O kręconych włosach marzy wiele osób. Osoby, które obdarzyły nimi natura, często jednak uznają je za problematyczne. Nic dziwnego — lokami niełatwo dobrze zaopiekować się bez wiedzy na temat ich zapotrzebowania na poszczególne składniki kosmetyków. Kręcone włosy łatwo się puszą i plączą, co nie ułatwia również rozczesywania i stylizacji. Dodatkowo, z uwagi na wysoką porowatość, łatwo się wysuszają. Rozchylone łuski nie pomagają bowiem w zatrzymywaniu nawilżenia w strukturze włosa. Kręcone włosy mają większe zapotrzebowanie na humektanty i emolienty. Jeśli dobrze się nimi zaopiekujesz, mogą wyglądać naprawdę pięknie!Bez obaw — jest jednak na to metoda, a nawet ich kilka! W naszym artykule skupimy się na ploppingu, ale podsuniemy ci też kilka dodatkowych sposobów na poprawienie kondycji i wyglądu kręconych włosów. Zastanawiasz się, jak wydobyć skręt włosów falowanych? Wszystkie nasze porady świetnie sprawdzą się nie tylko w przypadku drobnych sprężynek, ale również fal.

 

Co to jest plopping i na czym polega?

Plopping to metoda wydobywania skrętu z kręconych i falowanych włosów. Możesz spotkać się również z określeniami koszulkowania lub ręcznikowania, które oznaczają dokładnie to samo. Co ciekawe, jest to metoda, niewymagająca użycia kosmetyków. Nie znaczy to oczywiście, że czas na całkowite ich odstawienie — twoje kręcone kosmyki potrzebują nawilżenia i natłuszczenia, aby efekt był zadowalający.

Do przeprowadzenia samego ploppingu wystarczy jednak bawełniania koszulka lub ręcznik z mikrofibry. Możesz wykorzystać również chustę, którą zawiążesz na głowie. Zasada jest prosta — materiał musi być dość cienki i szybko wysychać. Dlatego nie sprawdzą się tutaj na przykład grube ręczniki z frotte.

 

Plopping — jak zastosować metodę w praktyce?

Przed ploppingiem należy dokładnie umyć włosy w taki sposób, jaki robisz do zazwyczaj. Następnie nakłada się krem stylizujący. Możesz również zaaplikować uprzednio odżywkę, jednak nie jest to etap konieczny. Bez kremu stylizującego natomiast się nie obędzie. Wszystko dlatego, że utrwali on efekt koszulkowania, podkreślając skręt loków czy fal. Zastanawiasz się, jakiego produktu użyć? Polecamy ci nadający teksturę krem marki Goldwell z filtrami UVA/UVB lub mocno utrwalający Eimi Grip od Wella Professionals.

 

Goldwell, plopping

 

Po takim przygotowaniu czas na koszulkowanie włosów (bądź ich ręcznikowanie, w zależności od tego, jaką metodę wybierzesz). Materiał rozłóż na płaskiej powierzchni i połóż na nim włosy, pochylając głowę. Chwytając za dwa końce, obejmij nim głowę w całości, trzymając pasma w środku. Następnie zawiń "turban". Plopping na krótkich włosach wykonuje się w ten sam sposób — musisz tylko uważać, aby dokładnie objąć materiałem wszystkie, nawet najkrótsze włoski.

Do ploppingu polecamy raczej koszulkę — a to dlatego, że łatwiej będzie ci zawinąć ją ciasno wokół głowy. Rękawy możesz wykorzystać do ciasnego związania. Im bardziej materiał będzie przylegać do głowy, tym lepszego efektu możesz się spodziewać.

 

Wella, plopping

 

Ile czasu należy ręcznikować włosy?

Optymalny czas na ręcznikowanie to godzina. Zasadniczo uznaje się, że ploppingować powinno się nie krócej niż trzydzieści minut i nie dłużej niż dwie godziny. Jeśli będziesz trzymać włosy w koszulce za krótko, nie wydobędziesz pełnego potencjału swoich loków.

 

Czy warto koszulkować włosy na noc?

Plopping na noc to rozwiązanie, które jest chętnie wykorzystywane ze względu na wygodę. Czasami niełatwo wygospodarować z rana nawet 30 minut na schnięcie włosów w koszulce —- wystarczy więc umyć je wieczorem i zawinąć, a rano szybko dosuszyć. Dłuższe ręcznikowanie włosów może jednak skutkować lekkim rozprostowaniem skrętu. Poza tym nie dla każdego spanie w takim turbanie będzie wygodne.

 

Jak wydobyć naturalny skręt włosów?

Plopping to świetna i tania metoda na wydobycie skrętu włosów, która nie wymaga od ciebie zakupu kosmetyków ani dużej ilości czasu spędzonego na przeprowadzaniu beauty rytuałów. Jak wydobyć skręt włosów na inne sposoby? Poniższe metody pozwolą ci dopełnić efekty osiągnięte metodą ploppingu.

 

  • #1 Odpowiedni dobór kosmetyków

Trudno o piękne fale bez odpowiedniego nawilżenia i natłuszczania. Aby zagwarantować sobie najpiękniejszy skręt, wybierz szampon z dużą dozą humektantów i domknij nawilżenie odżywką emolientową dopasowaną do potrzeb włosów kręconych, które mają wysoką porowatość. W jej składzie powinny znaleźć się oleje wielonienasycone, jak choćby olej z czarnuszki czy krokosza barwierskiego. W ten sposób unikniesz puszenia i zagwarantujesz kosmykom lepszą sprężystość.

 

  • #2 Metoda OMO

To świetny sposób na ochronę włosów przed wysuszaniem. Jest ona szczególnie ważna w przypadku skłonnych do przesuszenia włosów kręconych. Suchość może prowadzić do utraty skrętu i sprężystości, dlatego ochrona ma tak duże znaczenie. Metoda OMO polega na aplikacji odżywki emolientowej bądź oleju przed szamponem. Następnie szampon wykorzystuje się do umycia włosów u nasady. Pozostałą ich powierzchnię myje piana przy zmywaniu całości. Po zmyciu nakłada się odżywkę i ponownie zmywa po czasie określonym przez producenta.

 

  • #3 Satynowa poduszka

O wyglądzie włosów kręconych w dużej mierze decyduje sposób, w jaki śpisz. Śliski materiał — najlepiej satyna — to świetny sposób na uniknięcie puszenia się i niszczenia fal i loków. Możesz również spać w chustce z delikatnego materiału, wiążąc ją jak turban.

 

  • #4 Olejowanie

Przy kręconych włosach olejować warto przynajmniej raz w tygodniu. Oleje zagwarantują twoim włosom ochronną otoczkę i wydobędą skręt. Do tego zabiegu wykorzystaj oleje wielonienasycone, które nie wnikają w strukturę włosa, pozostawiając na nim ochronny film.

 

Stosując wszystkie te metody lub przynajmniej jedną z nich, możesz uwydatnić piękny skręt i nadać włosom objętości oraz sprężystości. Naprawdę warto!

Przeczytaj inne artykuły z pasji Dbam o urodę i zobacz akcesoria do stylizacji włosów na stronie sklepu.