Niezależnie od tego, czy chodzi o bieganie, jazdę na rowerze czy podnoszenie ciężarów, muzyka to najlepszy sposób na utrzymanie motywacji do uprawiania sportu. Jeśli trenujesz solo, może mieć na Ciebie szczególnie pozytywny wpływ. Pozwoli Ci np. utrzymać odpowiednie tempo lub wyzwoli siłę do większego wysiłku. Motywacją może tu być już sam tekst piosenki, ale przede wszystkim jej melodia i rytm, które pomagają pracować ciężej i nie poddawać się po trudnych początkach.


Słuchawki PHILIPS ActionFit RunFree SHQ6500CL/00, Bluetooth 

 

W jaki sposób słuchanie muzyki może poprawić jakość treningu?

Słuchanie muzyki podczas ćwiczeń nie tylko pomaga zwalczyć nudę na bieżni czy rowerze, ale może także pomóc poprawić jakość treningu, zwiększając wytrzymałość i wpływając na nastrój. Badania nad tym aspektem wykazują, że muzyka motywacyjna lub zsynchronizowana z ćwiczeniami ma pozytywne działanie zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną osoby wykonującej trening. Gdy utwór ma mocny, stały rytm jesteśmy skłonni dynamicznie wykonywać ruchy (np. pedałowanie lub podnoszenie), co zwykle skutkuje intensywniejszym treningiem. Poza tym pozwala poczuć satysfakcję i może zachęcić do dalszych ćwiczeń. W ten sam sposób zadziała motywujący tekst piosenki lub jej szybki rytm, które zachęcą do dłuższego i cięższego wysiłku. Przykładem wykonawcy, u którego znajdziecie zarówno motywujący tekst (np. w „Stronger”), jak i intensywny rytm w utworach jest Kanye West. Jego piosenki charakteryzuje dynamika, a także często niepohamowana złość, która podczas treningu pozwoli Ci pokonać każdą przeszkodę oraz wykonać pełną liczbę powtórzeń.

Szybkie tempo muzyki odpowiada za lepsze wyniki sportowe na dwa sposoby: może opóźnić zmęczenie lub zwiększyć wydajność pracy, czyli np. wpływać na pokonanie dłuższego dystansu bez utraty sił lub wykonanie większej liczby powtórzeń. Muzyka zatem prowadzi do wyższego niż oczekiwany poziomu wytrzymałości, wydajności lub siły. Poza tym odwraca uwagę od bólu występującego podczas ćwiczeń poprzez konkurujące bodźce sensoryczne. Łatwiej zapomnieć o bólu lub zmęczeniu, gdy piosenka, którą lubisz Cię rozprasza.

Jeśli chodzi o efekt psychologiczny, słuchanie muzyki podczas treningu może prowadzić do powstania poczucia przyjemności. Aktywność fizyczna wpływa na produkcję serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, a słuchanie ulubionych piosenek podczas wysiłku może dodatkowo wpływać na poprawę nastroju.

 

Dobierz odpowiednią muzykę do swojego treningu

Psychologowie sportowi z Londynu odkryli, że pewne gatunki muzyki lepiej nadają się do określonych dyscyplin sportowych czy rodzajów ćwiczeń, a słuchanie niewłaściwego gatunku podczas treningu może utrudnić osiągnięcie celu. Wykazano, że rap i hip-hop zapewnia najlepszy zakres beatów (75-90 uderzeń na minutę) do rozciągania i biegania. Oprócz rytmu duże znaczenie ma tu również tekst utworów, które mają moc przyciągania uwagi. Muzyka taneczna najlepiej nadaje się do treningu siłowego, ponieważ jej szybka, rytmiczna struktura pozwala skupić się i wypracować powtarzalność. Pop jest idealny do wolniejszych i lżejszych ćwiczeń, w tym do aerobiku, na rozgrzewkę i podczas schładzania. To dlatego, że wiele piosenek pop ma regularny, rytmiczny wzór. Natomiast muzyki rockowej należy unikać podczas ćwiczeń cardio, ponieważ zmiany tempa mogą wpływać na zaburzenia rytmu. Każdy sposób dostosowania muzyki do rodzaju ćwiczeń, np. synchronizacja kroków na bieżni do melodii, stanowi strategię, która w istotny sposób pomaga osiągać założone cele.

Warto pamiętać, że każda osoba jest inna, ma inne tempo i intensywność treningu, dlatego potrzebuje indywidualnej playlisty. Wybór muzyki, która Ci się podoba i która pasuje do Twojej treningowej rutyny, może pomóc Ci w lepszym wykorzystaniu potencjału ćwiczeń.


Głośnik JBL Charge 3 Stealth Edition, Bluetooth 

 

Najpopularniejsze piosenki treningowe

Może się wydawać, że niektóre utwory powstały właśnie po to, by motywować nas podczas treningu i pomagać w realizacji kolejnych celów. Jeśli znasz takie tytuły jak „One more time” i „Harder, Better, Fatster, Stronger” Daft Punk, „Body Movin’” Beasty Boys, „Pump up the Jam” Technotronic czy „Call On Me” Ericka Prydza, to znaczy, że wiesz, jaka muzyka może pobudzić do większego wysiłku lub pomagać w utrzymywaniu tempa. Niektóre piosenki sprawiają po prostu, że mózg sam nastraja się do wejścia na matę czy przyśpieszenia kroku. Tak jest np. z tanecznymi hitami, które sprawiają przyjemność podczas słuchania i dzięki którym niepostrzeżenie przebiegniesz kolejny kilometr. Na Ciebie też tak działa „Hey Ya!” Outkast, „Happy” Pharrella Williamsa i „King of My Castle” Wamdue Project? Jeśli chodzi o rap i hip-hop znajdziecie mnóstwo motywacyjnych utworów odpowiednich do ćwiczeń siłowych, które pomogą Ci dawać z siebie jeszcze więcej na treningu. Do najbardziej znanych kawałków należą m.in. „Till I Collapse” Eminema, „In Da Club” 50 Centa i „Here Comes the Hotstepper” Ini Kamoze. Fanów ciężkiego brzmienia do jeszcze cięższej pracy na siłowni zmotywują utwory takich gigantów jak Metallica, Mastodon czy Limp Bizkit. A jeśli potrzebujesz dodać sobie energii czy też skupić się przed kolejnym ważnym treningiem lub zawodami, wybierz słynne hymny sportowe, czyli np. niezapomniany motyw z filmu „Rocky” - Eye Of The Tiger” Survivor lub „We Will Rock You” Queen. Z kolei jako utwory do jogi i pilatesu sprawdzą się delikatne melodie, np. „Stay With Me” Sama Smitha lub „Take Me To Church” Hoziera. Niezależnie od Twojego obecnego reżimu treningowego, playlista z ulubionymi piosenkami sprawi, że nie będziesz chciał/a zwolnić!
 

Jeśli szukasz playlisty, która zmotywuje Cię do codziennego treningu lub potrzebujesz kilku nowych, pobudzających piosenek, koniecznie sprawdź listę treningową, którą przygotowaliśmy dla Ciebie w Empik Music.