie zatykając przy tym porów. Sprawdź naszą ofertę i dobierz kosmetyki mineralne do swojego rodzaju skóry.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock