Aby powstała taka rzeźba potrzebne będą:

- glina rzeźbiarska lub glina samoutwardzalna (opakowanie ok. 500 gr)

- farby akrylowe i pędzle

korale, sznurki (do dekoracji)

-  narzędzia do obróbki gliny i mas plastycznych

- uniwersalny nożyk do cięcia

- arkusze strukturalne

- klej kropelka (opcjonalnie)

- lakier zabezpieczający (np. do decoupage)

- wałek do modeliny  

 

 

Krok 1.

Do uformowania twarzy użyłam opakowania gliny o gramaturze 500 gram. Z bryły odcięłam 1/5 opakowania, a resztę rozwałkowałam na plaster grubości około 0,5-1cm.  Z pozostawionego kawałka gliny ucinałam i wałkowałam plastry, w których odbijałam arkusze strukturalne lub wycinałam nożykiem elementy twarzy - nos, oczy, usta.

Krok 2.

 W świeżej glinie łatwo odciskać wzory lub formować z niej drobne kształty. Użyłam dłutek, wykałaczek, stempli i innych dostępnych pod ręką artykułów, by wyrzeźbić w glinie ciekawe desenie. Poszczególne elementy można zwilżyć wodą i dokleić do wilgotnej podstawy, lub odczekać by wyschły i przytwierdzić na koniec klejem 'kropelka', który bardzo dobrze sprawdza się w tej roli.

Krok 3.

Do wykonania swojej pracy użyłam naturalnej gliny rzeźbiarskiej, którą najlepiej wypalić w wysokiej temperaturze, ja jednak suszyłam ją naprzemiennie w domowym piekarniku i na wolnym powietrzu - cały proces trwał około trzech dni. Wygodnie jest użyć gliny samoutwardzalnej, która schnie około doby, by potem móc ją na przykład malować farbami. Wybór kolorów zależy od Twojej fantazji i artystycznej wizji, możesz również pominąć ten etap, jeśli podoba Ci się naturalny efekt.

 

Krok 4.

Przy doklejaniu elementów należy uważać, gdyż wysuszona glina jest krucha i może się łamać. Możesz puścić wodze wyobraźni i wzbogacić swój plastyczny projekt o dodatkowe gadżety - na przykład fikuśną grzywkę z kawałków sznurka lub kolczyk ( pamiętaj by przekuć otwór! )

Krok 5.

 Gdy farba wyschnie warto pokryć pracę lakierem, co zabezpieczy kolor i nada rzeźbie połysku.