Pocące się stopy – powszechny problem 

Problem z nadmiernym poceniem się stóp jest dość powszechną przypadłością, która może mieć różne podłoże – związane z nadmiernym stresem, chorobą lub brakiem odpowiedniej higieny.

Niektóre choroby, takie jak cukrzyca czy zaburzenia hormonalne, wynikające np. z nieprawidłowej pracy tarczycy, również mogą wpływać na zwiększenie poziomu potliwości, także stóp. W aptekach na szczęście dostępne są środki zapobiegawcze i skutecznie łagodzące tę przykrą dolegliwość.

 

Farmona Nivelazione, dezodorant do butów, 180 ml

 

Niewłaściwa higiena, noszenie obuwia, które nie przepuszcza powietrza czy skarpetek z domieszką tworzyw sztucznych może pogarszać nieprzyjemne objawy, towarzyszące nadmiernej potliwości. Może się wtedy pojawiać przykry zapach, a utrzymująca się wilgoć i wysoka temperatura tworzą idealne warunki do namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych, jak grzyby czy bakterie.

Domowy sposób na pocenie się nóg 

Jeżeli problem z potliwością nóg dotyczy również ciebie, nie przejmuj się – da się skutecznie walczyć z tą przypadłością. Możesz zadbać o swoje zdrowie samodzielnie w domu, używając ogólnodostępnych metod i środków.

Ważna jest odpowiednia higiena, zapobiegająca rozwojowi grzybów i bakterii. Dokładne mycie, delikatne peelingowanie oraz nawilżanie stóp zapewni lepszą ochronę i ograniczy wnikanie patogenów do wnętrza skóry. Pamiętaj o porządnym oraz dokładnym osuszeniu stóp na koniec. Staraj się, jeżeli jest to możliwe, nosić lekkie i przewiewne obuwie oraz skarpetki wykonane z naturalnych materiałów.

 

Holika Holika, Baby Silky Foot, peeling do stóp One Shot

 

Kąpiele stóp w specjalnych solach i olejkach eterycznych skutecznie wspierają w utrzymaniu ich w dobrej kondycji. Niektóre z domowych naparów mają właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, np. szałwia oraz nawilżające i łagodzące (m.in. siemię lniane).

Skuteczny sposób na ograniczenie przykrych skutków pocenia – dezodorant do stóp 

Dezodoranty przeznaczone do stóp i obuwia mają za zadanie przede wszystkim zahamować rozwój nieprzyjemnego zapachu, który powstaje poprzez działanie bakterii znajdujących się na skórze. Mogą one także w niewielkim stopniu ograniczyć samo pocenie. Używanie ich ochroni przed dyskomfortem oraz przyjemnie odświeży stopy (dzięki zawartości związków zapachowych).

Antyperspiranty i blokery potu – narzędzia do walki z nadpotliwością

Skuteczny środek na pocenie nóg powinien przede wszystkim blokować pracę gruczołów potowych. Takie działanie wykazują antyperspiranty - pod pachy zwykle stosuje się rolki lub spraye, natomiast do stóp poleca się wersje w kremie lub żelu. Łatwiej jest wówczas zaaplikować preparat również w miejsca dosyć niedostępne, na przykład pomiędzy palcami.

 

Farmona, Nivelazione, zasypka do stóp i obuwia Długotrwała Ochrona w Talku, 110 g

 

Żele często mają w składzie sole glinu, które „zalepiają” ujścia kanałów gruczołowych, uniemożliwiając tym samym wydostanie się potu na zewnątrz. Podobne działanie wykazują blokery, choć w tym przypadku stosuje się nieco silniejsze związki aktywne, które działają na wnętrze gruczołu, wyłączając jego pracę na nieco dłuższy czas niż zwyczajny antyperspirant.

Inne metody ograniczania ilości potu 

Oprócz odpowiedniej higieny, dezodorantów i antyperspirantów istnieje również specjalny proszek na pocenie nóg. Pomaga on utrzymać suchość skóry, zabezpieczając przed powstawaniem brzydkiego zapachu oraz ograniczając ryzyko otarć i odparzeń. Tak samo działają zasypki dla dzieci, stosowane pod pieluszkę, gdzie przecież wilgoć jest naturalnie większa. Głównym składnikiem jest tutaj talk, który ma właściwości absorbujące wodę.

Zasypka do stóp, oprócz talku posiada często w składzie związki zapachowe, które sprawiają, że stopy są świeże i przyjemnie pachną przez długi czas. To doskonała opcja dla osób z problemem potliwości, które ze względu na warunki pogodowe lub pracę zmuszone są do noszenia krytego, nieprzewiewnego obuwia przez dłuższy czas.

 

Barwa, Balnea, dezodorant do stóp i obuwia 2w1, 150 ml

 

W odprowadzaniu wilgoci pomagają także specjalne przeciwpotne wkładki do butów. Materiał wyściełający górną część oraz specjalne wyżłobienia zwiększają powierzchnię wymiany cieplnej i pomagają stopie skuteczniej się chłodzić. Warto jednak, w miarę możliwości, nosić obuwie oraz skarpetki, które przepuszczają powietrze i są wykonane z naturalnych materiałów wysokiej jakości, by zmniejszyć ryzyko powstawania odparzeń i pęcherzy, wynikających z ciągłego tarcia wilgotnej, nagrzanej skóry.

Niezależnie od przyczyny nadpotliwości stóp należy zadbać o podstawowe zasady higieny oraz stosować preparaty zmniejszające uciążliwość tej przypadłości. Specjalne dezodoranty zagwarantują przyjemny zapach, a antyperspiranty oraz blokery skutecznie zablokują pracę gruczołów potowych. By zadbać o lepszą wentylację i odprowadzanie wilgoci ze skóry, postaw na specjalistyczne wkładki do butów, zasypki oraz skarpetki wykonane z naturalnych materiałów. Pamiętaj, pocenie się nóg w butach można zminimalizować, nosząc wygodne, przewiewne modele obuwia wyższej jakości.

 

Scholl, Fresh Step, antyperspirant do suchych stóp, 150 ml

 

Wybierz środki higieniczne zwiększające komfort skóry stóp, które przyniosą stopom ulgę, odświeżenie i pożądane uczucie chłodu.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock